Ulja za kosu – izaberite najbolje ulje za kosu
Ulja za kosu su postala must have proizvod u nedeljnoj rutini nege kose.
Znamo da ulja za kosu pružaju brojne benefite našoj kosi: stilizuju je, ukroćuju, smanjuju čupavost novih kratkih vlasi koje stoje kao naelektrisane, čine kosu sjajnom, a neka ulja mogu i da je štite od toplote ili mogu stimulisati rast novih folikula dlake.
U ovom tekstu možete pročitati koja se sve ulja koriste širom sveta kako bi kosa bila zdrava i duga. Sa željom da vam pomognemo u odabiru adekvatnog ulja za vaš tip kose i odgovorimo na često postavljano pitanje o tome koje rezultate možete da postignete, izdvojili smo najbolja ulja za kosu. Pred vama je detaljan vodič kroz svet ulja za kosu, njihove upotrebe i efekata!
Ulja za kosu – vodič za najbolje ulje za kosu
Ako obraćamo pažnju na trenutne trendove u svetu nege i kozmetike, primetićemo da se sve više govori o prirodnim i organskim proizvodima. Sve veći broj žena se opredeljuje za prirodnu, slow beauty kozmetiku, a u skladu sa tim, povodom nege kose, danas se mnogo više govori o uljima za kosu.
Neka od njih su na našem području dobro poznata i koriste se vekovima unazad, a neka su se sa ekspanzijom interneta našla na našim kupatilskim policama. Jedno od vrlo popularnih je kokosovo ulje za kosu o kome smo već detaljno pisali, a u nastavku teksta ćete se upoznati i sa čitavom lepezom drugih, saznati njihove benefite i kako se koriste. Najčešći benefiti ulja za kosu su stimulisanje rasta kose, nega i obnavljanje dlake, ali i podsticanje zdravijeg temena glave.
Ukoliko ste ljubitelj prirodne kozmetike i kućnih DIY (uradi sam) maski za kosu, možete pročitati više o njima u našem članku.
Mnoga hladno ceđena, prirodna ulja mogu da budu delotvorna i možete ih lako kombinovati prateći naše savete iz bloga u kome smo detaljlno opisali razne maske za kosu. U nastavku teksta saznajte i kako.
Ulja za rast kose koja će podstaći brži rast i veću gustinu
Ukoliko želimo da pomognemo svojoj kosi da bude gušća i da brže raste, potrebno je da se opredelimo između nekolicine ulja koja stimulišu obnavljanje folikula dlake.
Ulje ruzmarina za kosu
Ruzmarin je mediteranska aromatična biljka koja se koristi u kuhinji, bašti, dnevnoj sobi, ali i u kupatilu. Ima brojne koristi, a bukvalan prevod imena ruzmarin sa latinskog jezika je morska rosa.
Najbolje raste uz vlagu i vetar, što je tipično za mediteranske biljke. Ruzmarin podstiče cirkulaciju i pospešuje tok krvi ka mozgu, te pruža bolju koncentraciju i pomaže kod ublažavanja glavobolja. Kada govorimo o ulju ruzmarina za kosu, znamo da važi za ulje koje stimuliše rast kose, međutim to nije jedini benefit, kliničkim ispitivanjima je dokazano sledeće:
Benefiti ulja ruzmarina
Ulje ruzmarina jača dlaku tako što pospešuje cirkulaciju i samim tim do folikula dlake dolazi više nutrijenata. Poboljšava zdravlje temena glave jer poseduje antioksidantna svojstva, kao i antimikrobska i protivupalna svojstva, što umanjuje šanse za pojavu peruti, gljivica i bakterija. Zbog svojih antioksidantnih odlika, bori se i protiv oštećenja folikula dlake, koje može biti izazvano slobodnim radikalima.
