Pet predloga za prolećna putovanja
Monotonija ume da bude opasna, koliko fizički, toliko i psihički. Nije mali broj onih koji smatraju da su promene dobre i poželjne i za dušu i za um, te da ih treba praktikovati kad god osetite da se nalazite u začaranom krugu. Jedna od stvari koje mogu pomoći da izađete iz monotonije ili je sprečite, definitivno su putovanja.
Rimski filozof i književnik Lucije Anej Seneka imao je zanimljivu misao koja se vrlo lako može potvrditi: „Putovanje i promena mesta daju novu snagu vašem umu”. I zaista jeste tako, euforija pre odlaska, energija tokom putovanja i iskustva i uspomene nakon putovanja su nešto što bi svako trebalo da iskusi s vremena na vreme.
Mini-raspust oko Uskrsa, koji je svima došao kao „šlag na tortu”, verovatno je većina uveliko isplanirala, ali za one koji se i dalje dvoume ili su odlučili da putuju u drugim terminima, donosimo vam predloge za „siti brejk” (city break). Reč je o mestima u blizini Srbije, do kojih se lako i brzo može doći automobilom, avionom ili autobusom.
Beč
Jedan od najposećenijih gradova Evrope je, poprilično zasluženo, glavni grad Austrije. Beč je mesto gde su mnogi iz Srbije odlučili da nastave svoj život, ali i da ga obiđu iz želje da vide istorijske građevine, probaju njihove specijalitete ili jednostavno odu u šoping.
Broj znamenitosti koje bi trebalo posetiti je zaista veliki, ali ono što bi trebalo da bude na vašoj listi je zasigurno Katedrala Svetog Stefana (Stephansdom), palata Belvedere, palata Šenbrun (Schloss Schonbrun), Bečka državna opera (Viener Staatsoper), čuveni park Prater (Wiener Prater), Hundertvaserova kuća (Hundertwasserhaus).
Fotografija: Dvorac Šenbrun u Beču
Nemojte zaobići ni najpoznatiju bečku pijacu Našmarkt (Vienna Naschmarkt), mesto susreta i mladih i starih. Tu su smestilo 120 tezgi i restorana koji nude raznoliku kulinarsku ponudu, od bečke, indijske, vijetnamske do italijanske kuhinje. Možete pronaći i razne antikvitete, ali i kupiti sveže voće, povrće, meso…
Odlazak subotom do Našmarkta je već postao kultni događaj, a bitno je napomenuti da je nedeljom ova pijaca zatvorena.
Nezaobilazan deo je i gastronomska ponuda, te stoga morate probati bečku šniclu (Wiener Schnitzel), bečke kobasice (Wiener Wurstel), tafelšpic (Tafelspitz), austrijski gulaš, saher tortu, štrudlu sa jabukama (Apfelstrudel), kajzeršmarn (Kaiserschmarrn)… Za ljubitelje piva, nepotrebno je pomenuti da su neka od najboljih upravo u Beču.
Budimpešta
Glavni grad Mađarske je jedna od najlepših evropskih prestonica koja se proteže duž obale Dunava. Nekada su to bili gradovi odvojeni rekom, Pešta i Budim, a pre 150 godina postaju jedno izgradnjom Lančanog mosta.
Budimpeštu možete obići i peške, a i javni prevoz je dobro organizovan. Ovaj grad predstavlja raskošnu mešavinu istorijske arhitekture, živopisnih ulica i bogate kulturne scene. Na Uneskovu listu svetske baštine je zbog kulturnog i arhitektonskog značaja dodat 1987. godine, a lepota i nestvarna arhitektura su mu nadenule nadimak „Pariz istoka”.
S obzirom na to da je grad „podeljen” na dva dela, savetujemo vam da u Pešti posetite zgradu Parlamenta, koja predstavlja remek-delo arhitekture smešteno uz obalu Dunava i Mađarsku državnu operu koja je poznata po odličnim izvođenjima. Dok ste na toj strani, prošetajte se i do šarenog Trga heroja koji diše istorijom i veličanstvenim spomenicima i posetite baziliku Svetog Stefana.
Fotografija: Lančani most noću, zgrada Parlamenta u pozadini
Na Budimu možete obići kraljevsku palatu (Budimski dvorac) gde ćete uživati u prelepim pejzažima, a ukoliko ste ljubitelj umetnosti preporučujemo Mađarsku nacionalnu galeriju.
Nemojte zaobići ni šetnju preko Lančanog mosta (savetujemo da to uradite uveče, zbog prelepog osvetljenja).
Ne zaboravite da posetite čuvenu Vaci ulicu, a nakon razgledanja uživajte u mađarskim specijalitetima kao što su gulaš, paprikaš, nadaleko poznata štrudla sa makom ili kolač dimnjak.
Sofija
„Raste, ali ne stari” moto je prestonice Bugarske i zaista jeste tako. Sofiju odlikuje burna i duga istorija, ali bez obzira na sve nedaće i ožiljke, grad je brz i energičan.
Zbog blizine, mnogi odu do Sofije na jedan dan, ručaju, šopinguju i vrate se nazad. Grad je bogat arheološkim nalazištima i izvorima termalne vode, a primetićete i znatan broj katedrala, crkava, sinagoga i džamija.
Možete prošetati kroz neki od poznatih parkova, kao što su Borisova gradina i Južni park, ili gradskim prevozom otići do nacionalnog parka Vitoša, koji je jedan od najstarijih na Balkanu.
