Roberto Kavali

Roberto Kavali – kontroverzna raskošna estetika

Poznati italijanski modni dizajner Roberto Kavali (Roberto Cavalli), čije su ekstravagantne kreacije bile nezaobilazna stanica u šarenom svetu mode, preminuo je prošle nedelje, ostavljajući za sobom nasleđe koje je transformisalo industriju. Kavali, rođen 15. novembra 1940. u Firenci, započeo je svoju karijeru ranih 1970-ih, brzo stekavši priznanje za svoj smeo i inovativan dizajn.

U duhu „slatkog života”

Od samih početaka karijere Kavali je pokušavao da uhvati duh slatkog života (dolce vita) posleratne Italije. Istovremeno, bio je jedan od pionira u eksperimentisanju sa tkaninama i metodama štampanja.

Modna revija Roberta Kavalija. Manekenka u teksas jakni/sakou.

©FashionStock/Shutterstock

Tako će 1972, za potrebe svog brenda, patentirati novu metodu štampe na koži i biti jedan od prvih dizajnera koji će se upustiti u eksperimentisanje sa pačvork teksasom, tehnikom koja je obeležila sedamdesete i koja ponovo postaje aktuelna. Iako će ovaj pristup dizajnu teksasa postati jedan od njegovih zaštitnih znakova, ovo će biti i jedan od pristupa dizajnu koji mu je često zameran kao preterani deo njegove strategije koketerije sa kič elementima. Vrlo brzo nakon pokretanja butika u Sen Tropeu, glumice Brižit Bardo i Sofija Loren postaće Kavalijeve odane klijentkinje.

Inspiraciju je najčešće nalazio u svetu prirode, u životinjskim printovima i šljokicama u obliku riblje krljušti. Kavalijeva silueta kretala se od hipi žene sedamdesetih do uglađene rokerke, od prozirnih haljina koje su „disale”, zavodljivih haljina sa perlama do seksi uskih odela.

Čak i dok su se stilski trendovi sve više kretali ka jednostavnijim linijama i minimalističkijem izgledu, Kavali nikada nije razmišljao da prati tendencije.

Svet luksuza i kontroverzi

Tokom svoje karijere, Kavali je postao sinonim za luksuz i eksces, zaradivši titulu kralja egzotičnih printova zbog svoje prepoznatljive upotrebe životinjskih dezena, smelih boja i zamršenih ukrasa. Njegov dizajn je privlačio slavne ličnosti i modne entuzijaste, a njegove kreacije krasile su crvene tepihe i piste širom sveta, donoseći poštovaocima njegove mode ideju da je baš to što on nudi specifičan ukus italijanskog tla.

Žena u crvenom sakou sa tigar crnim šarama.

©sama_ja/Shutterstock

Međutim, Kavalijeva raskošna estetika takođe je izazivala kontroverze u svetu mode. Pojedini kritičari su tvrdili da je njegov dizajn skrenuo u sferu ekscesa, uz optužbe da je drečav ili da mu nedostaje suptilnost. Uprkos ovim kritikama, Kavali nije osećao potrebu da dalje objašnjava svoj smeli pristup modi, verujući u moć samoizražavanja i individualnosti.

„Ne zovite me dizajnerom. Moj talenat je pre da pronađem ono što tkaninu, haljinu, ženu čini posebnom, uvek razmišljajući o modi kao da je to san o konfekciji, nešto spremno za nošenje”, napisaće on u svojoj autobiografiji Samo ja objavljenoj 2013.

Dizajner i biznismen

Pored svog dizajnerskog umeća, Kavali je bio i promućuran biznismen koji je proširio svoj brend ka različitim poduhvatima, uključujući parfeme, naočare i kućnu galanteriju. Njegovo carstvo je poraslo i danas uključuje brojne butike širom sveta, što je dodatno učvrstilo njegov status modne ikone.

Uprkos kontroverzama oko njegovog rada, uticaj Roberta Kavalija na modnu industriju je neosporan. Njegova neustrašivost u pomeranju granica i prihvatanju neprihvatljivog pomogla je u oblikovanju pejzaža savremene mode, inspirišući generacije dizajnera da prihvate svoju kreativnost i rizikuju.

Dve manekenke nose bež jaknu i belu suknju sa animal printom.

©FashionStock/Shutterstock

Dok svet mode oplakuje gubitak jedne od svojih najživopisnijih figura, nasleđe Roberta Kavalija će nastaviti da inspiriše i utiče na buduće generacije dizajnera, osiguravajući da njegov duh živi u svakom smelom printu i smeloj kreaciji.

Naslovna fotografija – Roberto Kavali ©Razvan Iosif/Shutterstock