Sušeni paradajz – recepti, upotreba i saveti za sušenje paradajza
Sušeni paradajz je delikates koji se dobija sušenjem svežeg paradajza na suncu ili u rerni, a omiljeni produkt većine jeste sušeni paradajz u maslinovom ulju.
Na ovaj način se povrće konzervira, te nam je dostupno i zimi kada nema svežeg. Tačno poreklo ovog delikatesa se ne zna, ali najverovatnije potiče iz Italije, gde su ga sušili na letnjem suncu, na crepovima krova.
U produžetku teksta možete pročitati kako se dobija sušeni paradajz, koja je najbolja procedura za sušenje paradajza i koji su recepti za sušeni paradajz u ulju.
Sušeni paradajz: upotreba i kalorijska vrednost
Dehidrirani ili sušeni paradajz u ulju predstavlja pravu malu riznicu nutrijenata!
Bitno je znati da sušeni paradajz zadržava hranljivu vrednost i bogat je likopenom, ključnim za zdravlje kostiju i kardiovaskularni sistem, antioksidansima, vitaminom C, vitaminom A, K, niacinom, tiaminom, riboflavinom, gvožđem, magnezijumom, kalijumom, kao i vlaknima.
Sušeni paradajz zadržava slast i dobija intenzivan koncentrovani ukus paradajza. Jedna šolja sušenog paradajza sadrži 140 kalorija.
Ovaj mediteranski specijalitet postao je veoma popularan i u ostalim delovima sveta osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka, a mogućnosti njegovog korišćenja u ishrani su beskrajne.
Često se služi uz meze, stavlja se u salate, sendviče, omlete, paste, rižoto, ćufte, pesto…
Od njega se mogu praviti i razni namazi, umaci, dok pireu, na primer, daje veoma specifičan ukus.
Kako bi se dobio kilogram ovog gastronomskog delikatesa, potrebno je i do desetak kilograma svežih plodova, jer tokom prerade paradajz gubi vodu, i to čak 93 % od svoje težine.
Paradajz koji sami sušimo jeftiniji je, a verovatno i ukusniji. Kao što znamo, paradajza ima raznih veličina, oblika i boja i svi se mogu sušiti, s tim što varijeteti koji imaju više mesa i manje vode daju puniji, mesnatiji sušeni proizvod.
Bilo da preferirate obično ulje ili sušeni paradajz u maslinovom ulju – recept za mediteranski specijalitet se nalazi u sledećim redovima.
Sušeni paradajz – recept za sušenje paradajza na suncu
Paradajz za sušenje mora biti zreo.
Biraju se plodovi slične veličine da bi vreme sušenja bilo isto za sve. Pre procesa sušenja plodovi se peru i seku na polovine.
Polutke paradajza ređaju se na mreže (isečena strana paradajza se postavlja nagore) koje su razapete u ramovima. One se postavljaju na oslonce, cigle ili blokove, da bi vazduh mogao slobodno da cirkuliše.
Paradajz se pre početka procesa sušenja blago posoli i po želji pospe sušenim začinskim biljem i belim lukom. Ukoliko ste se odlučili da u teglicu, u kojoj će biti paradajz, sipate maslinovo ulje, možete iseći i nekoliko čena belog luka i tako napraviti aromatično jelo.
Vrlo je bitno ne presoliti paradajz (jer će sušenjem postati veoma slan), odnosno treba ga samo blago posuti solju (procenat soli može biti od 2 do 6 odsto). To bi naročito trebalo da imaju u vidu osobe koje ograničeno unose so.
Naša topla kulinarska preporuka jeste da vaš izbor bude krupna morska so.
U industrijskoj proizvodnji sušenom paradajzu dodaje se i sumpor-dioksid. I jedan i drugi dodatak služe da konzervišu paradajz, da mu očuvaju strukturu, boju i ukus.
Sušenje paradajza na suncu je tehnika koja se koristi vekovima, međutim ona može biti nepredvidiva, jer vreme zavisi od prirode, tako da se može primenjivati tamo gde je vreme toplo i predvidivo, a temperature relativno konstantne – na mestima koja su osunčana i suva.
U vlažnim predelima skoro je nemoguće dobiti sušeni paradajz na suncu. U svakom slučaju, paradajz se uveče mora unositi, a danju prekrivati gazom zbog insekata.
U zavisnosti od temperature, za sušenje može biti potrebno od nekoliko dana do dve nedelje.
Sušenje paradajza u rerni – kako dobiti savršen sušeni paradajz u rerni?
Paradajz se može osušiti i u rerni.
Ovaj proces je mnogo lakši, jer mi kontrolišemo „vremenske prilike”, temperaturu podešavamo, nema bojazni od insekata, a paradajz se osuši za nekoliko časova.
