Prebranac sa kobasicom u zemljanoj posudi.

Prebranac – recepti za najukusniji posni prebranac i pasulj prebranac s kobasicom

Prebranac je starinsko srpsko jelo koje nas nekako, po pravilu, asocira na jesen i zimu.

Neizostavni je deo slavske trpeze i Badnjeg dana, kada je u pitanju posni prebranac, a može biti i izuzetno ukusno mrsno glavno jelo, ukoliko mu se dodaju kobasica ili slaninica.

Jednostavno ga je pripremiti, ali da bi se svi ukusi sjedinili na pravi način, ipak je potrebno pratiti par kulinarskih pravila. Bilo da ste iskusni u kuhinji ili tek početnik, za vas smo spremili nekoliko provereno dobrih recepata i uputstva za pripremu prebranca, koji garantuju uspeh i neverovatno ukusan krajnji rezultat!

Posni prebranac – recept naših baka

Vreme je za ukusan prvi recept za posni prebranac koji greje dušu i telo. Ovaj pasulj po tradiciji se sprema za Badnje veče, a često je deo slavske trpeze, ruku pod ruku sa slavskim žitom i kolačem.

Sastojci:

  • 500 g tetovca (količinu pasulja prilagodite zapremini posude u kojoj ćete ga zapeći)
  • 600 g luka (prilagoditi ukusu)
  • 300 g praziluka
  • 2 čena belog luka
  • 2 kašičice ljute tucane paprike (takođe prilagodite ukusu)
  • 1 kašičica slatke aleve paprike
  • so i sveže mleveni crni biber
  • 1,5 dl maslinovog ulja
  • 2-3 lovorova lista

Priprema:

  1. Veče uoči pripreme operite probran pasulj, nalijte ga vodom i ostavite preko noći da nabubri.
  2. Sutradan odlijte vodu u kojoj je prenoćio, sipajte novu i kuvajte oko 10-15 minuta, pa i tu vodu odlijte.
  3. Ovaj postupak možete ponavljati još nekoliko puta, jer se na taj način umanjuje problem s nadimanjem.
  4. Kada voda s pasuljem provri, ubacite jednu sitno isečenu glavicu luka i kuvajte dok zrna ne omekšaju, ali pazite da se ne raskuva.
  5. Rernu zagrejte na 200 stepeni Celzijusa.
  6. Sipajte pola količine ulja u veći tiganj i na njemu pržite luk koji ste prethodno isekli na rebarca, na umerenoj vatri da ne zagori. Kada zastakli, pridružite mu praziluk i nastavite prženje dok ne počnu da se karamelizuju.
  7. Kada su luk i praziluk pri kraju, dodajte beli luk i sačekajte da zamiriše, pa sklonite s ringle.
  8. Posolite, pobiberite, pospite ljutom i slatkom alevom paprikom i dobro sve promešajte.
  9. Jelo možete peći u zemljanoj posudi ukoliko je imate, ali poslužiće i vatrostalna tepsija ili dublji pleh. Bitno je samo da nauljite sud tako što ćete ravnomerno poprskati svuda uljem. Zatim, kutlačom sipajte jednu trećinu kuvanog pasulja posolite ga i pobiberite, pospite malo ulja, pa po njemu rasporedite pola količine luka. Sipajte onda drugu trećinu pasulja, začinite ga, pospite ostatkom luka i prekrijte završim slojem pasulja.
  10. Nadamo se da vodu u kojoj je tetovac kuvan niste prosuli, jer je sada trenutak da nalijete kutlaču ili dve ove vode i da sve još malo posolite, pobiberite po želji i polijete uljem. Na kraju, udenite lovorov list i pecite u zagrejanoj rerni oko 35-40 minuta, da se formira korica i lepo porumeni.

Uživajte!

Prebranac u zemljanoj posudi.

Prebranac s kobasicom – recept za ukusno i provereno dobro domaće jelo

Evo i jednog mrsnog recepta za prebranac sa domaćom kobasicom. Iako je sam po sebi dovoljno ukusan i zasitan, u kombinaciji s kvalitetnom kobasicom, biće pravi užitak za nepca!

