Javorov sirup – zdravlje i upotreba sirupa od javora u svakodnevnoj ishrani
Javorov sirup (engl. Maple syrup) je prirodan zaslađivač u obliku sirupa koji je odlična zamena za šećer. Dobija se od biljnog soka iz šećernog, crvenog i crnog javorovog drveta.
Sirup od javora bogat je vitaminima, mineralima i antioksidantima, a zbog svojih zdravstvenih benefita naziva se i lekovitim sirupom.
U nastavku teksta saznajte kako se pravi javorov sirup, koji se vitamini i minerali nalaze u njemu, koji su zdravstveni benefiti njegovog konzumiranja kao i recepte za jela sa javorovim sirupom.
Šta je i kako se pravi javorov sirup?
Javorov sirup nastaje jednostavnim prirodnim procesom od biljnog soka koji se nalazi u šećernom, crvenom i crnom javorovom drvetu. Sok od javora se najčešće uzima iz šećernog javorovog drveta (lat. Acer saccharum) koje raste na teritoriji Kanade. Upravo zbog toga, Kanada je najveći svetski proizvođač ovog sirupa.
U rano proleće, kada dnevna temperatura raste, a noću je ispod nule, iz korena, kroz drvo javora, prostruji sok. Biljni sok se prikuplja iz drveta starog oko četrdeset godina, tako što se u njemu probuši rupa iz koje sok iscuri koji zatim teče cevima do mesta gde se kuva.
Kada se prikupi dovoljna količina soka, potrebno je ostaviti sok da ključa, sve dok voda skoro u potpunosti ne ispari, tako da ostane gust sirup. Nakon toga, sirup je potrebno filtrirati kako bi se uklonile sve nečistoće iz njega.
Sakupljanje javorovog soka, od kojeg se pravi sirup, traje obično od sredine marta do kraja aprila. Drvo javora za jednu sezonu navodno može da „proizvede” do 50 litara soka od kojeg se na kraju dobije oko jedan litar sirupa.
Ljubitelji javorovog sirupa tvrde da je njegov ukus veoma složen i zbog toga neopisiv. U pravi javorov sirup ne dodaju se drugi sastojci (ako na etiketi piše da sadrži arome ili melasu, na primer, onda nije pravi). Boja sirupa varira, navodno je na početku vrlo svetla, a na kraju tamnija.
Kako je otkriven javorov sirup?
Prema jednoj legendi, autohtoni narodi naučili su ovu tehniku posmatrajući veverice kako lome grane i iz njih piju sok, a prema drugoj, u javorovom soku kuvala se hrana za poglavicu. Međutim, u javorovom soku uživali su i stari narodi na drugom kraju planete. U Južnoj Koreji, na primer, i danas se u proleće tradicionalno „bere” i pije sok od javora, zbog boljeg zdravlja.
Javorov sirup – kalorije, vitamini, minerali i antioksidansi
Javorov sirup bogat je vitaminima, mineralima i antioksinansima. Kada je u pitanju pravi javorov sistup sastav čine saharoza i voda, a glukoza i fruktoza se mogu naći u manjim količinama. Kada je u pitanju nutritivna vrednost, 100g sirupa sadrži 260 kalorija, 0,04 g proteina. 0,06 g masti i oko 67 g ugljenih hidrata od kojih su svi šećeri.
Od minerala u javorovom sirupu se pored velike količine mangana i cinka, mogu pronaći i kalcijum, magnezijum, gvožđe, fosfor, natrijum i kalijum. Sirup od javora takođe je i izvor vitamina B5, B2, B6, niacina, folne kiseline, biotina i vitamina A.
Za razliku od običnog rafinisanog šećera koji ima glikemijski indeks 65, javorov sirup ima glikemijski indeks oko 54, što znači da sporije podiže nivo šećera u krvi od rafinisanog šećera.
U javorovom sirupu nalazi se čak 24 aktioksidansa koji potpomažu neutralisanju slobodnih radikala koji mogu izazvati različite upale u organizmu i doprineti pojavi nekolicine hroničnih bolesti.
Javorov sirup zdravlje – koji su zdravstveni benefiti konzimiranja sirupa od javora?
Da li ste znali da je glavni razlog zašto se u ishrani koristi javorov sirup detoksikacija?
Najveći zdravstveni benefit od njegovog konzumiranja je čišćenje organizma. Eliminisanjem toksina iz organizma uz pomoć brojnih antioksidanata sprečava se pojava mnogih hroničnih bolesti i upalnih procesa u organizmu. Kako je glikemijski indeks niži, mogu ga umereno konzumirati i osobe koje imaju dijabetes.
Osim benefita koje ima javorov sirup za detoksikaciju, ovaj sirup jača imuni sistem, pospešuje probavu i rad creva i ima pozitivan uticaj na jetru, poboljšava reproduktivno zdravlje muškaraca, smanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja i Alchajmerove bolesti.
Javorov sirup dijeta – kako se koristi javorov sirup za mršavljenje?