Priprema za ovaj vid sušenja ista je kao i za sušenje na suncu. Polutke se ređaju u veći plitki pleh koji je obložen papirom za pečenje.
Rernu prethodno treba zagrejati na 110 stepeni Celzijusa.
Oko dva i po časa od početka sušenja, paradajz je potrebno blago pritisnuti špatulom da bi se istisnuli preostali sokovi. Zatim ih u rerni treba ostaviti još minimalno 2 sata. Potom se mogu poprskati maslinovim uljem i ostaviti u isključenoj rerni sa odškrinutim vratima. Takođe, možete sipati i beli luk u prahu i još neke začine po ukusu.
Paradajz se inače suši dok ne postane sparušen, ali i dalje savitljiv, kao da je plastičan. Ako se kruni, to znači da je presušen, a opet, ako se ne osuši dovoljno, brzo se ubuđa i tada mora da se baci.
Sušenje u rerni jednostavnije je i brže nego na suncu, ali za ceo proces ipak je potrebno izdvojiti celo popodne.
Osušeni i ohlađeni plodovi stavljaju se u dobro zatvorene kutije i mogu se čuvati nekoliko meseci u frižideru.
Pre korišćenja potrebno ih je potopiti u vodu, i to oko 30 minuta, posle čega se osuše ubrusom.
Osušeni paradajz se može složiti i u tegle; pri ređanju se svaki sloj posipa osušenim začinskim biljem i belim lukom, a zatim potpuno prelije maslinovim uljem. Tako pripremljen može se čuvati na sobnoj temperaturi, a kada se tegle otvore, čuva se u frižideru do tri meseca.
Ovako pripremljen sušeni paradajz nije potrebno potapati u vodu pre korišćenja. Da bi se dodatno sprečio rast bakterija i gljivica, pre slaganja u teglu paradajz se može umakati u sirće ili sok od limuna.
Sušeni paradajz – recepti koji će zagolicati sva vaša čula
Najzad, vreme je i da se pozabavimo kuvanjem, te sa vama podelimo naše najomiljenije gastronomske đakonije koje možete pripremati uoči praznika ili zarad sopstvenog užitka.
Rolnice od tikvica sa sušenim paradajzom
Da li ste pristalica mediteranskih gastronomskih jela?
Ukoliko jeste, naredni specijalitet je nepogrešiv izbor za ukusnu večeru ili predjelo, jer uključuje jednostavne namirnice i, naravno, “tajni sastojak” koji će jelo učiniti savršenim.
U pitanju su rolnice od tikvica sa sušenim paradajzom!
Imajte na umu da je ovakav paradajz vrlo koncentrovan i jačeg ukusa, pa se koristi u manjim količinama kako bi jelu dao notu aromatičnosti.
Sastojci:
- 2 veće tikvice isečene na listove, koje treba poprskati maslinovim uljem
- 100 g sušenog paradajza isečenog na veće komade
- 150 g starijeg kozjeg sira
- čačkalice
Od ove gramaže možete dobiti 6 poracija, a za celokupan proces vam neće biti potrebno više od 30 minuta vremena.
Priprema:
U rerni ispeći listove tikvica. Potom listove tikvica filovati namazom koji se pravi mešanjem sušenog paradajza i sira. Nakon toga listove tikvica urolati i svaku rolnicu pričvrstiti čačkalicom.
I vaše jelo je spremno za serviranje i degustaciju!
Salata sa rukolom i sušenim paradajzom
Ovo jelo je jednostavno za pripremu, a većinu sastojaka verovatno imate u svom frižideru ili špajzu.
Odličan je izbor ukoliko želite da prigrlite zdrav način ishrane, te obogatite vaš jelovnik sa vitaminima i mineralima.
Sastojci:
- 3 do 4 šake sveže rukole
- 50 g sušenog paradajza
- Pola svežeg krastavca
- 1 šaka čeri paradajza
- Masline po izboru
- 150 g mocarele
- 100 g dimljene pršute ili suhomesnatih proizvoda po izboru
- 3 supene kašike pinjola
- 4 supene kašike maslinovog ulja
- 4 supene kašike balzamiko sirćeta
- So i biber po ukusu
Način pripreme:
U duboku posudu ubacite rukolu, pinjole, iseckan krastavac, iseckan čeri paradajz, masline bez koštice i mocarelu (prethodno oceđenu i iseckanu na komadiće). Pomešajte sastojke, ubacite maslinovo ulje, balzamiko sirće i začine, pa još jednom promešajte. Ubacite sušeni paradajz i pršutu pred kraj i poslužite uz čašu omiljenog vina.
Uvereni smo da ćete zaseniti sve ukućane!