Sastojci:

  • 400 g pasulja (najbolje tetovca)
  • 1 kg crnog luka
  • 3 slatke paprike
  • 200 g svinjske masti
  • 4 suve kobasice
  • 1 kašika biljnog začina
  • biber (po želji)
  • so
  • 1 kašika slatke aleve paprike (ljuta po želji)
  • dve srednje rendane šargarepe
  • lovorov list

Priprema:

  1. Zrna pasulja proberite i operite ih, te sipajte u lonac i prelijte vodom. Isto kao i u prethodnom receptu, biće potrebno da promenite bar dva puta vodu nakon što provri, a ako imate dovoljno vremena, možete ga ostaviti preko noći da nabubri.
  2. Kada ste zamenili i drugu vodu, ubacite u lonac jednu ili dve glavice sitno isečenog crnog luka. Kuvajte zrna bar dva sata, ali pazite da se ne raskuvaju. Vodite računa da ima dovoljno tečnosti sve vreme i ne mešajte preagresivno da se ne raspadne.
  3. Kada ste skuvali pasulj, procedite ga od vode, ali sačuvajte 2-3 dl jer će vam biti potrebna za prelivanje kasnije.
  4. Crni luk narežite na rebra, a šargarepu narendajte i dodajte svinjsku mast na kojoj ćete ih dinstati u većem tiganju sve dok se luk lepo ne uprži i postane staklast. Mast možete po želji zameniti i uljem.
  5. Upržen luk sa šargarepom posolite i dodajte biljni začin. Skuvani tetovac posolite po ukusu i dodajte začine uključujući i biber.
  6. Sada je došao red da sve sjedinite u tepsiji. Prvo poređajte red pasulja, pa red uprženog luka sa šargarepom i ponavljajte proceduru dokle god ih ima. Kada ste završili ređanje, vodu u kojoj ste kuvali prelijte preko prebranca i blago prodrmajte da se ravnomerno rasporedi.
  7. Domaće kobasice recnite na nekoliko mesta i poređajte s vrha, a između njih dodajte očišćenu slatku papriku. Zagrejte rernu na 200 stepeni Celzijusa i pecite ga s kobasicama oko 30 minuta.
  8. Pred kraj napravite zapršku od masti i tucane slatke paprike, uz dodatak ljute, ukoliko ste ljubitelj. Prelijte zapršku preko zapečenog prebranca i pecite u rerni još 10-ak minuta.

Bonus savet: Ovo jelo odlično se slaže uz svežu paradajz salatu, ali i turšiju!

Prijatno!

Prebranac spremam za posluženje, kašikom sa perforacijama.

Manastirski prebranac na vodi

Recepti za post na vodi koji ne gube na svom ukusu uvek su na ceni, a nema boljeg posnog jela od prebranca. Ovaj zaista najjednostavniji recept za prebranac svoje poreklo vodi još iz 18. veka i danas ga možete pripremiti na isti način kao što su ga nekada monasi spremali – bez ikakvih masnoća.

Savršen je, ukoliko postite i želite da priuštite izuzetno zdravo jelo sebi i svojoj porodici.

Sastojci:

  • tetovac 300 g
  • so (2 kašičice)
  • aleva paprika (1 kašika)
  • veća glavica crnog luka ili dve manje
  • dva čena belog luka
  • ljuta papričica
  • biber u zrnu (10 g)
  • tri lista nane ili čubar

Priprema:

  1. Potopite zrna pasulja veče uoči pripreme. Sutradan tu vodu prospite i nalijte dva litra vode.
  2. Dodajte biber i crni luk isečen na kolutove. Neka se krčka na jakoj vatri, pa kada provri dodajte nanu ili čubar. Ove biljke će ga „ublažiti” i sprečiti nadutost.
  3. Kuvajte na jakoj vatri, uz povremeno mešanje, pazeći da ne zagori.
  4. Kada je polukuvan, sipajte ga u tepsiju i ravnomerno nalijte vodu u kojoj se kuvao, te dodajte čenove belog luka i alevu papriku. Dobro sve izmešajte.
  5. Dodajte papriku i pecite u rerni na temperaturi od 180 stepeni Celzijusa oko 15 minuta.
  6. Nakon 15 minuta proverite da li je ostalo dovoljno vode, jer pasulj prebranac ne sme da bude suv. Dolijte još, ukoliko je potrebno, i zatim pojačajte na 200 stepeni Celzijusa. Neka se krčka minimum 20 do 25 minuta, uz redovno nadgledanje da li ima tečnosti, jer treba da bude softan. Kada primetite da se formirala fina korica, manastirski prebranac je gotov!

Prijatno!

Nadamo se da su vas naši recepti za prebranac inspirisali da uvrstite ovaj kulinarski klasik u svoju ishranu češće i da ćete uživati u njemu, bilo u posnoj varijanti ili uz dodatak mesa. Ne plašite se da eksperimentišete! Umesto s kobasicom, možete spremiti i prebranac sa slaninom ili nekim suvim mesom, a posni za slavu obogatiti čak i dimljenim šaranom.