Preporuka za gledanje: Decembar u beogradskim pozorištima
Godina se polako privodi kraju, a decembar je uvek euforičan mesec kojeg ulepšava nezaobilazno praznično raspoloženje. Iako su nas hladni dani uveliko obavili, možete ih utopliti odlaskom u pozorište sa dragom osobom.
Redakcija portala To Sam Ja donosi vam nove preporuke za predstave tokom decembra u različitim pozorištima u Beogradu. Na spisku ćete naći premijere, proslave jubileja, neka stara dela, ali jedno je sigurno – uživaćete u izvedbama vrhunskih glumaca!
Narodno pozorište
Ko to tamo peva
Baletska predstava Ko to tamo peva ove godine proslavlja svoj 20. rođendan u Narodnom pozorištu. Nastala je na osnovu scenarija istoimenog filma Dušana Kovačevića iz 1980. godine i uprkos početnoj strepnji kako će je kulturna javnost prihvatiti, danas ona na neki način ima svoj poseban kultni pečat i status.
Muziku je radio Vojislav Voki Kostić, a koreografiju i režiju Staša Zurovac. U baletskoj predstavi nema glavnih i sporednih uloga, a vrhunska muzika joj daje posebnu prepoznatljivost.
Fotografija: Baletska predstava Ko to tamo peva © Promo Narodno pozorište u Beogradu
Pre dve godine, na Svetski dan igre 29. aprila, ovaj balet je odigran jubilarni 200. put na Velikoj sceni Narodnog pozorišta. Sada, na istoj sceni, Ko to tamo peva možete pogledati 3. decembra.
Uobraženi bolesnik
Komedija Uobraženi bolesnik se na sceni Narodnog pozorišta igra još od 2003. godine, a ovo će biti sedma postavka, u režiji Nikole Zavišića.
Jedan od najpoznatijih komada Žana Batista Poklena Molijera napisan je 1673. godine, i danas je, posle toliko vremena, ne samo aktuelan, već i provokativan. Čuveni francuski klasik, kroz smeh i crni humor, preispituje moralne vrednosti društva, međuljudske odnose, konzervatizam, pohlepu i nadrilekarstvo, dajući veoma jasnu sliku vremena i društva u kojem se raspada jedna porodica.
Na sceni Raša Plaović Uobraženi bolesnik igra se 5, 12 , 25. i 26. decembra, a uloge su dodeljene Ivanu Bosiljčiću, Sonji Kolačarić, Anastasiji Mandić, Danilu Lončareviću, Zoranu Ćosiću…
Atelje 212
Akademija smeha
Predstava Akademija smeha proslaviće 8. decembra svoj jubilej, odnosno 50. izvođenje u Ateljeu 212. Svoju premijeru je imala 30. juna prošle godine, u okviru glavnog programa Belefa.
Na sceni Petar Kralj, 1, 8. i 13. decembra, moći ćete da pogledate dramu savremenog japanskog pisca Kokija Mitanija, zasnovanu na istorijskim činjenicama. Uloge tumače Goran Jevtić i Uroš Jakovljević, prevod sa japanskog jezika je uradio Darko Nedeljković, a režiju potpisuje Milica Kralj.
Fotografija: Deo iz predstave Akademija smeha © Boško Đorđević
Komedija se bavi pitanjima slobode govora i odnosom vlasti prema pozorištu, kao i pitanjima cenzure, lične i umetničke građanske hrabrosti. Mitaniju je kao inspiracija poslužila činjenica da je početkom Drugog svetskog rata japanska vlast postavila pozorišnog cenzora, koji je bio zadužen da pregleda i odobri sve drame koje su se igrale u pozorištima Japana.
Mitani gradi izuzetnu komediju, istovremeno postavljajući pitanje imamo li pravo na smeh, na komediju, u kriznim vremenima.
