Uskršnji let
Uskršnji praznici su vreme radosti i proslave novog života, gde se drevna priča o ptici feniks spaja sa proslavom velikog hrišćanskog praznika Uskrsa i Isusovog vaskrsnuća, šaljući snažnu poruku i simboliku da je moguće izdići se iznad teškoća i pobediti smrt, verujući u večni život i snagu obnavljanja. Ovaj duboki simbolizam obogatio je uskršnje praznike, čineći ih vremenom duhovne obnove, nade i proslave života. Kroz priče o ptici feniks i Isusovom vaskrsnuću ljudi se podsećaju da su snaga obnavljanja i vera u večni život deo večne ljudske priče.
Simbol uskrsnuća
Ptica feniks dospela je u grčke i rimske mitove iz Egipta. Tamo se zvala „boinu” (čaplja), a kako je boravila uz močvare, stari Egipćani su smatrali da je rođena iz vode, na koju su gledali kao na prapočetni element, i to sama od sebe, slično kao što se samo od sebe, prema njihovim shvatanjima, rodilo i sunce. Povezivanjem tih elemenata nastalo je verovanje da je ta ptica jedno od otelotvorenja sunca, koje nakon vladanja svetom umire i uvek se iznova rađa, pojavljujući se u blještavoj svetlosti zore. Iz „boinua” se, kod Grka i Rimljana, razvio feniks. Smatrali su ga pticom koja je imala čudesnu moć da se svakih pet stotina godina u svom gnezdu spali, a iz pepela ustaje podmlađena za novi život. Tako je i postala simbol uskrsnuća, koje su preuzeli hrišćani.
Najinteresantnija činjenica vezana za ovu pticu je da se ona smatra besmrtnom i da se ponovo rađa iz pepela svake tristote ili petstote godine. Kada se bliži kraj njenom životnom ciklusu, feniks skuplja aromatične trave, drvo i začine iz celoga sveta, od kojih će načiniti za sebe lomaču ili gnezdo. Sedeći na gnezdu, feniks bi zapalio vatru mašući krilima ili uz pomoć sunčevih zraka. Kada njegovo staro telo sagori, feniks se ponovo rađa iz crva, svoje koštane srži ili iz jajeta koje bi ostalo u pepelu, da bi zatim ponovo krenuo na svoj životni put od sledećih pet stotina godina. Prema nekim legendama, ponovno rođeni feniks bi poneo svoje stare kosti u Heliopolis (Sunčev grad) u Egiptu gde bi ove bile sahranjene praćene specijalnim pogrebnim ritualima.
Gde god da se nađe, feniks se povezuje sa uskrsnućem, besmrtnošću, pobedom nad svim nedaćama i zlim silama, zbog toga što izranja iz pepela. U srednjem veku se verovalo da feniks vaskrsava iz mrtvih posle tri dana. Često je prikazivan kao simbol Hrista, sa palminim drvetom (još jedan simbol uskrsnuća), ili kako nosi palminu grančicu (simbol trijumfa života nad smrću), ili kako nosi maslinovu grančicu (simbol mira koji Bog nudi ljudima).
Probudite vatru u sebi
Kako vi osećate snažan uticaj ovih priča i mogu li one pozitivno uticati na vaš život? Koliko iskreno verujete da je moguće preporoditi se baš danas i baš sada i to samo snagom svoje vere i volje?
Snažna metafora koja nas vodi kroz priču o feniksu ima poruku da je neophodno u sebi probuditi vatru, koja je element solarnog pleksusa, i živeti svoj stvarni identitet, svoje Sunce. Živeti život strasno, radoznalo i u punoći osećaja! Živeti LJUBAV! Živeti život sa snažnim duhom, kroz razvijanje hrišćanskih vrlina, jer je telo prolazno i svakako ne možemo materijalno poneti sa sobom kroz putovanje duše. Spalimo već danas svaki strah, tugu, krivicu , stid…, „polupajmo tu ljusku oko naše duše” i uzdignimo se kroz svesno življenje vibracija vrlina kao što su ljubav, radost, samilost, hrabrost, zahvalnost…, zbog kojih i jesmo ČOVEK.
Želim vam srećan Uskrs i preporod! Šta birate da ponesete u svom letu ka suncu tako da budete još lepše, snažnije, ljubavnije…?
Grlim vas glasom uz pesmu na linku
Ana