Prirodne maske za kosu – recepti i ideje za najbolje maske za kosu
Prirodne maske za kosu kakve su koristile naše bake danas preporučuju i stručnjaci. Mi vas vodimo kroz bogatu riznicu sastojaka i recepata za prirodne maske iz kuhinje kojima ćete oporaviti oštećenu i umornu kosu, zaustaviti opadanje, pospešiti rast, oporaviti lomljive vlasi i vratiti kosi zdrav izgled i jak koren.
Saznajte kako da brzo, lako i jeftino napravite prirodne maske za kosu, kako da ih pravilno koristite i na koje parametre da obratite pažnju da biste izabrali najbolje maske za kosu koje odgovaraju vašem tipu kose i njenom trenutnom stanju.
Najbolje prirodne maske za kosu prema tipu kose
Stari frizeri su imali devizu: što prija stomaku, prija i kosi. Mislili su na prirodne maske, koje se prave uprvo od najkvalitetnijih i najvažnijih namirnica iz kuhinje: maslinovog ulja, jaja, meda, biljnih čajeva, esencijalnih ulja, kvasca, jogurta. Da to nije samo prazna priča, dokazala je i nauka. Dokazano je da upravo ovi proizvodi sadrže one vitamine, minerale i proteine koji su potrebni kosi da bi izgledala zdravo.
Prirodne maske daju veoma dobre rezultate ako pravilno izaberemo kombinaciju sastojaka primerenu svom tipu kose i njenom trenutnom stanju. Ali, zapravo, kod prirodne maske nikad ne možete da pogrešite, jer one ne sadrže hemikalije koje bi mogle nepovratno da oštete kosu.
U osnovi, svi želimo zdrav izgled svoje kose, želimo da bude dobro hidrirana, a to će obaviti neko kvalitetno ulje. Želimo i da budu otklonjena oštećenja vlasi, a za to su potrebni proteini. Zato ove dve komponente čine osnovu najboljih aktivnih prirodnih maski za kosu.
Prirodne maske za kosu najčešće se apliciraju kao pakovanja, ali dobre rezultate postići ćete i sa biljnim odvarima (jakim čajevima koji se dobijaju dužim ukuvavanjem biljaka) kojima se kosa tretira prskanjem ili kao završno ispiranje.
Da biste našli balans koji najviše prija vašoj kosi, isprobajte naše recepte, ali slobodno budite maštoviti i tražite svoje kombinacije.
Maska za oštećenu kosu – prirodna maska za oporavak kose
Kosa iz zimskog perioda izlazi umorna od tretmana fenom i peglom, od isušivanja u zagrejanim prostorijama i lomljenja pod kapom i na hladnoći. Kosa ne voli ni hlor u bazenima, ne prija joj ni slana morska voda, ni izloženost suncu.
Bez adekvatne nege i redovne ishrane kvalitetnim prirodnim maskama, kosa lako i brzo postane oštećena, vlas kruta i beživotna, teško se raščešljava, nema oblik i otpada. Dobra vest je da se može izbeći radikalno skraćivanje oštećene kose uz pravilnu i redovnu primenu sledećih maski za oštećenu kosu.
Maska od želatina za oštećenu kosu
Želatin sadrži protein keratin i kolagen, koji su ključni za lepu i zdravu kosu i neophodni su za njen oporavak.
Želatin se može pripremiti po uputstvu na kesici, s tim da se ne stavlja u frižider. Želatin u prahu (kupuje se u prodavnicama zdrave hrane) koristi se na sledeći način:
Jedna kašičica želatina stavi se u šerpicu i prelije se sa tri velike kašike hladne vode (ako je kosa veoma dugačka i gusta, možete povećati meru) i ostavi desetak minuta da se rastopi i nabubri. Zatim tu posudu treba lagano zagrevati, najbolje na pari ili sasvim laganoj vatri, tek da bude topla i da se napravi žele.
Ostavite par minuta, dok postane mlako, pa nanosite na kosu četkom za farbanje i po istom principu kao da se farbate, pramen po pramen, da cela kosa bude natopljena. Zatim kosu zamotajte folijom ili stavite kapu za tuširanje, pa zagrevajte fenom 15 minuta. Potom umotajte sve u peškir i sačekajte još 45 minuta, a bolje je i duže. Ne bojte se ako se želatin osuši na kosi i skori, lako ćete ga isprati.
