Zastava Eurovizije u Malmeu 2024.

Predstavnik Švajcarske je pobednik Eurosonga

U finalu 68. po redu takmičenja za Pesmu Evrovizije nastupili su predstavnici iz 26 zemalja. Predstavnica Srbije Teya Dora je izvela pesmu Ramonda u prvoj polufinalnoj večeri i prva se plasirala u finale. Za titulu najboljeg muzičkog performera su se takmičili i Portugal, Slovenija, Ukrajina, Litvanija, Finska, Kipar, Hrvatska, Irska, Luksemburg, Letonija, Austrija, Norveška, Izrael, Grčka, Estonija, Švajcarska, Gruzija i Jermenija. Velika petorka, odnosno predstavnici Velike Britanije, Italije, Nemačke, Francuske i Španije, imali su direktan prolaz u finale, jer svake godine izdvajaju najviše novca za održavanje Evrovizije, a direktno se u finalu našla i Švedska, ovogodišnji domaćin. Holandski predstavnik Just Klajn diskvalifikovan je zbog incidenta u bekstejdžu, koji se dogodio nakon druge polufinalne večeri.

Subjektivno mišljenje je da iz godine u godinu izvođači na Evroviziji imaju sve čudniji umetnički izraz i da su, pod okriljem slobode izbora, sve ekstremniji. Tako su se ove godine na sceni mogli videti izvođači koji su delovali kao da su goli, drugi su imali rogove na glavi sa znakom pentagrama u centru bine i zapaljenim svećama…

Kao i svake godine, bilo je šarenoliko i kada je reč o muzičkim žanrovima – od balada, preko folka i roka, do numera sa brzim ritmom.

Emocije, energija, sloboda ekspresije

Svako na svoj način, specifičnim odevnim kombinacijama i kompozicijama, po čemu je Evrovizija inače poznata, ostavio je različit utisak. Bombastičnim scenskim nastupima, među kojima ima i onih koji su prožeti tradicionalnim duhom, ili pak onih koji odišu jednostavnošću i stavljaju akcenat na samo pevanje, takmičari su pokušavali da ostanu urezani u pamćenje gledalaca. Ipak, nekoliko izvođača se posebno izdvojilo.

Hrvatski predstavnik Baby Lasagna dugo je bio favorit i na kladionicama zauzimao prvo mesto, a najveća konkurencija bio mu je Nemo Metler koji je predstavljao Švajcarsku. Obojica su imali energičan nastup, zanimljive numere koje su lako ostale upamćene. Na kraju je slavio predstavnik Švajcarske, dok je predstavnik Hrvatske zauzeo drugo mesto.

Publika je bila očarana i emocijom koju je na njih prenela predstavnica Srbije, a njen scenski nastup bio je sveden, emotivan i uspešno je preneo poruku same pesme. U tami, na improvizovanoj steni, Teya je pevala o ramondi, „cvetu feniksu” koji se, kada nastupi sušni period, pritaji i osuši, da bi s prvom kišom ponovo oživeo. Na kraju izvođenja, cela scena bila je zatamnjena, a iza Teye se na video-bimu pojavila ljubičasta ramonda koja je iznikla iz tame. Ona je zauzela 17. mesto u finalnoj večeri.

Najveću lavinu komentara izazvala je predstavnica Irske, Bambie Thug, svojim imidžom veštice. Ona je na sceni, između ostalog, imala satanističke simbole, a time je, kako je kazala, želela da predstavi borbu čoveka s unutrašnjim demonima.

U više navrata je u toku prve polufinalne večeri izgledalo i kao da je predstavnik Finske go. On je izvodio pesmu No Rules, a njegov nastup je takođe izazvao polemike.

Publika je bila oduševljena i predstavnicom Grčke, koja ih je svojim bombastičnim nastupom, igrom i pesmom podigla na noge. Elena Paparizu, pobednica Evrovizije 2005. godine, bila je gost ovogodišnjeg izdanja i pred oduševljenom publikom izvela svoju poznatu numeru My number one.

Predstavnica Italije je takođe imala energičan nastup i, bez obzira na to što je imala direktan prolaz u finale, nema sumnje da bi svakako prošla, jer je publika takođe bila oduševljena njenim izvođenjem pesme La noia.

Nova pravila glasanja

Ovogodišnje takmičenje bilo je drugačije i po određenim izmenjenim pravilima koje je Evrovizija uvela, kao na primer da gledaoci više nisu morali da čekaju da poslednja numera bude izvedena, već su mogli da glasaju za favorite od prve takmičarske kompozicije.

Taj način glasanja koristio se 1997. godine kada je prvi put uvedeno telefonsko glasanje, ali i 2010. i 2011. godine.

Gledaoci iz država koje se nisu takmičile, a koji su glasali putem interneta, imali su na raspolaganju gotovo 24 sata, pošto je onlajn glasanje bilo otvoreno od druge generalne probe pre svake takmičarske večeri.

Naslovna fotografija © rarraorro / Shutterstock.com