Preporučujemo šetnju Vitoškom ulicom, glavnom pešačkom zonom u Sofiji gde, baš kao u Knez Mihailovoj u Beogradu, možete pronaći poznate svetske brendove, raznorazne prodavnice i butike, kao i mnogobrojne ugostiteljske objekte. Neizostavan je obilazak i ujedno najveće atrakcije u gradu, Saborne crkve Svetog Aleksandra Nevskog, koja je patrijaršijska katedrala Bugarske pravoslavne crkve. Jedno od mesta koje turisti iz Srbije obično uvrste na svoju listu je i Crkva Svete Nedelje, odnosno Svetog kralja, gde se čuvaju mošti Svetog kralja Milutina, u srpskoj istoriji poznatog pod punim imenom kralj Stefan Uroš II Milutin Nemanjić.
Što se tiče tradicionalnih jela, tu je patatnik – bugarski specijalitet od rendanog krompira, čorba od sočiva, ćufte i ćebapče, meshana skara (mešano meso) sa ljutenicom, kao i banica – pita sa sirom. Ukoliko naiđete na njihov jedinstveni proizvod iz sela Černi Vit, zeleni sir, obavezno ga probajte!
Solun
Grčka je jedno od omiljenih mesta za odlazak na more, a blizina, lepe plaže i izvrsna hrana su samo neki od razloga zašto je među prvim destinacijama koje biramo za odmor. Drugi po veličini grad u Grčkoj je Solun, gde mnogi odu i samo da bi kupovali garderobu, ali ne treba zapostaviti njegov turistički i istorijski značaj.
Jedna od prvih pomisli na Solun je Zejtinlik – srpsko vojničko groblje, koje je do prošle godine čuvao čika Đorđe, dočekivao posetioce i pričao im o junacima koji su učestvovali u proboju Solunskog fronta u Prvom svetskom ratu.
Ako imate vremena da odete do Zejtinlika, predlažemo da nakon toga prošetate starim gradskim šetalištem pored mora (Palia Paralia), posetite Belu kulu i park oko nje sa spomenikom Aleksandru Makedonskom.
Dušu Soluna predstavlja Ano Poli (Gornji grad), staro gradsko jezgro i najstrmiji deo grada, odakle se pruža i najlepši pogled. Naša je preporuka da ga posetite. Nemojte zaobići ni Ladadiku, kvart sa tavernama u blizini solunske luke, gde možete probati lokalnu kuhinju. Ovo je, ujedno, i jedan od najpopularnijih delova Soluna.
Kaldrmisane ulice, nekoliko šarmantnih trgova, kafići, restorani, noćni klubovi – sve vas to čeka u ovom istorijskom delu grada, koji je omiljen među lokalnim stanovništvom, ali i turistima.
Što se tiče muzeja, preporučujemo Arheološki muzej i Muzej vizantijske kulture, koji se nalaze u centru grada, na pet minuta hoda od Bele kule. U Solunu možete obići i veliki broj crkava iz vizantijskog perioda, kao što su crkve Svetog Dimitrija, zaštitnika grada, Svete Sofije, Krstionica (katakombe) Svetog Jovana Preteče, Svetog Nikole Orfanosa (Siroče).
Obilazak Grčke je nepotpun dok se ne pojede giros, te ćemo stoga tu preporuku uvrstiti pod „moranje”. Tu su, takođe, i suvlaki, grčka salata, musaka i dolmadakia, dok od slatkiša preporučujemo grčku baklavu, kadaif, lukumades i portokalopitu.
Trst
Šarmantni italijanski grad, smešten na obali Jadranskog mora, svojim bogatim istorijskim nasleđem i izvanrednim kulinarskim iskustvima privlači posetioce iz celog sveta.
Trst je spoj različitih kultura i jezika, a u gradu možete čuti italijanski, slovenački i nemački jezik. Mnogi su sigurno čuli priče kako su se nekada upravo tamo kupovale farmerice, haljine ili venčanice, ukratko – bio je to nekadašnji centar šopinga za ljude sa Balkana.
Iako spada u jedan od većih gradova u Italiji, prilično je lak za obilazak, i to peške. Naša preporuka je da za početak obiđete Veliki kanal, koji je ujedno simbol grada. Tu je i veliki broj kafića i restorana, pa možete napraviti pauzu za kafu. Trg ujedinjenja Italije (Piazza dell’Unità d’Italia) je najveći evropski trg koji izlazi direktno na more, sa tri strane oivičen monumentalnim zgradama, dok sa četvrte gleda na rivu odakle se izlazi direktno na vodu.
Preporučujemo da obiđete i Rimski amfiteatar (Teatro Romano) koji je na svega par minuta hoda od Trga, a za najbolji pogled savetujemo da se prošetate (ili odete gradskim prevozom) do tvrđave San Đusto. Najlepša atrakcija koju nudi Trst je svakako dvorac Miramare, koji se nalazi na oko 8 km od centra. Park na 22 hektara koji okružuje dvorac i nestvaran pogled na grad i zaliv sigurno će vam ostati u sećanju.
Fotografija: Dvorac Miramare © RossHelen / Shutterstock
Što se tiče hrane, u Trstu je zastupljena mešavina italijanske, austrijske i slovenske kuhinje. Lokalna jela koja definitivno morate da probate su gnocchi alla romana, bagna caoda, panettone i pesto.
Za koje god mesto da se odlučite, ipak je najvažnije da sa sobom ponesete dobro raspoloženje, avanturistički duh i da budete u dobrom društvu!