Već posle prvog tretmana želatinom kosa će biti manje lomljiva i jača, bolje hidrirana i sjajnija, ali tek posle tri uzastopna tretmana sa razmakom od nedelju dana vaša kosa će zaista živnuti. Možete napraviti i varijantu u kojoj ćete umesto vode koristiti mleko, iz koga će vaša kosa dobiti dodatni podsticaj.
Maska od esencijalnih ulja
Oštećenu i beživotnu kosu oporavićete i maskom od esencijalnih ulja, koja su neophodna za dubinsko hidriranje kose. Možete koristiti čisto maslinovo ulje, ali se ono češće koristi kao osnova koja se obogaćuje esencijalnim uljima jasmina, žalfije, lavande, ruzmarina ili čička.
Za veoma oštećenu kosu bolje je da se odlučite za ricinusovo ili ulje od oraha. Ova ulja su vrlo gusta, pa ih je najbolje koristiti razblažena maslinovim, najbolje u odnosu dva dela maslinovog i jedan deo esencijalnog ulja. Najbolje će se sjediniti ako smesu sasvim malo zagrejete. Ricinusovo i orahovo ulje su bogati omega masnim kiselinama i dobro ih je koristiti u letnjim danima kao zaštitu od UV zračenja.
Orahovo ulje se ne preporučuje plavušama jer plavoj kosi daje zelenkast ton, ali zato brinetama obogaćuje prirodnu boju kose i čak se ponegde koristi kao sredstvo za farbanje, ali taj proces je dugotrajan.
Ulje se nanosi četkom ili prstima, blago, samo na kosu, ali ne i na kožu glave, jer može da podstakne razvoj gljivica i zapuši pore. Nanosi se ulje sobne temperature ili sasvim malo zagrejano (nikako hladno iz frižidera), a zatim se kosa stavi pod kapu za tuširanje i umota peškirom i drži od 20 do 40 minuta.
Kad su prirodne maske u pitanju, naročito ove za oštećenu kosu, često se čuje stav: što duže – to bolje. To znači da nećete pogrešiti ni ako prespavate sa maskom od ulja na kosi.
Kosu potom dobro operite blagim šamponom (obavezno bez sulfata), uz upotrebu standardnog regeneratora.
Dobru masku za oštećenu kosu možete napraviti ako ulja pomešate sa nekim od sastojaka o kojima ćete čitati u nastavku ovog teksta. Mešanjem ulja s kašikom meda ili jajetom svakako ćete dati svojoj kosi veći dijapazon nutrijenata.
Maska za oštećenu kosu od avokada
Avokado sadrži više proteina nego bilo koje drugo voće. Dok ti proteini vašoj kosi vraćaju sjaj i snagu, dotle masti, kojima avokado takođe obiluje, bogato hidriraju kosu.
Avokado takođe sadrži magnezijum, kalijum, kalcijum, bakar, vitamine B1, B6, B9, A i K, kao i izuzetno redak vitamin E koji je važan za oporavak kose. U kombinaciji sa medom i maslinovim uljem dobijamo izuzetno bogatu masku koja temeljno hrani dlaku i kožu glave, a kosu čini sjajnom, rastresitom.
Sastojci za ovu masku:
- 1 zreli avokado
- 1 kašika maslinovog ulja
- 1 kašika meda
Meso avokada odvojiti od kore i koštice, pa izgnječiti, ili u blenderu ili štapnim mikserom pretvoriti u kašu, u koju treba umešati kašiku meda i kašiku maslinovog ulja. Važno je da ne ostanu komadići avokada i da se još kratko blendira posle dodavanja ulja i meda, kako bi masa bila glatka.
Ovu masku najbolje je nanosti na vlažnu kosu (80 odsto vlažnu), bilo kad ste je prosušili posle pranja, bilo na kosu koju ste ovlažili raspršivačem. Masku nanosite na celu kosu, od temena, na pramenove po dužini, a naročito dobro je treba utrljati na oštećene krajeve.
Potom na glavu stavite kapu za tuširanje i umotajte, pa ostavite da deluje najmanje pola sata. Ali, bolje je da odstoji dok vi odgledate neki film. Zatim mlakom vodom sperite masku od avokada pa operite kosu, ali bi bilo dobro da je ostavite da se osuši na sobnoj temperaturi.
Ova maska temeljno oporavlja oštećenu kosu i najbolje je da je ponovite tri puta sa razmakom od nedelju dana.
