Majka i dete u prirodi, ispred sebe imaju ilustraciju štita koji ih brani od virusa koji su ilustrovani.

Respiratorne infekcije i jačanje imuniteta

Pripremila Senka Milinković, dipl. farm.

Respiratorne infekcije, koje su u punoj snazi tokom jeseni i zime, izuzetno su neprijatne i otežavaju svakodnevne aktivnosti, a izazivaju simptome koji najčešće traju od 7 do 10 dana. Svakako treba da budemo svesni mogućnosti da infekcije mogu izazvati i komplikacije, a naročito kod dece i osoba koje imaju oslabljen imunitet.
U respiratorne infekcije svrstavamo sve infekcije respiratornog trakta koje izazivaju različiti mikroorganizmi. Pročitajte o simptomima, mogućim kmplikacijama, lečenju, ali najbitnije o prevenciji i jačanju imuniteta.

Rinovirus – virus koji izaziva prehladu

Rinovirusi izazivaju sindrom obične prehlade. Ova vrsta virusa je najčešća kod dece, jer je put prenošenja zaista lak i brz. Može se preneti deljenjem igračaka, dodirivanjem i udisanjem dok drugo dete kija ili kašlje.
Kapljice mogu ući u telo druge osobe ako ih udahne ili ako dodirne površinu na koju su one pale, a zatim dodirne svoja usta, nos ili oči. Takođe, rinovirus se može preneti i bliskim kontaktom sa zaraženom osobom.
Deca uglavnom obolevaju od prehlade 8–10 puta tokom prve dve godine života, ali ovaj broj može se i povećati ukoliko borave u kolektivima.

Simptomi prehlade

Tipični simptomi prehlade su začepljenost i sekrecija iz nosa, glavobolja, kijanje, bol u grlu, suzenje očiju i suvi kašalj. Neretko se javlja blago povišena temperatura, do 38,5 stepeni, slabost, bolovi u mišićama.
U većini slučajeva simptomi prolaze u roku od 3 do 5 dana, a ukoliko traju duže od 10 dana, onda je došlo do postviralnog akutnog rinosinusitisa koji nastaje zbog bakterijske superinfekcije.

Lečenje prehlade

Prehlada je bolest koja ima svoj tok i na kraju prođe baš onako kako je i došla, a to je spontano.
Stoga je jedino ispravno lečenje simptomatsko, u smislu olakšavanja toka bolesti, što podrazumeva mirovanje, ispijanje što više tečnosti, ispiranje sluznice nosa fiziološkim rastvorom i upotrebu sprejova ili pastila koji smanjuju bol u grlu. Za ublažavanje opštih simptoma, poput malaksalosti, bolova i povišene temperature, preporučuje se uzimanje analgetika i antipiretika.

Prevencija

Preventivni postupci su pranje ruku i nošenje maski na licu. Ukoliko nemate mogućnost da često perete ruke, važno je da uvek kod sebe imate alkoholne vlažne maramice ili gel sa antiseptikom.
Naravno, važno je izbegavati zatvorene prostorije u kojima boravi više ljudi. Redovno provetravanje prostorija je od ključnog značaja.
Takođe, važno je i redovno održavanje klima-uređaja. Od velikog značaja je redovno čišćenje i održavanje filtera u jedinicama klima-uređaja jer upravo one mogu biti izvor mikroorganizama i tokisna i tako izazvati simptome prehlade.

Grip – sličan prehladi, ali različit

Grip (ili influenca) je akutna zarazna bolest koju karakterišu opšti i respiratorni simptomi. Respiratorni simptomi su začepljenost i curenje iz nosa, grlobolja i kašalj, dok su opšti simptomi: osećaj iscrpljenosti, glavobolja, povišena temperatura, groznica, gubitak apetita, bolovi u mišićima i zglobovima.
Grip je vrlo sličan prehladi, ali potrebno je naglasiti da kod gripa prevladavaju opšti simptomi nad respiratorinim. Grip traje desetak dana, a prehlada uglavnom prolazi već za pet dana.

