Pikantni prelivi: i salata voli da se dotera
Prelivi za salate postoje od davnina. Vavilonci su pre 2000 godina začinjavali zeleniš uljem i sirćetom, a na evropskim dvorovima nekada se dodavalo i do 35 raznih sastojaka u prelive, čak i latice cveća
Prelivi predstavljaju začinjene mešavine tečnosti koje se dodaju u salate. Masnoće koje se dodaju u prelive za salate pomažu da se apsorbuju hranljivi sastojci iz povrća, dok za popularno balzamiko sirće postoje podaci da doprinosi gubitku težine, snižava holesterol, a ten čini blistavim.
Prelivi za salate postoje od davnina. Vavilonci su pre 2000 godina koristili za začinjavanje zeleniša ulje i sirće, a to su i danas bazični sastojci mnogih preliva. Stari Egipćani su, osim ulja i sirćeta, dodavali razne začine.
Male tajne otmenih salata
Majonez su počeli da upotrebljavaju Francuzi pre oko 200 godina u nobl krugovima. Na evropskim dvorovima se nekada dodavalo i do 35 raznih sastojaka u prelive, čak i latice cveća. Mešali su se obareni mladi krompir sa sardinama i raznim travama ili obareni koren celera, zelena salata, tartufi, barena jaja i kremasti prelivi sa senfom. Početkom 20. veka počela je industrijska proizvodnja preliva i to prvo u Americi.
Majonez su počeli da upotrebljavaju Francuzi pre oko 200 godina u nobl krugovima
Prelivi za salate obično su emulzije ulja i vode. Tu je, naravno, i sirće koje može biti voćno, vinsko, jabukovo, alkoholno, kao i sok od limuna. S druge strane, za neke prelive koristi se vino. U novije doba veoma su popularni balzamiko sirće, kao i razne kombinacije – avokada i limete, zatim limuna, meda i balzamika, ili na primer mešavine meda, senfa i balzamika. Prelivima se, takođe, dodaju jogurt, jabukovo sirće, kurkuma i đumbir.
Da bi prelivi uspeli, postoje neka mala pravila. Ulje i sirće obično se mešaju u odnosu tri dela ulja prema jednom delu sirćeta. Prilikom pripreme preliva veoma je važno kojim redosledom dodajemo namirnice. U staklenoj, porculanskoj ili keramičkoj posudi najpre pomešamo sirće, so i biber. Ovu mešavinu treba mutiti brzo, drvenom varjačom, ili mućkati da bi se so rastvorila u sirćetu. Nakon toga dodaju se drugi sastojci.
Početkom 20. veka počela je industrijska proizvodnja preliva i to prvo u Americi
Prelivi za salate se ne zamrzavaju, a oni spremljeni svojeručno, kod kuće, koriste se odmah ili se u teglama čuvaju u frižideru do dve nedelje. Kada je reč o industrijskim prelivima za salate, oni se čuvaju u frižideru prema savetu proizvođača.
Salate obično sadrže bar neku svežu namirnicu i mogu biti prilog uz glavno jelo, dok obrok salate uglavnom sadrže i proteinske sastojke. Čuvena cezar salata služi se, na primer, kao predjelo, a voćna salata kao desert.
Najčešće koristimo zelene salate, takozvane baštenske ili vitaminske salate, u koje se stavljaju spanać, krastavac, presna šargarepa, paradajz, rotkvice, celer. Vrlo često recept za preliv sadrži i beli luk.
Salate koje sadrže pirinač, pastu, kukuruz, kinou, začinjavaju se maslinovim uljem, kiselom pavlakom, jogurtom, a u preliv se često dodaju tuna, kuvana jaja i seckana piletina.
Od rokfora do đumbira
U kremastim prelivima koriste se pavlaka, jogurt i majonez kao baza. Da bi se smanjila količina masnoća, mogu da se koriste iste te namirnice sa manjim sadržajem masnoća.
Italijanski preliv je mešavina vode, sirćeta, ulja, limunovog soka, seckane paprike, šećera, začina i trava
Preliv od rokfora sadrži majonez, kiselu pavlaku, jogurt, rokfor sir, mleko, sirće i vino.
Za preliv za cezar salatu koristimo sok od limuna, maslinovo ulje, kuvana jaja, inćune, beli luk, dižon senf, parmezan.
Francuski preliv se sastoji od ulja, sirćeta, šećera, paprike ili kečapa, odakle i potiče njegova rozikasta boja.
Italijanski preliv je mešavina vode, sirćeta, ulja, limunovog soka, seckane paprike, šećera, začina i trava.
Ruski preliv, koji se rado koristi u Americi, sastoji se od kečapa i majoneza.
Libanski sosovi obavezno sadrže tahini pastu od tostiranog i samlevenog susama.
Preliv 1000 ostrva, vrlo popularan u Americi, spoj je majoneza, maslinovog ulja, limunovog soka, soka od pomorandže, paprike, senfa, sirćeta, pavlake, čili sosa, paradajz-pirea i tabaska.
Đumbir preliv je kombinacija pirinčanog sirćeta, isitnjenog belog i crnog luka, đumbira, ulja, susama, soja sosa, paprike, meda i vode.
PROBAJTE RECEPTE
Ovo su samo neki od preliva za salate koji mogu zagolicati nepce.
Zdravi preliv
Odličan je za vitaminske salate.
Promućkati prvo so i sirće u teglici, pa dodati ostale sastojke i promešati.
Ingredients
Directions
Promućkati prvo so i sirće u teglici, pa dodati ostale sastojke i promešati.
Notes
Preliv 1000 ostrva spoj je majoneza, maslinovog ulja, limunovog soka, soka od pomorandže, paprike, senfa, sirćeta, pavlake, čili sosa…
Tahini preliv za salatu
Teško je odoleti ovom delikatnom i aromatičnom prelivu.
Dobro promešati sastojke u tegli i dobro promućkati.
Ingredients
Directions
Dobro promešati sastojke u tegli i dobro promućkati.
Notes
Preliv od senfa i meda
Dodaje poseban, ljutkasto-sladak ukus salatama.
U tegli dobro pomešati so i sirće, pa dodati sve ostale sastojke i promućkati u tegli.
Ingredients
Directions
U tegli dobro pomešati so i sirće, pa dodati sve ostale sastojke i promućkati u tegli.
Notes
Preliv sa bosiljkom i vinskim sirćetom
Ovo je aromatičan i osvežavajući preliv.
U tegli pomešati so i sirće, pa dodati sve ostale sastojke i promućkati u tegli.
Ingredients
Directions
U tegli pomešati so i sirće, pa dodati sve ostale sastojke i promućkati u tegli.