Prirodne maske za kosu – maska za suvu kosu
Prirodno kovrdžava kosa je uglavnom suva i najbolje se oporavlja maskom od lana. Za kosu koja je samo umorna, ali nije previše oštećena, biće dovoljan odvar od lana, koji se priprema na sledeći način:
100 grama lanenog semena kuvati u pola litra vode, stalno mešajući dok ne proključa. Čim se pojavi pena, lan treba skloniti sa vatre (jer će u suprotnom odvar biti suviše gust) i ostaviti da se prohladi, pa ocediti tečnost.
Masku ćete koristiti za poslednje ispiranje svoje suve kovrdžave kose. Posle pranja, nanošenja uobičajenog balzama i ispiranja, kosu treba lagano prosušiti peškirom, pa onda u vlažnu kosu utrljati laneni gel, pramen po pramen.
Nemojte se plašiti da će kosa biti kruta ili da ćete postići efekat kao da ste stavili penu. Kad ste utrljali laneni gel, ili ste jednostavno kosu namočili, lagano je obrišite i ostavite da se suši na sobnoj temperturi. Kosa će vam biti mekana, a lokne čvrste i definisane.
Maska za oporavak suve kose
Umutiti jedno celo jaje, dodati decilitar ili dva jogurta (u zavisnosti od dužine kose) i kašiku maslinovog ulja, pa sve umutiti žicom. Naneti na celu kosu i ostaviti da deluje 15 minuta do pola sata, ali ne predugo, da jaje ne počne da se suši. Ovu masku treba koristiti na dve nedelje.
Proteini iz jaja saniraju oštećenja suve kose, koja se lako lomi, jogurt daje vlagu i sprečava sušenje, a povoljno deluje i na vlasište, dok će se kašika maslinovog ulja pobrinuti za sjaj.
Prirodne maske za masnu kosu
Zbog pojačanog lučenja sebuma, kod masne kose nije preporučljivo korišćenje ulja na temenu, ali se ona mogu koristiti za krajeve kose. Maske za masnu kosu treba da budu na bazi jogurta, koji je bogat proteinima i povoljno deluje na kožu glave, a smanjuje lomljivost vlasi i/ili jabukovog sirćeta, koje oslobađa kožu od mrtvih ćelija, smanjuje proizvodnju sebuma i reguliše pH vrednost kože glave.
Maska od jogurta, meda i jabukovog sirćeta
U 1 dl jogurta dodati 1-2 kašike dobrog jabukovog sirćeta i jednu kašiku meda, pa sve dobro izmešati i naneti na teme glave i na kosu. Staviti kapu za tuširanje ili umotati kosu pa držati 15-20 minuta. Isprati, pa oprati kosu blagim šamponom i staviti regenerator koji inače koristite. Ponavljati na dve nedelje.
Za masnu kosu možete isprobati egzotičnu masku sa Balija! Potrebna vam je jedna supena kašika praha od cveta hibiskusa (može poslužiti i kesica čaja od hibiskusa, čiji ćete sadržaj možda morati još malo da usitnite u blenderu ili rukom), dve kašike kokosovog ulja i sok od jednog lista aloja vere (ili kašika gela od ove čarobne biljke) i par kapi esencijalnog ulja od lavande.
Sve sastojke dobro izmešajte u pastu i nanosite od temena ka krajevima kose. Ostavite da deluje 20 minuta, pa isperite i onda operite kosu blagim šamponom i regeneratorom koji inače koristite. Ponovite za dve nedelje.
Hibiskus stimuliše proizvodnju keratina i otklanja proizvode lučenja žlezda, dok kokosovo ulje hidrira kosu, a aloja vera gel podstiče rast, smanjuje svrab i povećava elastičnost dlake.
Prirodne maske za kosu koja je farbana – najbolje maske za farbanu kosu
Kosa koja se često tretira hemijskim farbama, blanšom, fenom i četkom, peglom i figarom, vrlo brzo postane suva, kruta kao slama, rastegljiva, iskrzana. U takvom slučaju teško je očekivati rezultate preko noći, ali redovni tretmani i korišćenje prirodne maske za kosu vidno će umanjiti štetu.
Prirodna maska za kosu od ulja i butera
U šerpicu staviti pola šoljie maslinovog ulja, dve kašike neslanog butera i jednu kašiku suvog lista ruzmarina, pa zagrevati uz mešanje dok se buter sasvim rastopi i tečnost počne da vri. Ostaviti da se masa malo prohladi, ali da bude još topla, pa nanositi na kosu u pravcu rasta. Potom kosu umotati folijom ili staviti kapu za tuširanje, pa ostaviti jedan sat da deluje. Oprati kosu šamponom i staviti uobičajeni regenerator.