Ulje ruzmarina sadrži karnoznu kiselinu koja pomaže obnavljanje oštećenih tkiva, pospešuje regeneraciju ćelija i sprečava lučenje hormona koji uzrokuju gubitak kose, tako da je odlično ulje za rast kose.
Kako se pravilno koristi ulje ruzmarina?
Ruzmarinovo ulje je jedno od najboljih ulja za rast kose. Prilikom pranja kose, možete uzeti 3 do 5 kapi čistog ulja ruzmarina i pomešati sa šamponom ili maskom za kosu.
Uradite blagu masažu i ostavite da deluje par minuta, nakon toga isperite i nastavite svoju rutinu redovno. Ukoliko želite da koristite ruzmarinovo ulje za rast kose kao tretman, razblažite ga kokosovim uljem i nanesite na teme glave uz masažu.
Za ovo možete koristiti i gua sha kamen kako biste dodatno podstakli cirkulaciju. Kombinacija ulja treba da bude u razmeri 6 do 9 kapi esencijalnog ulja ruzmarina na jednu kašiku kokosovog ulja. Obratite pažnju da vam ulje ne uđe u oči. Kao i kod svakog prirodnog ulja, najbolje je početi sa manjom količinom i polako navikavati kožu na nov proizvod.
Ukoliko želite jednostavniju varijantu, uvek se možete opredeliti za neki gotov proizvod koji sadrži ovo potentno ulje. Potrebno je da uvek pratite uputstvo za korišćenje koje je istaknuto na vašem odabranom proizvodu. Neka uputstva će sugerisati da isperete proizvod nakon određenog vremena, dok će neki proizvodi biti predviđeni za negu preko noći. Budite uporni i nemojte odustajati, potrebno je nekoliko meseci da biste primetili prave rezultate ove fantastične biljke!
Ricinusovo ulje za kosu
Na tržištu kozmetike možemo pronaći mnogobrojne proizvode koji služe za rast i jačanje kose. Jedan od dobrih izbora jeste ricinusovo ulje za kosu. Mnogi široko dostupni proizvodi, poput leave in tretmana, već sadrže ricinusovo ulje i omogućavaju da do izražaja dođu svi njegovi benefiti. Ricinusovo ulje, koje se dobija iz ricinusovih mahuna, izuzetno je bogato masnim kiselinama.
Benefiti ricinusovog ulja
Zbog toga što je bogato masnim kiselinama, ricinusovo ulje je dobar humektant (zadržava vlagu zaključanu u dlaci) i na taj način štiti dlaku, čini je hidriranom, sjajnom i mekanom, te kosa nije sklona pucanju. Uz to, poboljšava cirkulaciju i jača koren dlake, tako da spada u odlično ulje za rast kose; tome doprinose vitamin E i masne kiseline koji podstiču rast nove kose. Ricinusovo ulje nije skupo i nalazi se u mnogim proizvodima za negu kose.
Kako se pravilno koristi ricinusovo ulje?
Ricinusovo ulje je gusto, teže se razmazuje i nanosi na kosu, pa može delovati komplikovano za korišćenje. Da biste postigli najlepše rezultate, poslušajte naše savete.
Koristite manju količinu, do pola kafene šoljice za srednje dugu kosu, nanosite ulje na blago vlažnu kosu, pažljivo, od korena dlake do samih krajeva. Budite strpljivi i dobro umasirajte ulje u teme. Masaža će pomoći da se dodatno podstakne cirkulacija, kao i da se ulje ravnomerno nanese uz pomoć toplote prstiju.
Čisto ulje možete ostaviti na kosi između 15 i 20 minuta, ali se može ostaviti i preko noći. Ukoliko spavate sa uljem na kosi, vežite kosu u labavu punđu, kako se dlaka ne bi lomila, i stavite kapu za tuširanje. Kapa će akumulirati toplotu sa vaše glave i dodatno pospešiti rad ulja, dok će vaša jastučnica i posteljina ostati čiste. Kako je ricinusovo ulje gusto, biće potrebno da nekoliko puta šamponirate kosu nakon ovog tretmana.