Bitef Teatar
Ućutkivanje Sokrata
Predstava Ućutkivanje Sokrata imala je premijeru na Festivalu mediteranskog teatra Purgatorije u Tivtu krajem avgusta, a pred beogradskom publikom 11. oktobra. Glavna uloga poverena je Bojanu Dimitrijeviću, a na sceni sa njim su i Jugoslav Krajnov, Jelena Stupljanin i Sanja Ristić Krajnov. Režiju ove drame, koju je pisao savremeni britanski pisac Huard Brenton, potpisuje Nebojša Bradić.
Publika će se naći u antičkoj Atini, u vreme kada je demokratija bila još fragilna, i kada je postavljanje pitanja bilo „smrtni greh”. Ta pogubna navika, kao i nemogućnost da isključi svoj kritički duh, Sokrata je odvela na gubilište.
Govoreći o dobu pre nove ere, Ućutkivanje Sokrata referiše se na sadašnje vreme, kada se i dalje ne zna šta je pravda, šta je važnije: javno ili privatno, kako se demokratija može sačuvati od populizma, kako se odbraniti od „lake izvesnosti”.
Decembarski repertoar za Bitef teatar još uvek nije objavljen, ali preporučujemo da ga proverite za par dana.
Večernja scena Boško Buha
Tvoje i moje
Predstava Tvoje i moje je autorski projekat reditelja Borisa Liješevića, koji je premijeru imao u junu, a u 90 minuta je uspeo da izmami razna osećanja – od smeha, suza, do otvaranja mnogih tema za razmišljanje.
Glumci se vraćaju u sopstveno detinjstvo, pitaju se koliko su ti prvi snažni doživljaji sveta uticali da postanemo ono što jesmo. Glumačka postava, koju između ostalih čine Katarina Gojković, Boba Latinović, Jelena Trkulja, Stefan Bundalo…, odlično će vas provesti kroz osećanja i uspomene.
Fotografija: Deo iz predstave Tvoje i moje © Vladimir Jablanov
Možete je pogledati na Večernjoj sceni pozorišta Boško Buha 8. i 18. decembra.
Ubistvo u Orijent ekspresu
Od 60 krimi romana koje je napisala Agata Kristi, u čak 33 je misteriju rešavao belgijski detektiv Erkil (kod nas poznatiji kao Herkul) Poaro, a upravo Ubistvo u Orijent ekspresu mnogi smatraju njenim najboljim delom. Ovu pozorišnu adaptaciju je napisao Ken Ludvig, čuveni savremeni komediograf.
Radnja je uglavnom već poznata (događa se ubistvo u vozu i Poaro treba da ga reši), a čuvenog detektiva igra Andrija Milošević, dok mu u rešavanju ubistva društvo prave i Viktor Savić, Lena Bogdanović, Jelena Trkulja, Borka Tomović…
Predstavu možete pogledati na večernjoj sceni pozorišta Boško Buha, 11. decembra.
Fotografija: Andrija Milošević kao detektiv Erkil Poaro © Miša Obradović
Teatar na brdu
Šećer je sitan osim kad je kocka
Šećer je sitan osim kad je kocka je predstava Nikole Pejakovića koja je premijerno izvedena 22. novembra 2018. godine i kojom je otvoreno pozorište Teatar na Brdu.
Predstava Šećer je sitan, osim kad je kocka, rađena je po istoimenom komadu Nikole Pejakovića. Komad je komična studija bračnih odnosa, bračni portret u kome svako može da prepozna sebe i svoju bračnu situaciju. Ovo je isečak iz života jednog bračnog para sa Banovog brda, koji slika njihove turbulentne odnose sa prijateljima, kumovima, komšijama, kao i međusobne svađe i mirenja. Pravi sitkomovski, bulevarski teatar, laganog, ali ne i jeftinog humora, prepun glumačkih bravura i detalja koji će vas nasmejati do suza.
Na sceni Teatra je možete pogledati 24. i 28. decembra.
Idem putem pa zagrlim drvo
Tekst predstave Idem putem pa zagrlim drvo napisao je Miodrag Karadžić, a predstava je premijerno izvedena 2019. godine u Teatru na Brdu.