Prirodna maska za kosu od banane
Jednu dobro zrelu bananu izgnječiti tako da ne ostanu komadići (najbolje je sve raditi u blenderu ili mešati štapnim mikserom), dodati dve kašike kokosovog ulja, jedno jaje, pa opet sve izmiksati, i na kraju dodati jednu ampulu vitamina E. Masu nanositi na kosu od temena ka vrhovima i pramenove dobro natapati. Umotati kosu i ostaviti 40 minuta, pa oprati na uobičajen način.
Prirodna maska za kosu od aloje i ricinusa
Dve kašike želea od aloje pomešati sa prethodno umućenim žumancetom ili sa dve kašike neke proteinske maske i dodati kašiku ricinusovog ulja. Ricinusovo ulje i proteinsku masku, ako ste se za nju odlučili, treba blago zagrejati (staviti zatvoreno pakovanje u toplu vodu na pet minuta) pre nego što ih pomešate sa aloja gelom, jer se inače neće sjediniti.
Ova maska se nanosi na 80 odsto vlažnu kosu, najbolje opranu pa prosušenu, jer posle ove procedure nećete smeti da perete kosu i koristite šampon tri dana.
Nanosi se na kosu četkom za farbanje, pramen po pramen. Preporučljivo je i korišćenje infracrvene pegle (koja ne zagreva) za pojačavanje dejstva maske, ali nije neophodno. Masku držati sat vremena pa isparti, oprati kosu na uobičajeni način. Ponoviti za dve nedelje.
Ricinusovo ulje iz ove maske veoma je bogato vitaminom E, proteinima, antioksidansima, omega 6 masnim kiselinama, zbog čega je veoma efikasno u oporavku farbanjem oštećene kose.
Najčešće se razređuje osnovnim uljima, kakvo je maslinovo, kokosovo ili kukuruzno. Ulja se mešaju u odnosu dva dela osnovnog ulja i jedan deo ricinusa. Moraju da budu blago zagrejana da bi se izmešala. Mešavina se sipa u staklenu teglicu i drži u frižideru. Maska samo od ulja lakše se nanosi na kosu ako koristite raspršivač za ulja.
Prirodne maske sa najboljim sastojcima
Da biste dobro izabrali prirodnu masku za svoj tip kose, važno je da znate koji su najbolji sastojci i kakve efetke možete da očekujete od svakog od njih.
Prirodne maske za kosu od jaja
Jaja su najvažniji i najčešći sastojak prirodnih maski za kosu. Koristila su se još u drevnim vremenima i u svim kulturama. Koriste se za sve tipove kose, s tim što se za masnu kosu koristi belance, za suvu i oštećenu žumance, a za normalnu kosu celo jaje. Maske od jaja mnogo se lakše nanose i spiraju od uljanih maski, a imaju vrlo sličan efekat.
Maske od jaja imaju čitav dijapazon delovanja. Pomažu kod opadanja kose, hrane kosu, ne samo po površini već i unutar dlake. Daju kosi sjaj i lepršavost. Vitamin D i proteini iz jaja značajni su za zdrav rast i čarobni saj kose, a krutu i lomljivu dlaku čine mekšom.
Zaustavljaju opadanje i ubrzavaju rast. Pomešana sa limunovim sokom, maslinovim uljem, medom, ricinusovim uljem, ruzmarinom, predstavljaju pravu vitaminsku bombu za vašu kosu. Maske od jaja stavljaju se jednom nedeljno, a kod težih oštećenja može i dva puta.
Maska od jaja za masnu kosu
Umutiti dva belanca, dodati dve kašike maslinovog ulja i nekoliko kapi nekog eteričnog ulja zbog mirisa (lavanda, limun, narandžina kora…) pa nanositi na vlažnu kosu širokom zupčastim češljem. Držati 20 minuta, ali je bolje duže. Isprati i oprati kosu uobičajeno.
Umesto maslinovog, za masnu kosu izaberite ulje od jojobe, za normalnu i suvu bademovo ulje, a za vrlo suvu i oštećenu kosu kokosovo ulje.
Maska od jaja za suvu i oštećenu kosu
Dva žumanca dobro umutiti sa dve kašike kokosovog ulja, pa četkom za farbanje nanositi od korena do krajeva; kad se cela smesa utroši, teme i celu glavu masirati prstima dva minuta, a onda umotati glavu i ostaviti masku oko jedan sat. Ova maska, bogata vitaminom E i masnim kiselinama, vlaži dlaku, štiti je pri pranju i obnavlja ispucale krajeve.