Dan-dva nakon korišćenja ricinusovog ulja za kosu izbegavajte korišćenje aparata za toplotno stilizovanje kose (pegla, figaro…). Iako će kosa odmah delovati mekano i sjajno, za prave rezultate biće potrebno redovno korišćenje tokom nekoliko meseci.
Ulje lavande za kosu
Esencijalno ulje lavande je jedno od retkih koja se mogu koristiti direktno na koži i kosi, bez potrebe da se razblažava. Uprkos tome, postoje ljudi kojima će više prijati razređeno ulje lavande, npr. razređeno hladno ceđenim ekstra devičanskim maslinovim uljem ili kokosovim koje je odlično za razblaživanje.
Benefiti ulja lavande
Kada se koristi ispravno, ulje lavande može pomoći ili čak iskoreniti neke od problema sa kosom, kao što su gubitak kose, proređivanje i stanjivanje kose, pucanje dlake usled suvoće, svrab temena glave, perut u kosi i mnogi drugi, tako da se i ono ubraja u dobro ulje za rast.
Ima antiseptička svojstva i čak pomaže u odbijanju vaši, nakon redovno prepisanog tretmana. Zbog toga što ima svojstvo podsticanja cirkulacije krvi, stimuliše i rast dlake i povećava gustinu kose.
Dodatno, lavanda se koristi i u aromaterapiji zbog svog opuštajućeg i umirujućeg delovanja i preporučuje se osobama koje imaju problema sa anksioznošću i nesanicom. Inače, ovo su neki od najčešćih razloga za opadanje i gubitak kose, jer usporavaju cirkulaciju. Lavanda, dakle, pomaže i ublažava pomenute tegobe te je rast kose dodatno podstaknut. Čak se koristi i za lečenje autoimune bolesti zvane alopecija areata, koja se ispoljava gubitkom kose na određenim delovima glave, poput pečata.
Kako se pravilno koristi ulje lavande?
Najbolje je da u kući imate čisto esencijalno ulje lavande, koje po potrebi možete koristiti samostalno ili u nekoj od mogućih mešavina. Ukoliko ga koristite samostalno, nanesite kapljice ulja direktno na teme glave i potom umasirajte.
Kako je esencijalno ulje lavande skupoceno, nekoliko kapi možete pomešati sa kašikom kokosovog ili maslinovog ulja ili se opredelite za već gotovu kombinaciju lavandinog i bademovog ulja i nanesite poput maske za kosu. Takođe, prilikom pranja kose, na svom dlanu možete pomešati vaš omiljeni šampon i par kapi ulja lavande te umasirati u teme glave, ostaviti par minuta i isprati. Isto važi i za masku za kosu ili kondicioner. Koristite lavandino ulje za kosu redovno, pri svakom pranju.
Savet je da ne mešate ulja sa proizvodima u bočicama jer će se ulje izdvojiti tokom vremena. Ovu vrstu mešavina je najbolje da sjedinite prilikom upotrebe, na vašem dlanu.
Čičkovo ulje za kosu
Iako se najčešće koristi protiv gubitka kose, smatra se da njegova antiinflamatorna svojstva pomažu i kod problema vezanih za perut i suvo vlasište.
Benefiti čičkovog ulja
Čičkovo ulje za kosu pospešuje rast kose. Fantastična kombinacija vlakana, esencijalnih masnih kiselina i vitamina (posebno vitamina A) u korenu čička, stimuliše rast kose. Poznati su i benefiti poput smirivanja iritacije kože glave, uključujući i perut i svrab temena glave. Zbog toga što sadrži amino-kiseline, pomaže izgradnju keratina (protein koji stvara kosu).
Dodatno, sadrži i vitamin A koji pomaže u ishrani vlasišta i jača kosu, pa će kosa biti mekša, sjajnija i manje sklona pucanju.
