Profesor razgovara sa studentima.

U čemu je tajna uspešnog visokog obrazovanja

I sam imam primedbe na tzv. bolonjski sistem obrazovanja (zasnovan na Bolonjskoj deklaraciji i Bolonjskom procesu) jer mi izgleda nedovršen i manjkav. Međutim, upravo završen 8. kongres medicine sporta mi je vratio malo nade da možda sve nije tako loše. Naime, troje učesnika u čijoj edukaciji sam učestvovao imali su pozivna predavanja i bili su odlični.

Dobar rad dugo živi

Milja Klikovac je i za vreme studiranja radila više nego drugi. Još uvek na internetu mogu da se nađu njene vežbe, koje je trebalo da upražnjavamo u vreme kovida, kao i preporuke kako da vežbamo, koje su bile usaglašene sa preporukama Američkog koledža sportske medicine. A onda je diplomirala na temu Dijastaza trbušnih mišića. Iako nije verovala da će od toga imati neku korist, desilo se upravo suprotno, jer je pomogla jednoj ženi da se reši kompleksnog problema, a pisani rad koji je ostavila je dostupan mnogima koji žele da nauče više. I onda je svoj rad predstavila na kongresu:

Bila je zadovoljna jer se desilo ono o čemu smo pričali, dobar rad je nastavio da živi.

Naravoučenije – uvek se trudite da uradite maksimalno dobro ono što pišete, jer će već sutra to neko pročitati, nemojte da prepisujete sa Google-a, jer se to uvek pokaže i ne zaboravite da taj rad ubuduće reprezentuje vas.

Značaj vežbi istezanja

Miloš Đorđević je svoj sadašnji posao pronašao u Emiratima, sarađujući sa Australijancima. Kao i Milja, pokazivao je više od drugih studenata i logično je da je jedan novi pristup u vežbanju savladao i predstavio našim ljudima:

Istezanje, kao fizička aktivnost sama za sebe, kod nas nije zaživelo. Može se reći i da je potcenjeno u okviru redovnog vežbanja. Koliko puta sam čuo da ne treba da se sprovodi. Ispostavilo se da mnogi ljudi, koji inače ne vežbaju, vide u istezanju način da se rekreiraju nakon celodnevnog rada. Možda je zato dobro što se Milošev centar nalazi u zgradi gde dominiraju kompjuteristi. Bilo kako bilo, ispada teško da zakažete termin, jer ljudi očigledno vole da se nešto dešava sa njihovim telom, a da ne moraju da se sami potrude. Naravoučenije – ne čekajte da vas neko zaposli, već sami potražite ono što biste želeli da radite i to pokažite i drugima.

Uloga fizičke aktivnosti i ishrane u postizanju trudnoće

Konačno, na kongresu je učestvovala i Dajana Švraka Milutinović sa predavanjem Uloga pravilne ishrane i dozirane fizičke aktivnosti u postizanju trudnoće. Iako već poznata mnogim ljudima sa Instagrama, Daša se tek ovde profesionalno pronašla. Tema izgleda jednostavno, ali se u suštini ne sprovodi kod nas. Iz nekog razloga ginekolozi ne obraćaju mnogo pažnju na ishranu trudnica, a o fizičkoj aktivnosti i da ne govorimo. Daša se tu nametnula baš kako treba i, u radu sa stručnjacima koji se bave in vitro trudnoćom, njeni saveti o ishrani i suplementaciji trudnica pomogli su da se dođe do željenog ishoda. Time je pokazala da stečeno znanje nije dovoljno ako nema inicijative i želje da se iskoristi. Ovako, ne samo da se nametnula kao neko ko može da pomogne već je, šireći horizonte, došla do svetskih kongresa, slušajući najveće eksperte iz oblasti ishrane u trudnoći. Njeno predavanje možete pogledati na video zapisu, a sigurno je da ćemo o njenim uspesima tek slušati.

Naravoučenije – na svakom novom znanju treba raditi, a početne informacije su samo baza za dalje učenje i primenu u radu. Očigledno je da nastava može da posluži samo da se otvore novi vidici, a da za sve ostalo čovek mora dosta da se potrudi.

Važnost interakcije profesora i studenata

Ispada da je bolonjski sistem obrazovanja inovativan pristup učenju i nastavi, ali samo ako postoji interakcija između nastavnika i učenika. Izgleda da upravo na tome pada sistem, jer nema visokog obrazovanja ukoliko izostanu komunikacija, istraživanje i primena inovacija. Verovatno zbog toga, trenutno, kod nas retki uspeju da se probiju, dok većina čeka da im neko nešto ponudi. Time se gubi mogućnost postizanja uspeha, ali i prestiža na berzi znanja i glavne ideje „Bolonje”, odnosno obezbeđivanja održive budućnosti kroz visoko obrazovanje. Zbog toga su primeri naših mladih kolega više nego inspirativni, jer menjaju perspektivu i daju nadu.