Maska od jaja za normalnu kosu
Dva umućena cela jajeta pomešati sa decilitrom jogurta i naneti na celu kosu. Posle pola sata isprati šamponom bez sulfata. Ova maska kosi vraća sjaj i čistoću.
Maska od jaja za plavu farbanu kosu
Proces farbanja kose, naročito u plavo, oštećuje proteine iz kose. Kosa koja se odvaja i rasteže poručuje da joj fale proteini.
Priprema: jedno celo jaje i dve kašike majoneza mutiti dok se ne dobije glatka masa. Naneti od korena do kraja, ali posebno natopiti krajeve kose. Ostaviti da deluje 45 minuta, pa oprati kosu blagim šamponom i mlakom vodom.
Redovnom upotrebom ove maske jaja će lagano vratiti proteine farbanoj dlaci, a majonez će pomoći smirivanje vlasi, pa će kosa ponovo izgledati glatko, bez paučinastog oreola.
Prirodne maske za kosu od kvasca
Kvasac je posebno bogat vitaminima B grupe, koji su neophodni za stvaranje proteina keratina, što ga čini veoma korisnim za kosu. Folna kiselina i amino-kiseline iz kvasca kosu čine sjajnom, ali pomažu i u borbi protiv opadnja kose.
Maska od kvasca protiv opadanja kose
Pet kašika suvog kvasca pomešati sa pola kašike maslinovog ulja, pa lagano dodati mineralnu vodu dok ne dobijete glatku, ne previše gustu masu. Naneti masku na suvu kosu, pokriti plastičnom folijom i ostaviti da deluje jedan sat. Prvo kosu dobro isprati mlakom vodom, pa oprati prema uobičajenoj rutini. Ako je moguće, osušiti kosu na sobnoj temperturi, bez fena.
Maska za masnu kosu od kvasca i jogurta
Pomešati suvi kvasac i jogurt u odnosu dva dela kvasca i jedan deo jogurta. Za kratku kosu biće dovoljne dve kašike kvasca i jedna kašika jogurta, ali za dugu će vam trebati i tri puta toliko. Ovu masku naneti i na koren i na vlasi, umotati ili staviti kapu za tuširanje i ostaviti da stoji 20 minuta. Isprati mlakom vodom, pa oprati kosu na uobičajen način.
Maska sa senfom i kvascem
Dobro izmešati dve kašičice kvasca, 1 kašičicu vode, 1 kašičicu meda i 1 kašičicu senfa. Mešati dok masa ne bude glatka, pa naneti na kosu. Posle 20 minuta isprati i oprati kosu.
Senf iz ove maske podstiče cirkulaciju, čime pospešuje rast i daje poseban sjaj kosi. Senf se na Istoku od davnina koristi za negu kose, a naše bake su senf u prahu koristile za pranje kose.
Prirodna maska za kosu od maslinovog ulja
Maslinovo ulje je posebno bogato oleinskom kiselinom, ali i linolnom i palmitinskom kiselinom, omega 9 masnom kiselinom i antioksidansima. Na Mediteranu ga odvajkada koriste kao osnovno sredstvo za negu kose i njenu zaštitu od sunca, naročito tokom dugog toplog leta. I zaista, maslinovo ulje dobro hidrira tamnu, tešku, uglavnom kovrdžavu i suvu kosu južnjačkih lepotica.
Ipak, utvrđeno je da maslinovo ulje nije idealna opcija za sve tipove kose. Ono stvara idealnu sredinu za razvoj gljivica, pa osobe sa masnom kosom i oni koji imaju perut nikako ne bi smeli da ga nanose na kožu glave. Ali, ako se nanosi pažljivo, samo na oštećene krajeve, maslinovo ulje može da se koristi za sve tipove kose.
Maslinovo ulje štiti kosu od UV zračenja i dejstva morske soli, pa ga leti, na plaži, treba odmah naneti na kosu, najbolje raspršivačem za ulja i utrljati u krajeve pre ulaska u vodu. Na kraju dana kosu normalno oprati šamponom i osušiti.