Ima manje natrijuma od meda i ostalih zaslađivača, pa ubrzava metabolizam i pogodan je za sve one koji žele da redukuju telesnu težinu. Postoji takozvana “Javorov sirup dijeta” koja predstavlja određenu vrstu detoksa organizma i u kojoj upravo javorov sirup obezbeđuje organizmu dovoljnu količinu vitamina i minerala.
Potrebno je napraviti mešavinu sirupa, limunovog soka, aleve paprike i mineralne vode i dnevno unositi između 6 i 12 čaša ove tečnosti. Ovu dijetu dozvoljeno je držati 10 dana, i u proseku se može izgubiti 1 kilogram dnevno.
Za sve one koji nisu spremni na gladovanje, postoji i verziija ove dijete gde se unose normalne dnevne količine hrane, ali važno je birati zdrave namirnice. Ukoliko se odlučite za ovu verziju dijete, doručak ili večeru zamenite ovom mešavinom.
Posledica ove dijete može biti zatvor, pa se tokom nje može konzumirati i laksativni čaj bez dodavanja šećera.
Javorov sirup – upotreba javorovog sirupa u svakodnevnoj ishrani
Javorov sirup se u svakodnevnoj ishrani može koristiti na nekoliko načina. Uglavnom se koristi kao zamena za šećer i stavlja se u kafu ili čaj. Često se koristi kao slatki preliv za palačinke, a može se jesti i u kombinaciji sa voćem i tostom. Posebno su poznate američke palačinke koje se po tradicionalnoj recepturi jedu sa puterom i javorovim sirupom.
Javorov sirup koristi se i u pripremi slanih jela, a sšto se tiče kombinovanja javorovog sirupa sa ostalim namirnicama posebno su maštoviti Kanađani, koji ga dodaju u mnoge slane delikatese, čak i pasulj.
Javorov sirup – recepti za jela sa javorovim sirupom
Osim kao zamena za šećer i dodatak poslasticama, javorov sirup se koristi i za pripremanje slanih specijaliteta. U nastavku smo izdvojili recepte za slana jela sa javorovim sirupom u čijoj pripremi se možete oprobati.
Karamelizovana slanina
Pripremanje obične slanine može da se pretvori u neobično gurmansko iskustvo uz dodatak nekoliko sastojaka, među kojima je i javorov sirup. Za pripremu vam je potrebno svega 30 minuta, a od preporučenih sastojaka može se pripremiti 6 porcija.
Sastojci:
- 500 g mesnate slanine
- ½ šolje javorovog sirupa
- 1 kašičica senfa
- Mleveni crni biber (prsohvat)
Priprema:
Zagrejati rernu na 200 stepeni. Posudu za pečenje (pleh) obložiti aluminijumskom folijom i staviti preko toga rešetku za pečenje. Slaninu iseći na duže i tanke kriške, a zatim ih poređati na rešetku (jednu pored druge, da se ne preklapaju).
U činiji pomešati javorov sirup i senf, pa time premazati slaninu (bogat sloj). Peći od 10 do 15 minuta (u zavisnosti od rerne), a zatim okrenuti slaninu, preliti ostatkom smese i peći još desetak minuta (da slanina postane hrskava). Delikates izvaditi iz rerne, posuti biberom, a nakon pet minuta servirati.
Zapečeni pasulj sa javorovim sirupom
Prebranac je omiljeni klasik, ali pasulj koji se dugo krčka u rerni može da se pripremi i na malo drugačiji način. Sa preporučenom količinom sastojaka možete pripremiti 6 porcija pasulja.
Sastojci:
- 500 g belog pasulja
- Voda za namakanje i kuvanje
- 1 crni luk
- ¼ šolje javorovog sirupa
- ⅓ šolje braon šećera (opciono)
- 2 kašike paradajz-paste ili približna količina kečapa
- 1 kašičica soli
- Biber po ukusu
Priprema:
Pasulj očistiti od nečistoća i polomljenih zrna, naliti ga vodom i ostaviti preko noći kako bi se skratilo vreme kuvanja. Ujutru odliti vodu (ako nije sve upio), naliti svežu i kuvati na laganoj vatri oko 45 minuta. Nakon toga prebaciti pasulj (i tečnost u kojoj se kuvao) u posudu u kojoj inače pečemo prebranac i slične delikatese, dodati sve sastojke, a u sredinu staviti ceo crni luk (bez seckanja).
Poklopiti, staviti u rernu i krčkati šest sati na veoma laganoj vatri (proveravati povremeno da li je ranije gotov, kao i da ne ostane bez vode). Kada je pasulj već gotov, podići poklopac da jelo porumeni (oko pola sata). Služi se odmah, a još je ukusniji kada odleži u frižideru i podgreje se. Ko ne voli vegetarijansku verziju može da doda režnjeve slanine.
Nadamo se da vam je ovaj tekst bio koristan i da ste uvideli sve prednosti koje konzumiranje javorovog sirupa donosi zdravlju organizma, te da ćete ga uvrstiti u svakodnevnu ishranu i oprobati se u pravljenju recepata koje smo vam predložili.