
Rikota sir – recept za domaću rikotu i ideje za ukusna jela s njom
Rikota, sir poreklom iz Italije, jedan je od najpopularnijih sireva u kulinarstvu zbog svog blagog ukusa koji se savršeno uklapa u razna slatka i slana jela.
Veoma je cenjen, zbog čega mu cena na našim prostorima često nije toliko pristupačna. Međutim, to ne treba da vas rastuži, jer je rikotu veoma jednostavno napraviti kod kuće. Trebaće vam svega pola sata vremena, nakon čega možete uživati u svežem i ukusnom siru.
Bilo da se odlučite za pravljenje domaćeg rikota sira po našem receptu ili uzmete kupovni, za vas smo pripremili kratak osvrt na istoriju rikote, kao i ideje i predloge za kombinovanje ovog sočnog sira sa drugim namirnicama.
Odakle potiče i kako je nastao sir ricotta?
Rikota (it. ricotta) sir potiče iz Italije, a njegovo ime znači „prokuvano”, što opisuje i proces njegove proizvodnje. Nastao je veoma davno, veruje se još u bronzano doba, kao način da se iskoriste ostaci surutke od proizvodnje drugih sireva i mlečnih proizvoda.
Tradicionalno se pravi od ovčijeg mleka, mada se može praviti i od kravljeg, kozjeg ili bivoljeg mleka. Ricotta se originalno služila kao jednostavan sveži sir, često kao deo kuhinje siromašnije populacije, ali je kasnije našla put do tanjira bogatih i postala sastavni deo brojnih slatkih i slanih jela. Tokom srednjeg veka, popularnost joj ubrzano raste širom Italije.
Rikota sir – kalorije, nutritivna vrednost i koristi za zdravlje
Rikota sir je bogat izvor proteina. U 100 grama ima oko 11,3 grama proteina, što ga čini dobrim izborom za one koji treniraju ili jednostavno žele da povećaju unos proteina u svojoj ishrani.
Osim toga, rikota je dobar izvor kalcijuma, sa 206 mg na 100 g, što je važno za zdravlje i čvrstinu kostiju, komunikaciju između nerava i funkciju mišića. Sadrži i nezanemarljivu količinu fosfora, koji igra ulogu u regulisanju krvnog pritiska i održavanju integriteta kostiju. Rikota je takođe bogata vitaminom B12, ključnim za metabolizam, proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i zdravlje mozga.

Pored ovih nutrijenata, rikota sadrži i značajne količine selena, važnog antioksidansa koji štiti telo od oksidativnog stresa.
Sir je takođe izvor DHA i EPA oblika omega 3 masnih kiselina, koji su korisni za snižavanje triglicerida i poboljšanje osetljivosti na insulin. Rikota je niskolaktozni proizvod, što je čini pogodnom za osobe sa intolerancijom na laktozu, iako oni sa teškom intolerancijom treba da budu oprezni.
U pogledu kalorija, sir rikota može biti prilično kaloričan, posebno varijante napravljene od punomasnog mleka. Na primer, 1 šolja punomasne rikote sadrži oko 428 kalorija i 32 grama masti, od čega je 20 grama zasićenih masti.
Postoje i varijante sa manjim udelom masti, kao što su one od delimično obranog mleka ili rikota napravljena od mleka bez masti, koje imaju manje i kalorija i masti. Na primer, rikota napravljena od mleka bez masti sadrži 160 kalorija i nema masti.
Ukoliko ste na posebnom režimu ishrane ili na restriktivnoj dijeti, konsultujte se sa svojim lekarom ili nutricionistom kako biste bili sigurni da li je i koja rikota pravi izbor za vas.
Rikota sir – recept za sir u kućnoj radinosti
Kada je u pitanju rikota sir, recepti koje možete pronaći na internetu su raznoliki i primetićete da se u nekim krajevima sveta koristi pretežno ovčije mleko (baš kao u originalnom italijanskom receptu), negde bivolje, a negde čak i kozje.
Razlike u procesu pripreme gotovo da i nema, a jedino što će varirati biće ukus sira.

