Žena u kancelariji drži laptop u krilu i zamišljeno gleda kroz prozor.

Vežba „Počni, stani, nastavi” – odlična za kraj godine

Počni, stani, nastavi jedna je od vežbi koje su veoma korisne i preporučuju je i psiholozi. Ovo je, zapravo, jedna od savremenih metoda koja vam može pomoći ukoliko ste u životnoj fazi kad ocenjujete svoj rad, neki projekat koji ste završili ili pak celu jednu godinu. Počni, stani, nastavi je neka vrsta retrospektive koja vam daje odličan uvid gde ste grešili, gde ste bili uspešni, koje su vam slabe tačke ili kakav vam je tim, recimo.

Ova vežba se zapravo sastoji iz nekoliko pitanja i to veoma pronicljivih. Pitanja su podeljena u tri grupe:

  • Šta treba da počnete da radite? (Počni).
  • Šta treba da prestanete da radite? (Stani).
  • Šta treba da nastavite da radite, jer je donelo dobre rezultate? (Nastavi).

Vežba daje rezultate

Na pitanja iz svake grupe možete odgovoriti kao da odgovarate na pitanja iz ankete. Isto važi i za vaše kolege i članove vašeg tima. Možete odgovoriti u formi samostalnog vođenja dnevnika ili pak na zajedničkom sastanku, nakon završenog projekta ili čitavog perioda koji biste da ocenite i analizirate.

Odgovori na svako pojedinačno pitanje iz grupe ponudiće vam, pre svega, okvir za razmišljanje. Kako su to naveli autori ove vežbe: „Suština ove retrospektive je u pronicljivim pitanjima, aktivnom slušanju i otvorenom umu.” Pitanja su otvorena, i to je njihova velika prednost u poređenju s numeričkim sistemima ocenjivanja. Više studija je to potvrdilo i vežba Počni, stani, nastavi u praksi se pokazala kao veoma delotvorna i donela je velike promene. Profesori je rado koriste da bi od studenata dobili povratne informacije i poboljšali kvalitet nastave.

Autoput, u daljini se vide planine, a na putu piše počni nešto novo.

Počni – grupa pitanja

Prva grupa pitanja (Počni) odnosi se na konkretne radnje koje bi mogle da poboljšaju trenutni proces, to što radite. Odgovori će vam reći šta je to što bi trebalo da počnete da radite, a što već niste. To može da bude upotreba novog softvera ili alata veštačke inteligencije, recimo. Može da bude nešto drugačija komunikacija s kolegama iz tima, ili drugačija raspodela odgovornosti i zadataka.

Isprobajte ovakva pitanja za početak vežbe:

  • Kako biste pojednostavili ovaj proces?
  • Koji su izazovi promakli vašem timu?
  • Koje veštine, mogućnosti ili taktike ne koristite u punom kapacitetu?
  • Šta vam je potrebno da biste povećali posao ili ga unapredili?
Žena rukama pokazuje da se stane.

Stani – grupa pitanja

Odgovori na pitanja iz druge grupe (Stani) jasno će vam reći šta treba da izbacite iz svoje poslovne prakse ili načina rada. Posebno su dragocene kritike od kolega iz tima i kada se vežba izvodi zajednički, na sastancima. Autori vežbe preporučuju da ohrabrujete atmosferu konstruktivnih povratnih informacija, ali bez bilo čije krivice ili upiranja prstom u bilo koga pojedinačno. Ako nešto nije bilo dobro, ako je bilo mnogo promašaja i neuspeha, to treba da koristite kao smernicu i pomoć za dalje.

Neka od pitanja za ovu grupu mogu se ovako formulisati:

  • Šta je vaš posao učinilo težim ili vas je navelo da izgubite mnogo vremena?
  • Koje greške stalno ponavljate?
  • Koji segmenti posla traže najviše truda, a daju malo rezultata?

Nastavi – grupa pitanja

Treći deo (Nastavi) odnosi se na sve što treba da nastavite da radite kako ste radili, jer vama ili vašem timu donosi dobro. Neka od pitanja mogu biti sledeća:

  • Koje taktike ste primenjivali i olakšale su vam posao? Kako?
  • Koje ciljeve dosledno ostvarujete?
  • Koji aspekti procesa rada su neophodni?
  • Ko je bio ’na visini zadatka’, pa čak i bolji kada je postalo ’gusto’?

Odgovori će vam pokazati koji su vaši aduti, šta vam donosi rezultate i zbog čega ste bili produktivni. Treba da nastavite da ih sledite kako biste nastavili i s nizom uspeha.

Tim s eokupio u kancelariji i svako pruža svoj deo pazle komadića.

Preporuka psihologa

Najbolje i najefektnije je da na ova pitanja odgovorite odmah, nakon što ste završili projekat koji biste da ocenite. Vežba je odlična za primenu na kraju kvartala, ili na kraju svake godine. Preporuka psihologa je i da unapred znate datume kada će biti održani sastanci ako vežbu radite timski.

Ovaj model povratnih informacija, takođe, donosi odlične rezulate i korisne promene i nakon neuspelih poslova, propalih projekata, kada osećate da stagnirate ili pak kada vam se učini da napredujete brže od očekivanog. Isto tako, vežba se pokazala i kao ’antistres’ tehnika kada posao ne ide najbolje, i na neki način pitanjima i odgovorima pravite pauzu i predah.

Retrospektive su, inače, dobrodošle, čime god da se bavite. Izuzetno je korisno zaustaviti se i praviti preseke stanja. Bilo da je dobra procena stanja, pa biste jedni druge da tapštete po ramenima, bilo da ste svi preživeli poslovni debakl, vežba Počni, stani, nastavi je proveren alat za sve koji bi da uče, rastu i napreduju.