Pileća supa – recept za pileću supu i zašto je dobra za zdravlje
Pileća supa je jelo po kome mnogi pamte detinjstvo. Dobro poznati miris domaće supe podseća nas na bezbrižni period i vikende koje smo provodili kod bake i deke.
A da li ste znali da se ova supa smatra lekovitom?
Od davnina pileća supa poznata je kao domaći lek kojim se lečila prehlada i mnoge druge bolesti. Osim što se smatra lekovitom, domaća pileća supa je veoma ukusna, te je i deca i odrasli vrlo rado jedu, a može se napraviti na nekoliko načina.
U nastavku teksta saznajte zašto se smatra lekovitom, koji su njeni benefiti za zdravlje, kako se pravi pileća supa kao i koji su najbolji recepti koje možete probati.
Da li je pileća supa stvarno lekovita?
Još od XII veka pileća supa se koristi kao lek protiv prehlade i drugih upalnih procesa u organizmu.
Ali da li je supa zaista lekovita ili je u pitanju samo mit? Da li stvarno pomaže da ozdravimo?
Sprovedena su brojna istraživanja na ovu temu, a njihovi rezultati pokazali su da pileća supa zaista poseduje lekovita svojstva. Pojedine sastojke koji se nalaze u supi, takođe možemo naći i u današnjim lekovima protiv prehlade.
Oni podstiču smanjenje simptoma prehlade, gripa i upale disajnih puteva kao i svih zapaljenskih procesa u organizmu.
Pileća supa nutrijenti – koji se vitamini i minerali nalaze u pilećoj supi?
Kao što smo već naveli, zbog svojih sastojaka pileća supa smatra se izrazito korisnim lekom protiv različitih upalnih procesa u organizmu.
A šta se sve nalazi u njoj? Koji vitamini i minerali su najzastupljeniji i koja je njihova uloga?
Pileća supa bogata je vitaminima A i C, magnezijumom, fosforom, natrijumom, kalijumom i antioksidansima koji jačaju imunološki sistem. Natrijum i kalijum održavaju balans elektrolita u organizmu, što pomaže kod prekomernog znojenja.
Pileće meso iz supe bogato je proteinima i predstavlja izvor cinka i vitamina E, dok povrće iz supe pruža dovoljnu dozu hranjivih sastojaka koji pomažu u borbi protiv simptoma prehlade.
Začini koji se stavljaju u supu takođe su bogati vitaminima i mineralima.
Pileća supa zdravlje – koji su benefiti konzumiranja supe?
Glavni benefit kozumiranja pileće supe je pomoć u borbi protiv gripa i prehlade.
Ali da li postoje još neki benefiti uz to?
Vruća supa se preporučuje svima koji imaju problema sa respiratornim sistemom. Aminokiselina cistein koja se može naći u supi razlaže sluz, olakšava disanje i samim tim smanjuje zapušenost nosa. Kako najveći procenat supe zapravo čini voda, njenim konzumiranjem se hidrira organizam i nadoknađuje izgubljena tečnost usled povišene telesne temperature.
Sve hranljive materije koje možemo naći u pilećem mesu u kombinaciji sa vitaminima i mineralima iz povrća pozitivno utiču na smanjenje svih upalnih procesa u organizmu.
Pileća supa i povrće bogato vlaknima takođe pomažu i u regulisanju digestivnog trakta. Ona se preporučuje svima koji imaju problem sa stolicom i probavom jer dovodi digestivni sistem u balans.
A da li pileća supa može negativno uticati na zdravlje?
Kao i sve u životu i ovde važi pravilo – ne treba preterivati. Prevelik unos određenih nutrijenata može biti podjednako štetan kao i manjak nutrijenata u organizmu, pogotovo za osobe koje imaju određene hronične bolesti.
Dakle, koliko god bila dobra za zdravlje, ni supu ne bi trebalo jesti u prevelikim količinama!
Pitate se kako je to moguće?
Supa sadrži sastojke poput soli koji podižu pritisak. Samim tim, ljudi koji imaju visok pritisak bi trebalo da vode računa o unetoj količini soli, kako kroz supu, tako i kroz ostale namirnice.
Zatim, previše konzumiranja supe može dovesti do povećanog holesterola i triglicerida, koji povećaju rizik od srčanih oboljenja.
Pileća supa – recept za pileću supu
Sada kada ste pročitali sve benefite koje ovo ukusno jelo ima na vaše zdravlje, poželeli ste i sami da napravite pileću supu?
Pitate se koliko se dugo kuva pileća supa i šta sve ide u nju?
U njen sastav može ići različito povrće, začini, može biti bistra ili krem supa, sa rezancima ili knedlama. Generalno, svako ima svoj način pravljenja supe, koji je uglavnom preuzeo od majke ili bake. Mi vam donosimo nekoliko predloga.
Domaća pileća supa recept
Domaća pileća supa jednostavna je za pravljenje, a za njenu pripremu potrebno vam je oko sat vremena. U njoj se nalazi razno povrće koje joj daje prepoznatljiv ukus.
Potrebni sastojci:
- 2 l vode
- 500 g pilećeg mesa
- 2-3 šargarepe
- 1 bela šargarepa
- 1 glavica crnog luka
- 400 g domaćih rezanaca
- peršun
- Začini – so, biljni začini, biber, začin C
Napunite šerpu sa vodom, dodajte pileće meso u nju i stavite na ringlu. Iseckajte šargerepu na kolutove, a crni luk na četvrtine i dodajte ih u šerpu. Zatim, kuvajte supu najmanje sat vremena. Nakon sat vremena, izvadite meso iz šerpe i iseckajte ga na sitne komadiće pa ga vratite u šerpu. U šerpu dodajte i domaće rezance i peršun i sve začine po želji. Nakon 15 minuta vaša supa je gotova.
Pileća supa sa knedlama
Ukoliko nemate domaće rezance, pileća supa se može praviti i sa knedlama, a ono što je važno je da knedle pravite pažljivo, kako ne bi bile ni previše tvrde, ni previše meke. Donosimo vam recept za ukusnu pileću supu sa knedlama.
Potrebni sastojci:
- Za supu:
- 500 g pilećeg mesa
- 1 glavica crnog luka
- 3 šargarepe
- 100 g graška
- Peršun
- Začini
- Za knedle:
- 1 jaje
- 8 ravnih kašika griza
- 4 kašike ulja
- So
U 2 litre vode kuvati meso u komadu, iseckane šargarepe i glavicu crnog luka sat vremena. Na pola kuvanja dodati grašak i kuvati dok ne omekša. Izvadite meso i iseckajte ga na komadiće i vratite da se kuva još 10 minuta.Dobro umutite jaja i so viljuškom, dodajte ulje i nastavite sa mešanjem. Dodajte kašiku po kašiku griza i mešajte tako da smesa bude homogena, odnosno da nema grudvica. Ostavite 15 minuta, a zatim pomoću kašičice oblikujte knedle i polako ih spuštajte u supu. Poklopite šerpu i kuvajte još oko 5 do 10 minuta.