Komplikacije

Virus influence je respiratorni virus koji se zadržava na sluznici respiratornog sistema, ali izaziva izrazite simptome i može uzrokovati ozbiljne komplikacije.
Mada su komplikacije veoma retke, oko 1-2 odsto u zaraženoj populaciji, mogu biti pogubne. Tipične komplikacije su: bronhitis, upala pluća i upala srednjeg uha.
Grip je posebno opasan kod hroničnih bolesnika, starijih osoba i dece. Najčešće komplikacije nastaju usled pogoršanja hronične bolesti.

Porodica leži u krevetu, imaju kijavicu i drže maramice na nosu.

Shutterstock.com

Lečenje gripa

U prvih 48 sati od pojave bolesti moguće je primiti protivvirusne lekove. Kod gripa je izrazito važno mirovanje. Potrebno je uzimati što više tečnosti i lekove protiv bolova i temperature.
Javljanje lekaru neophodno je samo ukoliko se primete teži simptomi kao što su smetnje prilikom disanja, bol u prsima, povišena telesna temperatura koja traje duže od pet dana, iscrpljenost i poremećaj svesti.

Prevencija

Postoje preporuke Svetske zdravstvene organizacije kako se ponašati za vreme epidemije gripa. Jedna od preporuka, istovremeno i najvažnija, jeste izbegavanje putovanja u druge zemlje ukoliko ste zaraženi. Druge preventivne mere su već poznate, a uključuju održavanje rastojanja od jednog metra od osoba koje kijaju i kašlju, izbegavanje rukovanja, češće pranje ruku, izbegavanje prostora gde cirkuliše veliki broj ljudi.
Najznačajnija preventivna mera je vakcinacija i svakako se preporučuje starijim osobama (pripadnicima tzv. trećeg životnog doba) i hroničnim bolesnicima.

Pomorandže, đus, kurkuma, džindžer.

Shutterstock.com

Imunitet – ključ zdravlja kod respiratornih infekcija

U ovim hladnim danima uvek se pitamo da li je i na koji nači moguće pojačati imunitet i tako sprečiti respiratorne infekcije. Pored jačanja imuniteta vrlo je bitna i prevencija.
Naš imunosistem igra važnu ulogu u odbrani organizma od virusa, bakterija i gljivica. Da bismo pojačali imunitet, pre svega je važno da konzumiramo što više voća i povrća, obezbedimo kvalitetan san i smanjimo stres koliko god je to moguće, uključimo fizičku aktivnost, izbegavamo alkohol i cigarete.
Kada se regulišu svi navedeni parametri, tek onda u suplementaciju možemo da uvodimo vitamine i biljne preparate za koje se tvrdi da mogu pojačati imunitet.
U nastavku donosimo preparate koji igraju ključnu ulogu u jačanju imuniteta kada su u pitanju respiratorne infekcije.

Plod crne zove

Crna zova (Sambucus nigra) je lekovita biljka poznata po svojim brojnim zdravstvenim prednostima, od kojih se posebno izdvajaju jačanje imuniteta i ublažavanje simptoma prehlade i gripa.
Upotrebljavaju se plodovi, cvetovi, a ponekad i kora crne zove.
Crne bobice su bogate antioksidansima i imaju antiinflamatorno delovanje, a zima i učestalost respiratornih infekcija je pravo vreme za njihovo uvođenje u suplementaciju.
Redovnom upotrebom preparata na bazi crne zove obezbeđuje se održavanje koncentracije aktivnih sastojaka u krvi i na taj način se organizam štiti od virusa.
Ukoliko do infekcije dođe, simptomi će svakako biti blaži uz upotrebu preparata koji u svom sastavu sadrže ovu moćnu biljku.
Preparate je potrebno uzeti u roku od dva sata od pojave prvih simptoma i svakako pojačati dozu.
Na tržištu, plod crne zove možemo naći u obliku sirupa, gumenih bombona, kapsula ili kesica koje se razmućuju u vodi. Uglavnom se nalaze u kombinaciji sa vitaminima D i C i cinkom. Doziranje zavisi od proizvođača.