Zbog svojih antibakterijskih odlika i esencijalnih masnih kiselina koje sadrži, može pomoći i kod folikulitisa. Folikulitis je problem sa upalom folikula dlake, koja može naškoditi skalpu i dovesti do trajnog gubitka kose. Čičkovo ulje za kosu pomaže u borbi protiv folikulitisa tako što vlaži kožu glave i neguje folikule kose. Ukoliko ste u potrazi za proizvodom koji sadrži čičkovo ulje, možda je ovaj tretman za kosu sa čičkovim uljem pravi izbor za vas.
Kako se pravilno koristi čičkovo ulje?
Čičkovo ulje je, kao i ricinusovo, dosta gusto, pa se savetuje da ga dobro umasirate u teme glave, tamo gde će najviše i da deluje. Ostavite ga na kosi da deluje dva sata, ili preko noći. Potom dobro operite kosu blagim šamponom.
Čičkovim uljem možete i stilizovati kosu nakon feniranja, ali budite umereni sa količinom, jer se radi o prilično masnom ulju. U situacijama kada nemate vremena da ostavite ulje da stoji na kosi, možete napraviti i vodeni rastvor: zagrejte pola litra vode i sklonite sa vatre, u vodu dodajte jednu supenu kašiku čičkovog ulja i promešajte. U ovaj rastvor možete da dodate i kap meda (na vrh kašičice) i ostavite bar sat vremena da se ohladi.
Ovaj rastvor koristite nakon što završite šamponiranje kose – tada ga dobro promućkajte i nanesite na kosu. Preko stavite vaš kondicioner i potom isprerite kosu kao i inače. Kao i kod svih prirodnih ulja, biće potrebno da ga koristite redovno i duži vremenski period kako biste videli prave rezultate.
Najbolja negujuća ulja za kosu
Kada u drogeriji stanemo ispred police sa proizvodima za kosu, izbor je veliki i verovatno se pitamo kako da odaberemo najbolje negujuće ulje za kosu…
Još u starim civilizacijama su se koristila ulja za stimulisanje rasta kose i za rešavanje niza drugih problema sa vlasištem i kosom. Naše prabake su koristile prirodna ulja kako bi se negovale, ali u današnje vreme naša brza rutina života često nas opredeli da preskočimo svaki vid nege koji iziskuje vreme. Međutim, ulja su odličan način da istinski negujemo svoju kosu.
Pravilno odabrano ulje za kosu štitiće folikule dlake od oštećenja tako što će obložiti rascepe u kutikuli i zagladiti keratinske pločice koje čine dlaku, a adekvatno hidrirana i nahranjena kosa je manje sklona oštećenju usled korišćenja hemijskih proizvoda.
Nastavite da čitate kako biste otkrili najbolja ulja negu kose.
Maslinovo ulje za negu krajeva
Za negu suvih ili ispucalih krajeva koristite hladno ceđeno ekstra devičansko maslinovo ulje.
Veoma malu količinu ulja nanesite na dlan i zagrejte ga do temperature tela trljajući šake, potom nanesite ulje na krajeve kose. Nakon nanošenja maslinovog ulja na kosu nikada nemojte koristiti toplotne aparate poput fena, pegle ili figara, može doći do značajnog zagrevanja i oštećenja keratinskih pločica kose.
Benefiti maslinovog ulja za kosu
Već hiljadama godina ljudi koriste maslinovo ulje za negu kose, govoreći da kosi daje sjaj i punoću, čini kosu mekanom i otpornom na pucanje. Glavne hemijske komponente maslinovog ulja su oleinska kiselina, palmitoleinska kiselina i skvalen. To su sve emolijensi, što znači da omekšavaju i hidriraju kosu, sprečavajući gubitak njene vlažnosti.
Kako pravilno koristiti?
