Sne nokle, u pozadini se vide jaja i žica za mućenje.

Šnenokle – recept za najukusniju poslasticu 

Šnenokle, tradicionalna penasta poslastica, lako budi nostalgiju i sećanja na detinjstvo. Nije bilo kuće u kojoj se nisu pravile, za iznenadne goste, za decu ili unuke kad donesu peticu iz škole, ili kao nedeljni desert. Šnenokle su se obavezno pravile onima koje boli grlo, jer su lake kao paperje. Čak je i Milena Dravić davala recept za šnenokle u kultnoj dečjoj emisiji Metla bez drške.

Šnenokle se prave od jednostavnih sastojaka, koje svaka kuća, u svakom trenutku mora da ima: jaja, mleka, šećera, brašna i vanile. A to kako se prave šnenokle, nekada je svaka žena znala napamet. Zato recepta za šnenokle i nema u većini starinskih kuvara, i zato se danas, kad je interesovanje za ovaj kremasti desert oživelo, recept za šnenokle javlja u začuđujuće velikom broju verzija.

Šnenokle – od plutajućih ostrva do ptičjeg mleka

Reč šnenokle nemačkog je porekla, glasi Schneenockerl i znači snežne grudve. Kod Mađara, one su ptičje mleko, kod Poljaka supa ni od čega. Ipak, pretpostavlja se da je prva verzija ove poslastice nastala u Francuskoj, gde se zove plutajuća ostrva. Isto je zovu i Englezi, samo na svom jeziku. Kod njih se recept za plutajuća ostrva prvi put pojavio 1747. godine u knjizi o kuvanju Hane Glas. Da je jeo plutajuća ostrva kao desert, navodi i Bendžamin Frenklin u jednom svom pismu s kraja 18. veka.

Plutajuća ostrva razlikuju se od šnenokli po žutom kremu, koji se ovde kuva samo od žumanaca, šećera, vanile i mleka, i ostaje prilično redak, tako da zaista nokla od belanaca po njemu pliva kao ostrvo.

Kod nas se smatra da je najbolji recept za šnenokle onaj po kome je žuti krem gušći, ne čvrst kao za krempite, ali dovoljno gust da ne curi iz kašičice kojom se jede.

Šne nokle servirane u lepoj crnoj ćasi, pufna od belanca je prelivena sirupom od maline.

Shutterstock.com

Šnenokle – recept za najbolju domaću poslasticu

Sastojci:

  • ·         1 litar mleka
  • ·         6 celih jaja
  • ·         8 kašika kristal šećera
  • ·         2-3 kesice vanilin šećera (ili ekstrakt od vanile ili srž iz jedne šipke vanile)
  • ·         3-4 ravne kašike mekog brašna

Priprema:

1. Odvojte žumaca i belanca u dve činije. Ključno je da činija za belanca bude potpuno suva i da u njih ne dospe ni mrvica žumanca, niti kap vode s ruku ili drugih sudova.

2. Stavite mleko da se kuva na srednjoj vatri i u široj šerpi.

3. Dobro umutite belanca u penu, pa nastavite mućenje, dodajući jednu po jednu pet kašika šećera. Mućenje je gotovo otprilike u trenutku kad mleko počne da struji (ne da vri).

4. Kašikom vadite grudve snega od belanaca i spuštajte ih na mleko. Pomozite se drugom kašikom. Spustite na mleko onoliko nokli koliko može komotno da pluta po površini. Ostavite da se kuvaju dve-tri sekunde, ili dok mleko ne počne da se diže. Tada svaku noklu kašikom okrenite na drugu stranu i ponovite postupak. Ako niste dovoljno vešti, izmaknite mleko s vatre dok ne okrenete sve nokle.

5. Kad nokle ponovo počnu da se dižu, vadite ih rupičastom kašikom. Pazite da se mleko ocedi sa svake. Možete ih prvo slagati u cediljku, ali nije neophodno. Slažite ih u veliku činiju za služenje ili u posebnu činijicu za svaku osobu. Ponavljajte kuvanje nokli dok ne utrošite sav sneg od belanaca.

6. Kuvane nokle ostavite po strani da se prohlade. Mleko izmaknite s vatre.

7. Dobro umutite žumanca sa tri kašike šećera i vanilin šećerom (ako koristite ekstrakt, možete dodati još jednu kašiku kristal šećera), pa u to lagano umešajte brašno. Mutite sve dok se ne izgube sve grudvice od brašna, pa ako vam se učini da se teško muti, dodajte kašiku-dve mleka.

8. Kad ste izjednačili masu, u nju lagano, uz stalno mešanje, sipajte jedan-dva decilitra mleka koje bi treblo da se malo prohladilo. Šerpu s preostalim mlekom vratite na vatru i rupičastom kašikom pokupite ostatke snega. Sačekajte da mleko počne da pravi mehuriće, pa smanjite vatru na najmanje. Tada u mleko lagano sipajte masu od žumanaca, uz stalno mešanje. Važno je da žicom za mućenje ili varjačom prelazite po celom dnu šerpe, jer lako može da zagori. Ovo traje tri-pet minuta.

9. Kad je krem gotov, sipajte ga lagano preko nokli od belanaca, tako da površina ostane belo-žuta. Kad se malo prohladi, stavite u frižider na sat-dva. Najbolje je da u frižideru ostanu preko noći, ali ko može toliko da izdrži?! Šnenokle u frižideru mogu da stoje dva dana.

Šne nokle u velikoj činiji dekorsane se tankim koricama od pomorandže.

Shutterstock.com

Šnenokle – recepti za različite varijante

1. Plutajuća ostrva, koja su danas čest desert na meniju renomiranih evropskih restorana, obavezno se ukrašavaju gnezdima od karamela. I vi možete skuvati karamel od 100 g šećera i 3 kašike vode. Najlakše je da to uradite u džezvi za kafu, jer ćete iz nje lako sipati tečni karamel po papiru za pečenje da biste napravili oblik koji želite, cvet, slovo i slično. Kad se karamel stvrdne, odvojite ga i pobodete u ohlađene šenenokle kao zastavice. Hrskavost karamela lepo se slaže s penasitm šnenoklama.

2. Gotove šnenokle možete posuti narendanom čokoladom, kakaom ili suvim grožđem, koje ste prethodno natopili u vodi ili rumu. Mogu se dekorisati i tankim rezancima od kore pomorandže.

3. Šnenokle se ponegde prave i u kombinaciji s keksom. Keks možete samo pobosti u šnenokle kao jestivu dekoraciju.

4. Ako keks poslažete po dnu četvrtastog kalupa ili đuveča, pa preko njega ređate nokle čim ih izvadite iz mleka, možete dobiti laganu trobojnu tortu. U tom slučaju, bolje je da vam žuti krem bude gušći, pa u originalnom receptu povećajte količinu brašna, bar za dve kašike. Možete koristiti i gustin, ili mešavinu brašna i gustina. U krem od žumanaca, dok se kuva, narendajte malo limunove kore.

5. Ako niste vešti u pravljenju žutog krema, koji hoće lako da zagori, možete umesto brašna i gustina koristiti puding od vanile. Samo u originalnom receptu brašno zamenite jednom kesicom pudinga. Postupak je isti, osim što će vam se žuti krem zgusnuti brže, za svega nekoliko sekundi i uz daleko manje mešanja nego ako koristite brašno. 

6. Ukus šnenokli možete obogatiti tako što ćete svaku porciju preliti jednom kašičicom nekog domaćeg slatka, kao što su slatko od dunja, od trešanja, borovnica ili nekog drugog voća. 

Naslovna slika – Shutterstock.com