Propolis

Propolis je prirodni pčelinji proizvod koji sadrži veliki broj vitamina, minerala i oligoelemenata.
Propolis se sve češće koristi, a njegova upotreba je svakako bezbednija od upotreba antibiotika jer ne stvara rezistenciju, ne remeti crevnu floru i ne ubija dobre bakterije koje se nalaze u njoj. Zato i možemo da zaključimo da predstvalja prvi izbor u lečenju respiratornih infekcija.
Propolis deluje antibakterijski, antivirusno, antimikrobno i stimuliše imunitet.

Ehinacea

Ehinacea je biljka koja ima prelep cvet, a dokazano je da su je severnoamerički Indijanci koristili kao „čudotvorni” lek.
Do pojave antibioitka, zauzimala je prvo mesto u prevenciji, ali i u lečenju, a danas je njena upotreba široko rasprostranjena u Evropi i Severnoj Americi.
Ehinacea ima antibakterijsko, antivirusno i antimikrobno delovanje.
Može se koristiti kod hroničnih bolesti respiratonog trakta, gripa, prehlade, herpesa.
Ukoliko počne da se uzima pre nego što se pojave prvi simptomi prehlade i gripa, smanjuje se težina same kliničke slike, ali i simptomi. Preparati na bazi ehinacee uzimaju se najviše osam nedelja u kontinuitetu.
Preparati na bazi ehinacee mogu biti u obliku kapsula, sirupa ili bezalkoholnih kapi. Važno je napomenuti da se ehinacea ne preporučuje deci mlađoj od 12 godina.

Majka i ćerka rade gimnastiku, sa leve strane je ilustracija štita iza koga se nalaze bakterije.

Shutterstock.com

Beta glukan

Beta glukan se u poslednje vreme sve više koristi, samostalno ili u kombinaciji sa ostalim nutrijentima koji jačaju imunitet. To su molekuli ugljenih hidrata koji su prirodno prisutni u ćelijskom zidu gljiva, kvasaca, pojedinih žitarica, poput ovsa i ječma.
Beta glukan koji se koristi u suplementima je uglavnom izolovan iz kvasca, jer je povoljnija sirovina. Potrebno je naglasiti da beta glukani koji su izolovani iz gljiva, naročito bukovače, imaju jače terapijsko delovanje.
Treba imati na umu da se zdrav imunosistem prvenstveno zasniva na pravilnim navikama u ishrani, ali i na umerenoj fizičkoj aktivnosti. Zbog toga, nijedan suplement, pa ni beta glukan, ne može biti zamena za pravilnu ishranu, već samo može biti dodatna snaga imunitetu i to baš onda kada se naš organizam svom snagom bori protiv virusa i bakterija.
Beta glukan je potrebno uključiiti u suplementaciju u sledećim situacijama:

  • u sezoni prehlade, gripa i drugih viroza;
  • pre početka pohađanja vrtića i škole;
  • tokom stresnih perioda na poslu;
  • tokom intenzivnih sportskih napora;
  • kod umora i iscrpljenosti.
    Beta glukan je na tržištu dostupan u obliku sirupa i tableta. Kapsule su namenje deci od 6 do 14 godina, a dnevna doza je jedna kapsula, dok deca starija od 14 godina i odrasli mogu uzimati i dve kapsule dnevno. Preporuka je da se beta glukan u kapsulama uzima tri meseca u kontinuitetu i da se nakon toga napravi pauza od 20 dana. Proizvod je bezbedan da se uzima i do 12 meseci u kontinuitetu, ali samo ako za to postoje povećane zdravstvene potrebe.

Umesto zaključka…

Respiratorne infekcije uglavnom izazvaju virusi pa je shodno tome lečenje simptomatsko, što znači: snižavanje povišene telesne temperature, mirovanje, povećan unos tečnosti, otpušavanje nosa i lečenje grlobolje i kašlja.
Takođe, izuzetno je važno savesno ponašanje i prevencija. Dakle, potrebno je osluškivati svoj organizam i ukoliko posumnjamo da postoje čak i oni najblaži simptomi infekcije, važno je da ostanemo narednih par dana kod kuće – na taj način pomažemo i sebi i drugim ljudima.
Suplemente za jačanje imuniteta potrebno je koristiti i dok ne dođe do same infekcije, kako bismo i na taj način preduzeli preventivne mere i, ukoliko je moguće, sprečili ili bar olakšali simptome.

Naslovna fotografija – Shutterstock.com