Internet je prepun recepata za maske koje se mogu napraviti kod kuće i koje sadrže maslinovo ulje, a mi smo za vas izdvojili jedan proveren:
Maska od maslinovog ulja i jaja
Za suvu kosu koristite dva žumanca, za masnu kosu koristite dva belanca, a kod normalne kose može iskoristiti jedno celo jaje. U jaja dodajte dve kašike maslinovog ulja i malo limuna ili grčkog jogurta ukoliko želite da dodatno ispravite kosu – da ima manje neposlušnih dlaka koje štrče.
Sve to promešajte i nanesite na kosu nakon što ste je oprali šamponom. Nakon što ste naneli ovu masku, raščešljajte kosu širokim češljem i ostavite da deluje 20 minuta. Potom dobro isperite kosu blagim šamponom i ostavite je da se prirodno osuši. Tretman ponavljajte jednom nedeljno.
U drogeriji možete pronaći i mnoge gotove proizvode koji sadrže maslinovo ulje, naš predlog je Velnea maska za kosu.
Ulje avokada za hidrataciju i zdravlje skalpa
Avokado na tostu ili avokado na kosi?
Društvene mreže i nutricionisti su nas sad već navikli da je avokado u svakodnevnoj ishrani sjajan način da unesemo nezasićene masne kiseline koje smanjuju nivo holesterola u krvi, a da li ste znali da je fantastičan i za negu kose?
Benefiti avokadovog ulja
Ulje avokada je odličan izbor za sve tipove kose zbog svoje tanke teksture i jer je lagano. Neće dodatno otežavati kosu, pa mogu da ga koriste i osobe sa jako tankom dlakom kojoj, inače, ulja ne prijaju. Sadrži oleinsku kiselinu koja neguje i hidrira dlaku, magnezijum i kalijum koji dodatno pomažu hidrataciju i štite kosu.
Kosa ne samo da je mekša i sjajnija nego je zdravija i manje puca. Ulje avokada sadrži vitamin B koji stimuliše rast kose i vitamin K koji sprečava nakupljanje kalcijuma na vlasištu, što usporava rast kose. Ulje je bogato antioksidansima zbog sadržaja vitamina C i E, pa pomaže u odbrani kose i folikula dlake od štetnih slobodnih radikala.
Veoma je važno odabrati kvalitetno avokado ulje, a najbolji izbor uvek je hladno ceđeno, jer se tim procesom ektrahovanja ulja sačuva najviše hranljivih sastojaka.
Kako koristiti ulje avokada?
Natopite malo vate sa dve to tri supene kašike ulja avokada i tapkanjem nanosite na teme glave. Nakon što ste pokrili celo vlasište, masirajte teme glave pet do deset minuta i ostavite da deluje minimalno sat vremena pre nego što operete kosu. Možete se opredeliti i za gotove proizvode koji sadrže avokado ulje, kao što je Herbal essences šampon ili Nature Box regenerator sa 100% hladno ceđenim uljem avokada.
Ulje jojobe za kosu
Da li se ulje jojobe može koristiti na kosi?
Naravno!
Jojobino ulje je lagano i sadrži odlike sebuma, poput onog na našem vlasištu, tako da se može koristiti na kosi i temenu, a da ne stvara osećaj masnoće ili težine. Pogodno je za sve tipove kose.
Koja su svojstva jojobinog ulja?
Jojobino ulje sadrži odlične hidratantne i negujuće sastojke za kosu, koji sprečavaju suvoću i lomljivost dlake. U sastavu ima brojne nutrijente poput vitamina A, D i E i dva tipa omega masnih kiselina.
Zajedno, ovi nutrijenti omogućavaju da kosa i vlasište budu zdraviji, hidrirani i mekani. Podstiču obnavljanje kose nakon štete nastale usled toplotnog stilizovanja, rast kose, kao i regeneraciju folikula dlake, što znači da će kosa biti gušća i jača.
Kako pravilno koristiti ulje jojobe?