Prirodna maska za kosu od kokosovog ulja
Kokosovo ulje smatra se idealnim izborom za negu kose. Posebno svojstvo kokosovog ulja je to što ne masti kosu, a izuzetno dobro je hidrira i sanira ispucale vrhove. Zato je ono uvek prvi izbor osoba sa suvom, oštećenom i kovrdžavom kosom. Kokosovo ulje hrani koren i podstiče rast. Ima visoku koncentraciju laurinske kiseline, koja brine o zdravlju ćelija, kao i amino-kiselina koje imaju antibakterijsko dejstvo.
Takođe, mali molekuli kokosovog ulja lako prodiru u dubinu dlake, pa su rezultati oporavka kose brzo vidljivi. Kosa je oporavljena, deluje zdravo i sjajno, a čak i tanka kose dobija volumen.
Maska za kosu od kokosovog ulja može biti bazična, samo od kokosovog ulja, koje na sobnoj temperturi nije tečno već izgeda kao bela pasta koju je lako naneti na kosu u pravcu rasta, pramen po pramen, kao da se farbate. Kokosovo ulje držite u frižideru, ali ga pre upotrebe izvadite da dostigne sobnu temperaturu.
Suvu kosu možete bogato natopiti ovim uljem, dok ćete na tanku i masnu kosu naneti manje količine. Takođe, kod tanke kose, biće dovoljno da maska stoji sat vremena, dok je za oporavak oštećene, krute i ispucale kose važno da ulje na kosi ostane što duže. Na kraju se kosa ispere mlakom vodom i opere na uobičajen način, ali obavezno šamponom bez sulfata.
Zbog masnih kiselina i vitamina E i K, kokosovo ulje je idealno u borbi protiv peruti i gljivičnih oboljenja vlasišta. Tada se nanosi na vlažnu kosu i blago umasirava u teme, pa ostavi pola sata. Može mu se dodati par kapi ulja od lavande ili čajevca.
Kokosovo ulje se može koristiti i kao prirodni regenerator za kosu. Uzmite malo ulja i istrljajte između dlanova, pa dlanovima istrljajte krajeve i osušite kosu. Ovo će biti posebno blagotvorno za kovrdžavu kosu.
U letnjim danima, masku od kokosovog ulja treba koristiti češće zbog blagovremenog otklanjanja štetnih efekata UV zračenja. Za tu svrhu, kokosovo ulje je, zajedno sa uljem od makadamije, najbolji izbor jer je utvrđeno da zaustavlja čak 20 odsto negativnog uticaja sunca.
Kokosovo ulje može da posluži i kao baza za pravljenje maski bogatijeg sadržaja, a najbolje su kombinacije sa alojom i medom.
Prirodna maska za kosu sa uljem ruzmarina
Ruzmarin je biljka koja se odvajkada koristi za negu kose. Ima antiupalno dejstvo, podstiče cirkulaciju u temenu, hrani folikul dlake, sprečava odumiranje dlake i opadanje kose. Ulje ruzmarina možete napraviti sami. Potrebno vam je:
- 2,5 dl maslinovog ulja/ulja od koštica grožđa/kokosovog ulja
- 5-7 grančica ruzmarina dužine 20-30 cm
Priprema:
Ruzmarin oprati u mlakoj vodi i osušiti, a zatim listiće skinuti sa stabljike. To ćete najlakše uraditi ako grančicu od vrha naniže provučete kroz rupicu na metalnoj rupičastoj kašiki ili cediljki. U šerpicu sipati ulje i ubaciti listiće pa dobro promešati. Staviti na šporet na blagu vatru i uz stalno mešanje kuvati 15 minuta. Bolje je ako kuvate na pari, tako što ćete sud sa vodom staviti na šporet da vri, a preko staviti šerpicu sa uljem i ruzmarinom.
Šerpica ne sme da dodiruje vodu. Ulje je gotovo kad promeni boju i postane tamnije, a listići ruzmarina postanu beličasti. Isključiti, ali ostaviti nad parom dok se ne ohladi. Zatim ulje procediti, a na kraju listove dobro pritisnuti kašikom da istisnete što više sastojaka. Sipati u staklenu teglicu u koju možete ubaciti i jednu-dve male grančice svežeg ruzmarina, pa zatvoriti i držati na tamnom mestu. Bolje je ako odstoji desetak dana pre nego što ga upotrebite.
Ovo ulje se koristi kao maska protiv opadanja kose, a dalo je dobre rezultate kod osoba kojima je kosa počela da opada kao posledica preležane korone.
Po kašičicu ovog ulja možete dodati i hranljivim maskama od jaja, jogurta i kvasca.
