Želite duži i kvalitetniji život? Sačuvajte svoj mozak, i to ovako
Godinama unazad, statistika je na strani žena što se tiče dužine života. Žene u proseku žive šest godina duže od muškaraca. Međutim, ta ista statistika kaže da je većina u poslednjoj deceniji života lošeg zdravlja koje se progresivno pogoršava.
Priroda je ipak sila protiv koje nema borbe, ali priroda je i blagonaklona prema svakome ko pametno ulaže u svoj život i kvalitetno provedeno vreme u zrelim godinama.
Strahovi žena
Iako su bolesti srca vodeći uzrok smrti kod žena, istraživanja Age Wave-a, cenjene kompanije koja se na svim nivoima bavi starenjem, dugovečnošću i penzionisanjem, dokazala su i da je najveći zdravstveni strah žena – Alchajmerova bolest i demencija.
Ispostavilo se da su žene dvostruko češće pogođene Alchajmerovom bolešću i pate od slabijeg kognitivnog funkcionisanja.
A šta ako postoji mogućnost da žene usklade zdravlje svog mozga i moždanih funkcija i svoj duži život?
Šta ako je moguće da se žene uspešno bore sa oslabljenim kognitivnim sposobnostima u zrelim godinama tako što će biti produktivnije, tako što će svom životu dodati osećaj svrhe i popraviti kvalitet života i svakog dana?
Za sve dame zainteresovane da ulože u svoje zrelo doba, autorka i istraživač Medi Dikvald nudi holistički i praktičan pristup i vodič zasnovan na najnovijim istraživanjima. Dikvald piše sa željom da pomogne ženama svih uzrasta da iskoriste naučna, psihološka i fizička saznanja i alate koji su danas veoma dostupni kako bi se osećale vitalnije, produktivnije, svrhovitije i mlađe, i u svojim šezdesetim, sedamdesetim, osamdesetim, pa i kasnije.
Pet saveta za svakoga
U više intervjua Dikvald je isticala kao posebno poglavlje svoje knjige koje je posvetila zdravlju mozga. Ponudila je savete potkovane savremenom naukom koji će svakoj ženi, bilo kog uzrasta, doneti osećaj svrhe, vitalnosti, životnosti, a mozgu zdravlje što je duže moguće. Ovo je ključno, piše Dikvlad, ako želite da dugo i uspešno nosite svoje godine i svoj život do duboko u starost. Između ostalih, izdvojila je pet ključnih saveta i počela sa obaveznim učenjem novih pojmova, aktivnosti, sadržaja, veština.
Stimulišite mozak učenjem novih stvari. Mozak je kao svaki drugi mišić u vašem telu ‒ ako želite da ostane vitalan, morate ga jačati. Poznata je činjenica da obrazovanje može izgraditi kognitivne rezerve tako što se povećava kapacitet mozga i otpornost, što vas čini manje podložnim demenciji.
Učenje nečeg novog, kao što je strani jezik, kako koristiti najnoviji softver ili aplikaciju, ili čak kako pripremiti novi recept, stimuliše vaš mozak i podstiče neuroplastičnost. Nažalost, ukrštene reči ili sudoku nisu rešenje. Postaćete veoma dobri u tim igrama, ali to neće poboljšati vašu kogniciju, koristan je i prvi važan savet Dikvaldove koji svako može da primeni, i to već danas.
Boje duge na tanjiru
Komponente koje biljkama daju boju takođe su i antioksidansi koji mogu sprečiti upale, što je prekomerni imunološki odgovor koji može oštetiti zdrava tkiva uključujući i vaš mozak. Time što jedete šarene namirnice, štitite zdravlje mozga.
To ne znači da treba da zgrabite šaku šarenih bombona i prerađene hrane. Ne zaboravite da ultraprerađena hrana utiče na ubrzano opadanje kognitivnih funkcija. Umesto toga, jedite šareno voće i povrće, namirnice u svom izvornom obliku, bobičasto voće, lisnato zelenilo, integralne žitarice, pa čak i tamnu čokoladu. Unosite mnogo omega 3 masnih kiselina kroz masnu ribu kao što je losos, recimo, preporučuje Dikvald.
Pozitivno o godinama
Pionirsko istraživanje Beke Levi, psihologa sa Jejla, pokazalo je da način na koji razmišljate o starenju ima bitan uticaj na vaš životni vek, pa čak i na zdravlje vašeg mozga. Dajući prednost zdravlju mozga, jedno od njenih istraživanja otkrilo je da pozitivno razmišljanje o starenju značajno smanjuje rizik od razvoja demencije, čak i među ljudima s većim genetskim rizikom.
Kako da počnete? Možete tako što ćete tražiti primere žena osnivača i vlasnika preduzeća kojima se divite, koje cenite, a koje su starije od vas i ostaju produktivne, vitalne i energične na poslu i u svakom danu. Družite se s kolegama koji su i stariji i mlađi kako biste obogatili živote jedni drugima tako što ćete razmenjivati poglede na život i odnos prema zrelim godinama.
Vežbajte i vežbajte
Prema rečima Dikvald, koja je za potrebe knjige i istraživanja intervjuisala više od 100 stručnjaka, gotovo svaki stručnjak u svojoj oblasti isitiče vežbanje kao najvažniju aktivnost koja čuva zdravlje mozga.
Postoji mnogo naučnih dokaza koji ukazuju na to da vežbanje ne samo da povećava protok krvi u mozak već i proizvodi molekule ekserkina koji podstiču stvaranje novih neurona i povoljno deluju na neuroplastičnost.
Zato, ustanite od stola i prošetajte tokom pauze za ručak, u hodu održite sastanak s klijentom ili s kolegom napolju, ili samo šetajte po kancelariji nekoliko krugova dok telefonirate.
Probiotik za zdravlje creva
Dikvald naziva creva drugim mozgom. I to nije njena inovacija. Od kada postoji, medicina je u zdravlju creva otkrivala tajnu dugovečnosti. Dobar rad creva znači veliku pomoć zdravom funkcionisanju mozga. Između ostalog, creva proizvode neurotransmitere i hormone koji mogu uticati na zdravlje mozga. Dikvald predlaže:
Uzmite probiotik i jedite fermentisanu hranu kako biste ojačali dobre bakterije u vašim crevima.
Još jedan savet o kome piše Dikvald jeste da smanjite unos šećera kako biste loše bakterije u vašim crevima lišili njihove omiljene hrane. Počnite tako što ćete na posao poneti zdravije grickalice, orašaste plodove, povrće.
Delite ih s kolegama. Videćete da ćete povoljno uticati i na njihove navike, preporučuje Dikvald.
Uostalom, ako planirate zdravo i aktivno zrelo doba, trebaće vam i dobro društvo.