Ukoliko želite da koristite 100% prirodno ulje jojobe, za početak je najbolje da jednom nedeljno pri pranju kose u vaš kondicioner ili masku umešate nekoliko kapi jojobinog ulja i nanesete poput maske, ravnomerno.
Ostavite da deluje 10 minuta i, kao i inače, isperite. Ulje jojobe možete koristiti u maloj količini i direktno na vlasištu – pre pranja, ili zagrejano, kao tretman preko noći. Ukoliko zagrevate jojobino ulje, radite to oprezno, potrebno je da se ulje samo malo zagreje, nijansu više od temperature tela i obavezno testirajte stepen toplote ulja na ruci pre nego što ga stavite na teme, odnosno kosu. Za one sa brzinskom rutinom nege – možete odabrati šampon sa uljem jojobe i leave in regenerator koji sadrži jojobino ulje.
Arganovo ulje za lepšu i sjajniju kosu
Arganovo ulje za kosu se dobija hladnim ceđenjem arganovog oraha i smatra se najskupljim uljem na svetu.
Poznat je i arganov med, pravi marokanski delikates. Arganovo ulje za kosu se vekovima unazad koristi na teritoriji Maroka i severne Afrike zbog svojih lekovitih svojstava. Kada se radi o nezi kose, arganovo ulje je bogato hranljivim sastojcima. Sadrži velike količine oleinske i linolne kiseline, što ga čini izuzetno hidratantnim.
Odlike arganovog ulja
Zbog pomenutog sadržaja masnih kiselina, arganovo ulje je odličan za hidriranje suve ili oštećene vlasi. Iako tehnički neće „popraviti” oštećenu kosu, može pomoći u poboljšanju izgleda kose, protiv lomljenja, vidljivosti ispucalih krajeva i smanjene suvoće.
Ulje argana za kosu doprinosi sjaju iste, tako što zatvara spoljašnji omotač dlake – kutikulu, i čini je glatkom, zdravijom i otpornijom. Interesantno je da ulje argana podnosi visoke temperature pa se može koristiti i kao termalna zaštita za kosu sa arganovim uljem. Serumi sa arganovim uljem koji se stavljaju na kosu pre stilizovanja toplotnim uređajima takođe su praktičan način da uvrstite ulje argana u svoju beauty rutinu za kosu.
Kako koristiti ulje argana za kosu?
Ukoliko ste skloni suvom skalpu možete koristiti arganovo ulje pre pranja kose: ravnomerno nanesite arganovo ulje na vlasište i potom masirajte nekoliko minuta; nakon toga možete pratiti svoju redovnu rutinu pranja kose.
Ukoliko želite da zaštitite svoju kosu od toplote, na vlažnu kosu, pre feniranja, nanesite par kapi ulja, fokusirajte se na krajeve. Arganovo ulje može biti i noćna maska za vašu kosu: nanesite dovoljnu količinu ulja na teme glave i spustite ulje celom dužinom kose, stavite kapu za tuširanje ili umotajte kosu u maramu preko noći, ujutru dobro operite kosu blagim argan šamponom i nastavite sa redovnom rutinom nege.
Ukoliko želite da saznate još više o ovom ulju, pročitajte naš članak o ovom dragocenom arganovom ulju.
Ulje makadamije za svilenkastu kosu
Ulje makadamije je jedno od ulja koja obećavaju da će kosa imati zdrav sjaj, uz dubinsku hidrataciju i jačanje. Ovo ulje je bogato hranljivim masnim kiselinama i ima mnoga svojstva koja su korisna za kosu i kožu glave.
Ulje makadamije za kosu – benefiti
Ulje makadamije nastaje hladnim ceđenjem orašastih plodova drveta makadamije, koje pretežno raste u Australiji. Plodovi makadamije su izuzetno zdravi za jelo i prepuni su zdravih masti. Sadrže palmitoleinsku kiselinu, kao i amino-kiseline, što izvanredno neguje vlasište i kutikulu kose. Neki stručnjaci kažu da je ulje makadamije korisno i za stimulisanje rasta kose.
