Tiramisu recept – original receptura za neodoljivu poslasticu

Kada bismo reč tiramisu preveli na srpski jezik, naziv čuvene italijanske poslastice bio bi „uzmi me” ili „oraspoloži me”.

Tiramisu torta se smatra najomiljenijim italijanskim dezertom za koji se pretpostavlja da je nastao na početku 19. veka u Trevizu, u severnoj Italiji, i to zaslugom jedne gospođe koja je vodila bordel u tom gradiću. 

Međutim, drugi podaci nas vode u restoran Beccherie čiji je vlasnik Ado Kampeol, koji je počeo da ga pravi i služi 1960. godine. Raspravljalo se često da li je baš on otac ovog deserta koji se, kako neki kažu, služio kao afrodizijak u „crvenim četvrtima” Treviza.

Iako se možda istorija tiramisua ne zna sa sigurnošću, ono što svi znamo jeste da njegov ukus budi sva čula! Ako tražite za tiramisu recept koji se pravi jednostavno, ali ne manjka ukusom i ako želite bliže da upoznate ovaj kolač, nastavite da čitate naš tekst!

Tiramisu recept – napravite originalnu poslasticu neodoljivog ukusa

Nije teško napraviti najbolji tiramisu. Recepti za ovu poslasticu ne variraju mnogo, a varijacije koje se mogu pronaći uglavnom se odnose na dodavanje alkohola. 

Glavne komponente krema su maskarpone, slatka pavlaka, jaja i šećer. 

Originalni recept za tiramisu je bez alkohola i pogodan za celu familiju, ali u zavisnosti od mašte često se dodaju marsala, rum, malibu, kalua, tia maria, irski krek, itd. Za bazu se ponekada koriste i keksi sa čokoladnim komadićima. Odozgo se posipa struganom čokoladom ili kakaom i tako nastaje kolač koji se obožava širom sveta.

Nažalost, ova poslastica vrlo je kalorična i ako patite od kardiovaskularnih bolesti bilo bi poželjno da se suzdržite i jedete niskokaloričnu verziju, a original samo u specijalnim prilikama. 

Za niskokaloričnu verziju umesto žumanaca koristi se šam od 6 belanaca, umesto šećera, pola do cele kašičice stevije, zatim vanilin ekstrakt ili vanila u prahu i 1 kg kremastog posnog sira.

Inače, u slučaju obe varijante poslasticu treba što pre pojesti, što nije teško, jer se brzo kvari. U frižideru se može držati dva dana, kada je možda i ukusniji, jer se svi sastojci fino sjedine.

Jednostavni recept za tiramisu

KOLIČINA: 10 Porcija   UKUPNO VREME: 40 minuta

Sastojci:

  •  6 jaja
  •  1 šolja šećera
  •  1 ¼ šolje maskarpone sira, sobne temperature
  •  1 ⅓ šolje slatke pavlake
  •  30 piškota
  •  1 šolja espresa
  •  ½ šolje kafe sa likerom, opciono
  •  rendana čokolada ili kakao za posipanje

Priprema: 

U šerpu za kuvanje na pari staviti žumanca i šećer i mutiti žicom oko 10 minuta. Kada se smesa zgusne, skloniti sa vatre i pustiti da se ohladi. Zatim dodati maskarpone i izmešati, ali ne suviše da bi krema ostala svilenkasta. Umutiti slatku pavlaku i polako umešati u maskarpone krem.

U kafu ili kafu sa likerom, umakati piškote, tako da postanu vlažne. Poređati ih u jedan red, preliti kremom, poređati novi red piškota i preliti kremom, dok se ne utroši materijal. Završava se, naravno, kremom koji se pospe kakaom ili rendanom čokoladom. Pre služenja drži se u frižideru oko 4 sata, a najbolje celu noć.

Tiramisu – recept za poslasticu je nedokučiva tajna

Kao što smo pomenuli, prema jednoj verziji, otac ove poslastice je Ado Kampeol, vlasnik restorana Beccherie, a prema drugoj majka tiramisua je zapravo madam iz Treviza.

Sama reč tiramisu znači „uzmi me” ili „oraspoloži me”, a smatra se da se taj efekat postiže harmonijom ukusa i aroma unikatnog slatkog krema, kafe, a ponekad i likera, koji prosto klize niz grlo kad se sladimo ovom poslasticom.

Preovladava mišljenje da se on rodio baš u restoranu Beccherie kada je tadašnji šef slučajno ubacio maskarpone sir u sladoled od vanile koji je pravio, a onda je došao na ideju da taj novonastali krem ukomponuje sa piškotama koje se prethodno umaču u kafu. 

Ovaj „desert za ljubavnike” se istorijski smatra erotičnim, jer ima ljudi koji kažu da se posle ovog kolača osećaju seksi, pa nije čudo što važi za afrodizijak. Postoje i podaci da je bio poznat među venecijanskim kurtizanama kojima je, navodno, davao snagu i energiju za nove avanture. 

Tako da je Ado, najverovatnije, samo preporodio već postojeći nepisani recept za tiramisu i zapisao ga šezdesetih godina 20. veka, a zatim poslasticu redovno služio u svom restoranu.

Nadamo se da vam je naš tekst bio interesantan, ali i da ste sada spremni da brzo probate recept za tiramisu po našem predlogu i na vašu trepezu donesete poslasticu neodoljivog ukusa i zanimljive istorije. Ako ste ljubitelji torta i kolača, a volite ponekad da napravite i neodoljivo slano jelo, pogledajte našu sekciju u kojoj su recepti uz koje ćete postati pravi kulinarski majstori!