U receptu koji smo za vas pripremili koristi se kravlje mleko kao najčešće upotrebljavano i najpristupačnije na našim prostorima, ali ga po želji lako možete zameniti i bilo kojim drugim.
Sastojci:
- 2 litra punomasnog mleka
- 1/2 kašičice soli
- 3 kašike limunovog soka ili belog sirćeta
Uputstvo:
- Zagrejte mleko i dodajte so.
- Kada mleko dostigne temperaturu blizu tačke ključanja, dodajte limunov sok ili sirće.
- Mešajte dok se ne formiraju grudvice sira.
- Ostavite da odstoji, a zatim procedite kroz gazu. Vreme koje sir provede u ovom procesu određuje njegovu konačnu teksturu – duže ceđenje daje čvršći sir, dok kraće rezultira mekšim, vlažnijim sirom.
- Koristite odmah ili čuvajte u frižideru.
Domaća rikota, pravljena na ovaj način, obično može da stoji u frižideru od 3 do 5 dana. Važno je čuvati je u hermetički zatvorenoj posudi kako bi se očuvala svežina i sprečila kontaminacija.
Jednostavni recepti sa rikota sirom i namirnice s kojima se savršeno slaže
Kao što smo već rekli, rikota je sastojak mnogih italijanskih slatkiša, ali i rado viđen gost peciva i testenina. Na primer, čuvene kanole, omiljeni slatkiš na Siciliji, najčešće se pune rikotom pomešanom sa citrusima, cimetom i pistaćima, ali isto tako ćete u Italiji na gotovo svakom jelovniku videti i slane raviole punjene upravo ovim sirom.

Ravioli sa spanaćem i rikota sirom
Evo jednog veoma jednostavnog recepta za raviole, koji možete „zakomplikovati” ako odlučite da testo i rikotu napravite sami.
Sastojci:
- testo za raviole (možete koristiti gotovo ili sami napraviti)
- 250 g rikota sira
- 200 g svežeg spanaća
- 1 jaje
- 50 g narendanog parmezana
- so, biber, muskatni oraščić (po ukusu)
- maslinovo ulje
- puter
- beli luk (opciono)
Uputstvo:
- Ako koristite svež spanać, skuvajte ga kratko u slanoj vodi, a zatim ga dobro ocedite i sitno iseckajte.
- U velikoj činiji pomešajte rikota sir, spanać, jaje, parmezan, so, biber i malo muskatnog oraščića. Dobro promešajte da se sve sjedini.
- Razvucite testo za raviole na tanko, na pobrašnjenoj površini. Stavite kašičicu fila na jednu polovinu testa, ostavljajući prostor između svake kašičice.
- Pokrijte drugom polovinom testa i pritisnite oko punjenja da zatvorite raviole. Oblikujte ih rezačem za raviole ili nožem.
- Kuvajte raviole u ključaloj slanoj vodi nekoliko minuta, dok ne isplivaju na površinu. Neka šerpa bude što veća i dublja, kako se ravioli ne bi zalepili.
- U međuvremenu, u tiganju zagrejte malo maslinovog ulja i putera; možete dodati i malo belog luka za dodatni ukus.
- Izvadite raviole iz vode, ocedite ih i dodajte ih u tiganj. Promešajte pažljivo da se oblože masnoćom.
Poslužite ih tople, po želji posute dodatnim parmezanom ili svežim biljem.
Ukoliko ste upravo napravili svežu rikotu ili je kupili u prodavnici, ne morate se opterećivati praćenjem složenih recepata, jer se ovaj sveži sir može jesti kao predjelo uz bela i voćna vina, ali i kao krajnje jednostavan i ukusan namaz uz hleb ili bruskete. Dodajte mu malo vlašca ili bosiljka i uživajte!