Andrija Milošević je protagonista urnebesno komične priče o jednom sinu kojem mama traži pravu ženu. Kandidatkinje se smenjuju, a on i mama doživljavaju neverovatna iskustva. Međutim, kada na vrata zakuca ona „prava”, Andrija će upoznati sudbinu u svojoj njenoj raskoši.
Na repertoaru je 29. decembra, a savetujemo da svoje karte nabavite ranije.
Jugoslovensko dramsko pozorište
Razvojni put Bore šnajdera
Komad Aleksandra Popovića Razvojni put Bore šnajdera prvi put je izveden 1967. godine. Popović je iste godine nagrađen Sterijinom nagradom za najbolju savremenu dramu (u to vreme Jugoslovenske pozorišne igre).
Po izboru kritike, u konkurenciji od 710 drama na srpskom jeziku, Razvojni put Bore šnajdera proglašen je najboljom dramom u periodu od 1944. do 1993. godine. Adaptaciju i scenografiju je radio Egon Savin, dok uloge tumače Nenad Jezdić, Branslav Lečić, Radovan Vujović, Tamara Dragičević, Irfan Mensur…
Na Velikoj sceni Ljuba Tadić u Jugoslovenskom dramskom pozorištu je možete pogledati 2. decembra.
Preobražaj
Predstava Preobražaj,inspirisana novelom Franca Kafke, bavi se složenim porodičnim odnosima u trenucima krize i nastaje na osnovu ličnih iskustava, pre svega reditelja, a zatim i glumaca.
U predstavi igraju Iva Manojlović, Hristina Tatić, Stojša Oljačić, Sara Pavlović i Marko Pavlovski. Adapataciju, režiju, autorsku muziku, izbor muzike i scenski pokret radio je Marko Torlaković.
Premijera predstave je zakazana za 15. decembar, a na repertoaru će biti 16. 22. i 28. decembra.
Pozorište na Terazijama
Decembar je rođendanski mesec Pozorišta na Terazijama. Pozorište je osnovano 22. decembra 1949. godine (tada se zvalo Humorističko pozorište), što znači da ove godine slavi 75 godina postojanja! Repertoar je već ugledao svetlost dana, a mi ovog puta izdvajamo dve predstave koje vam preporučujemo.
Žene na ivici nervnog sloma
Žene na ivici nervnog sloma je španska crna komedija iz 1988. godine koju je napisao i režirao Pedro Almodovar, sa Karmen Maurom i Antoniom Banderasom u glavnim ulogama. Iste godine, film je debitovao na Filmskom festivalu u Veneciji, a zatim bio nominovan za Oskara u kategoriji za najbolji film na stranom jeziku.
Istoimeni mjuzikl premijerno je izveden na Brodveju 2010. godine, a na londonskom Vest Endu 2015. godine.
Predstava nas vodi u Madrid iz osamdesetih godina i priča priču o odnosima između „dva sveta”, tako bliska, a tako različita – sveta muškaraca i sveta žena. Biće vam smešno, dirljivo, simpatično i sigurno da ćete upamtiti ovo delo!
Predstava je na repertoaru 6. i 13. decembra.
Veče mjuzikla na Terazijama
Veče mjuzikla je imalo premijeru u maju prošle godine, a predstava je nastala po ideji glumca i vršioca dužnosti Pozorišta na Terazijama, Radoslava Radeta Marjanovića.
Mjuzikl će vas razveseliti, nasmejati i raspevati, jer će vam veliki broj glumaca i članova baletskog ansambla svojim umećem ulepšati veče punih sat i 45 minuta!
Tu će biti Slaven Došlo, Vladan Savić, Ljiljana Stjepanović, Mina Lazarević, Jelena Jovičić, Jelena Vuković, Elena Gromilić… i još mnogi drugi!
Veče mjuzikla je na repertoaru 1, 27, 28 i 29. decembra, a savetujemo vam da po karte odete već sada.
Naslovna fotografija: Baletska predstava Ko to tamo peva © Promo Narodno pozorište u Beogradu