Maslinovo ulje i jaje za kosu – hranljiva kombinacija
Maska od maslinovog ulja i jaja je idealna hranljiva kombinacija za kosu i jedan od najstarijih recepata. Ipak, maska se ne preporučuje osobama sa gljivičnim oboljenjima kože glave. U zavisnosti od tipa kose izaberite samo belance za masnu, žumance za suvu, a celo jaje za normalnu kosu.
Pomešajte jedno jaje i jednu kašiku maslinovog ulja, pa dobro umutite žicom ili štapnim mikserom. Možete dodati i nekoliko kapi mirišljavih eteričnih ulja, najbolje lavande ili limuna. Ako vam je kosa veoma duga, trebaće vam dupla mera. Maska se nanosi u pravcu rasta dlake i drži oko pola sata. Zatim se opere mlakom vodom na uobičajen način.
Proteinska maska za kosu od prirodnih sastojaka
Najjednosavniji test da proverite da li vašoj kosi nedostaju proteini jeste da uzmete vlas i da je povučete. Ako imate osećaj da se vlas rasteže, vaša kosa vapije za proteinima. Takođe, proteini su potrebni slaboj i tankoj kosi, suvoj i beživotnoj, kosi koja se kida i opada. Farbanoj kosi i kosi koja se često tretira fenom i peglom treba obavezno dodvati proteine.
Sigurno su joj potrebni!
Keratin je protein koji je kosi najpotrebniji jer joj daje snagu i elastičnost, protein pšenice pomaže u obnovi vlasi, protein pirinča poboljšava teksturu, mlečni protein sprečava gubitak kose, a protein svile kosu čini mekom i svilenkastom, proteini iz povrća vlaže kosu i održavju mekoću.
Najbolja proteinska maska koju možete pripremiti kod kuće je ona od lanenog semena, jer je ono bogato keratinom i vitaminima K i E.
Proteinska maska od lana
U šerpicu sipati 3 dl vode, dodati 3-4 supene kašike lanenih semenki i kuvati na srednjoj temperaturi, neprekidno mešajući. Kad počne da pravi penu i da ključa smanjiti vatru, šerpicu možete nakratko izmaknuti sa vatre, pa je ponovo vratiti i nastaviti kuvanje na laganoj vatri još 5-6 minuta, neprestano mešajući. Zapravo, kuvanje je gotovo kad tečnost dobije teksturu belanceta.
Ostaviti da se prohladi, pa procediti kroz gazu ili čarapu, koju treba na kraju jako uvrtati, da se protisne što više sadržaja iz semenki. Tako smo dobili želatinastu masu od lana, koja je idealna proteinska maska za kosu.
Proteinski gel od lana može se na kosu nanositi sam, ali je bolje ako mu se doda kašika maslinovog ulja i 5-6 kapi nekog eteričnog ulja, npr. lavande ili čajevca, pa se sve dobro izmeša, može i štapnim mikserom. Maska se na kosu nanosi u pravcu rasta kose, najbolje četkom za farbanje, pramen po pramen. Zatim kosu dobro umotajte i ostavite oko sat vremena, a najbolje je da stavite masku i da se opustite uz neki film, pa da tek posle isperete kosu.
Proteinska maska od želatina je veoma moćna. Želatin se priprema prema uputstvu sa pakovanja ili po receptu koji smo vam već predložili u ovom tekstu. Kod teže oštećene dugačke kose možete natopiti kosu gustim rastvorom želatina pa je sušiti fenom dok ne očvrsne.
Potom glavu tuširajte mlakom vodom koja treba da teče u pravcu rasta dlake i da polako rastapa nanesenu masku. Kad se sve spere, normalno operite kosu šamponom bez sulfata.
Maska protiv opadanja kose
Najbolji izbor za negu kose koja opada i gubi gustinu je bademovo ulje. Ovo ulje takođe obnavlja ispucalu i oštećenu kosu. Najbolje rezultate daje kod svakodnevne primene, ali to nije jednostavno postići jer je ovo ulje izuzetno masno, pa obavezno morate prati kosu posle nanošenja. Ipak, rezultati su vidljivi već posle nekoliko dana.
Tradicionalno, protiv opadanja kose najefikasnije su maske sa crnim i belim lukom. Uprkos problema zbog njihovog intenzivnog mirisa, i danas ih koriste oni koji žele vidljive rezultate na prirodan način.
