
Povratak prirodi
Brojni trendseteri diljem sveta ovih dana javljaju da je modna industrija i industrija garderobe opasna, ne samo zato jer nam putem propagande stvara želje, zbog čega naše živote i naše plakare zatrpavamo hrpama garderobe, nego i zato što proizvodi odeću od nezdravih materijala.
Pobornici zdravlja, logike, jednostavnosti i ljubitelji prirode lepo kažu da svaki materijal ima svoju frekvenciju i da naši preci nisu bili ludi što su nosili donji veš, i košulje, i haljine od lana. Jer lan ima savršenu frekvenciju koja se slaže s frekvencijom zemlje i frekvencijom ljudskog tela. Isto važi i za konoplju. Na ovim prostorima, naime, vekovima se tkala konoplja i od nje se pravila garderoba, ali je iz nekog razloga (?!?), posle Drugog svetskog rata, gajenje industrijske konoplje ako ne zabranjeno, onda potpuno isključeno. (O tome bi istoričari tekstila svakako imali šta da kažu.) Prirodni materijali koji prijaju frekvenciji ljudskog tela su još vuna i svila, ali postoje mnoga pravila šta sme s čim da se upari, kako se njihove dobre frekvencije ne bi međusobno uništavale.
Savremena odevna industrija, međutim, počiva na sintetici (akril, najlon, spandeks, poliester), na materijalima koji su napravljeni od neorganskih tvari, od nafte, uglja, gasa, i procenjuje se da danas orman prosečnog čoveka sadrži više od šezdeset odsto „sintetike”. Doda li se tome poznata činjenica da se ti materijali boje veštačkim, uglavnom karcinogenim bojama, naša frekvencija je ubijena.
Doktorka Hajdi Jelen napravila je nedavno ozbiljno i mnogo citirano istraživanje na ovu temu i dokazala da materijali visoke frekvencije (vuna i lan) poboljšavaju zdravlje, dok sintetika bilo koje vrste utiče na smanjivanje frekvencije ljudskog tela, čime se otvara put za bolest.
U eri plastike, koja je postala sastavni deo ne samo spoljašnjosti nego i unutrašnjosti ljudskog tela, ova studija deluje otrežnjujuće.
Ipak, s druge strane, ne mogu se ni svi trendovi savremene mode odbaciti. Šta bi žene radile bez najlon čarapa, ili bez brusthaltera, napravljenih od sintetike? Kako, uostalom, sačuvati i poboljšati zdravu dobru frekvenciju u cipelama koje imaju plastične ili gumene đonove?
Ili je ovo možda blagi uvod u novu veliku promenu: u modi će biti široke lanene haljine, vunene čarape, opanci, prirodna nefarbana kosa, oprana pepelom i sirćetom, i lica bez šminke!?!
Možda je stvarno došlo vreme da se, posle ere konzumerističke i tehnološke obesti, vratimo prirodi.