Zanimljivo je da makadamijino ulje pomaže u regulisanju lučenja sebuma na vlasištu, te može pomoći kod preteranog mašćenja kose i pojave peruti.
Kako koristiti ulje makadamije?
Da biste dobro negovali svoje lokne, obavezno je da ih dubinski hidrirate i hranite, a ulje makadamije je odlično za to. Možete koristiti malu količinu ulja makadamije pre i posle pranja.
Zagrejte nekoliko kapi ulja na svojim dlanovima i ravnomerno nanesite na kosu – gužvajući svoje lokne. Kovrdžava kosa zahteva pažljiv odabir šampona sa makadamijom i balzama, potrebno je da uvek čitate deklaraciju i da znate da prepoznate kvalitetan sastav za vaš tip kose.
Ukoliko imate ravnu kosu, koristite ulje makadamije na čistoj suvoj kosi kao sredstvo za stilizovanje. Univerzalni pristup, koji odgovara većini žena, sličan je kao i sa drugim, ranije pomenutim uljima. Makadamijino ulje možete koristiti i kao noćnu masku.
Najbolja ulja za zdravije teme
Koža i kosa zajedno rade kako bi nas zaštitile od spoljašnjih uticaja, pa je važno da ih ispravno negujemo da bi bile otporne. Ako ste skloni nakupljanju sebuma na temenu glave, svrabu i peruti, a želite da vaše vlasište bude zdravo i da vam kosa uvek ima volumen, možete isprobati ulje čajevca.
Ulje čajevca ima antifungalna i antibakterijska svojstva
Ulje čajevca, odnosno ulje čajnog drveta, dobija se od listova istoimene biljke. Latinski naziv je Melaleuca alternifolia i ima antifungalna i antibakterijska svojstva.
Ulje čajevca pomaže kod infekcija kože, akni, atletskog stopala i drugih upalnih oboljenja. Takođe je poznato da pomaže i u čišćenju kose i vlasišta, održava kosu jakom i smanjuje pojavu peruti. Sa tako raznovrsnim terapeutskim svojstvima, ulje čajevca može biti rešenje za vaše probleme sa kosom.
Kako koristiti?
Ako vam je potrebna pomoć protiv peruti, nanesite šampon koji sadrži ulje čajevca na kožu glave. Šamponirajte kosu minimalno 3 minuta uz masažu, redovno tokom najmanje 4 nedelje.
Kod zdrave kose, možete razblažiti etarsko ulje čajevca u odnosu 1 prema 10 sa bademovim uljem ili nekim drugim laganim uljem i dobijenom kombinacijom masirajte teme glave. Koristite ovu smešu na vlasištu redovno pre pranja (ostavite oko 30 minuta da deluje na temenu glave i potom isperite) kako biste postigli najbolje rezultate.
Čisto, odnosno etarsko ulje čajevca, ne treba nanositi direktno na kožu već je potrebno razblažiti ga nekim drugim uljem.
Bonus saveti i napomena za ulja za kosu
Kao i kod svih kozmetičkih proizvoda, moguća je pojava reakcija na koži ukoliko smo preosetljivi na sastav same biljke, ploda, odnosno njihovog ulja.
Preporučujemo da uvek isprobate prirodno ulje na manjoj površini kože, kao što je npr. zglob ruke, pre nego što stavite veću količinu istog ulja na kosu ili lice. Obratite pažnju na moguću reakciju – ukoliko se pojave crvenilo, peckanje ili svrab, odmah isperite kožu mlakom vodom i sapunom.
Ukoliko ste skloni alergijama, konsultujte se sa svojim alergologom pre upotrebe prirodnih ulja na koži i kosi.
Jednom kada pronađete ulje za kosu koje vam najviše odgovara i otkrijete sva njegova blagodetna dejstva, nikada nećete prestati da negujete svoju kosu njim!