Potrebno je:
- 1 glavica crnog luka
- 3-5 čenova belog luka
- list aloje (ili dve kašike kupovnog gela)
- biber u zrnu (desetak zrna)
- 50 ml maslinovog ulja
Priprema: oljuštiti i narendati crni i beli luk, pa dobijenu masu uvezati u tkaninu i istisnuti što možete više soka. U taj sok dodati aloju, maslinovo ulje i biber koji ste prethodno isitnili u avanu. Sve dobro promešati, najbolje štapnim mikserom. Masu staviti u staklenu teglicu i, ako vam ostane, čuvati u frižideru. Naneti na celu glavu, a najviše na mesta na kojima primećujete da je opadanje intenzivnije i utrljavati uz masiranje. Zaviti glavu i ostaviti 30 minuta, pa isprati i oprati kosu šamponom.
Od ljuski luka, i crnog i belog, napravite odvar, tako što ćete ih staviti u 3,5 dl vode i kuvati 15 minuta nakon što provri. Na kraju procedite i u odvar dodajte kapsulu vitamina E. Ovu tečnost bi trebalo da utrljavate u teme i na mesta gde je kosa posebno proređena ujutru i uveče.
Maska od lovora protiv opadanja kose
Blenderom isitniti u prah 20 listova suvog lovora i preliti sa 2 dl maslinovog ulja, dobro promešati i ostaviti na tamnom mestu dan-dva. Potom procediti i kapalicom nanositi na proređena mesta i utrljavati u kožu glave. Ostaviti da deluje 30 minuta, pa oprati šamponom. Treba ponavljati dva puta nedeljno ili pred svako pranje kose.
Za ispiranje se može koristiti odvar od lovora, koji se priprema od 4 lista lovora i dve kašike suvog ruzmarina koje ćete kuvati u pola litra vode 10 minuta nakon što proključa. Prohlađeno i proceđeno, koristi se kao poslednja voda za ispiranje.
Maska za brzi rast kose
Hranljiva maska za brži rast kose, naročito posle gubitka kose zbog hemioterapije, nanosi se na opranu vlažnu kosu pomoću četke za farbanje, a potom se masiranjem utrljava u kožu glave. Spira se posle sat vremena delovanja i kosa se ponovo opere šamponom. Potrebno je:
- 1 žumance
- 1 kašika kokosovog ulja
- 5 kašika maslinovog ulja
- 1 kašika majoneza
- 5-6 kapi ricinusovog ulja
Priprema: sve sastojke sjediniti i umutiti žicom ili štapnim mikserom.
Tonik od ruzmarina za brži rast kose
U pola litra ključale vode ubaciti listiće koje ste iskidali sa pet grančica svežeg ruzmarina (ili pet kašika suvog ruzmarina), pa kuvati još 15 minuta, isključiti i ostaviti da se ohladi. Procediti, pa sipati u rasprskivač. Isprskati celu glavu tako da tečnost dopre do korena kose. Raditi to ujutru i uveče. Najbolje je samo peškirom pokupiti višak tečnosti i ostaviti da se kosa osuši na sobnoj temperaturi, ili ostaviti da deluje 15 minuta, pa osušiti fenom.
Ovaj odvar od ruzmarina deluje protiv gljivica i peruti, smanjuje upale i podmlađuje folikul dlake.
Maska za rast kose od koprive
Skuvati jak čaj od mladih listova sveže koprive (ili od sušenih listova) tako što ćete ih preliti vrelom vodom, pa kuvati još desetak minuta. Kad se prohladi, pomešati čaj sa jabukovim sirćetom u odnosu 5 : 1, na primer, pet kašika čaja i jedna kašika sirćeta. Dodati nekoliko kapi esencijalnog ulja lavande ili limuna.
Ovu tečnost koristiti kao poslednju vodu za ispiranje kose, koju ćete samo blago pokupiti peškirom, a kosu ostaviti da se suši na sobnoj temperaturi.
Maska za rast kose od ulja ruzmarina i kokosovog ulja
Jednu kašiku ulja ruzmarina pomešati sa dve kašike kokosovog ulja, pa tu smesu naneti na vlasište i kosu. Najbolje je ovu masku ostaviti preko noći, pa kosu ujutru oprati blagim šamponom.
Ovaj tretman možete koristiti dva puta nedeljno. On povećava deobu ćelija i proširuje krvne sudove i stimuliše cirkulaciju, čime se ubrzava rast kose.
Po kašiku ulja od ruzmarina možete dodati šamponu i regeneratoru.