
Palata nauke: Dom za popularizaciju nauke, istraživanja i inovacije
U zgradi nekadašnje Jadransko-podunavske banke, najveće na teritoriji Kraljevine Jugoslavije, sada živi potpuno novi svet. Iako je građevina na uglu ulica Kralja Milana i Kneza Miloša svojom monumentalnošću oduvek privlačila pažnju prolaznika, sada je to dom za inovacije, naučna istraživanja i popularizaciju nauke, stvarajući harmoničan spoj prošlosti i budućnosti.
Palata nauke je zadužbina poznatog srpskog biznismena Miodraga Kostića i velika je podrška naučnom razvoju i rehabilitaciji kulturnog nasleđa. Otvorena je krajem decembra prošle godine, nakon dve godine intenzivnih priprema, i od tada beleži izuzetnu posećenost, posebno vikendima.
Portal To sam ja posetio je ovo jedinstveno mesto posvećeno obrazovanju, a šetajući kroz Palatu nauke, zakoračili smo u svemir, svet ajkula, tehnologije… i doživeli nauku na potpuno nov način.
Nauka dostupna svima
Gužve ne jenjavaju otkako je Palata nauke otvorila vrata za posetioce, a to su nam potvrdili i iz ovog centra za istraživanje i popularizaciju nauke, najvećeg u regionu.
Prvi utisak je da većinu posetilaca čine deca, ali ni broj posetilaca starijih godina nije zanemarljiv.
U Palati su vereni da će, razvijajući programe prilagođene različitim ciljnim grupama, uspešno komunicirati sa posetiocima svih starosnih uzrasta.

Fotografija: Palata nauke je velika podrška naučnom razvoju © Marko Todorović / Palata nauke
Ipak, proces razvijanja koncepta Palate nauke, saradnja sa naučno-istraživačkim centrima, realizacija stalne postavke i drugi slični zadaci, uključivali su i obimne građevinske radove na sanaciji i adaptaciji zgrade, koja je u decembru prošle godine proslavila stoti rođendan.
„Uzimajući u obzir sve ove aspekte, obim i složenost sprovedenih aktivnosti zaista su izuzetni i predstavljaju značajan razlog za ponos”, naglašavaju oni.
Inovativan pristup učenju
Palata nauke se ne bavi samo pasivnim prikazivanjem naučnih dostignuća, već aktivno podstiče učenje kroz interakciju i istraživanje. Poseban akcenat stavljen je na programe namenjene deci, čiji entuzijazam potvrđuje da nauka može biti zabavna kada se predstavi na kreativan način. U zgradi su smešteni i naučni centri u kojima se svakodnevno radi na otkrivanju novih i zanimljivih činjenica.

Fotografija: Postavka se fokusira na četiri temeljne oblasti naučnih istraživanja: čoveka, planetu Zemlju, tehnologiju i svemir © Marko Todorović / Palata nauke
„Mislimo da je način na koji je Palata nauke koncipirana, kao i sinergija između izuzetnih pojedinaca posvećenih naučnim istraživanjima i entuzijastičnog tima fokusiranog na interpretaciju i približavanje nauke publici, najbolji mogući put za prenošenje vrednosti nauke svim zainteresovanim.”
Naši sagovornici veruju da se nauka najbolje razume kada se ne posmatra kao apstraktan koncept, već kao deo svakodnevnog života, kroz interaktivne postavke, inspirativne razgovore i priliku da se neposredno upoznaju sa istraživačima i eksperimentima.

Fotgorafija: © Marko Todorović / Palata nauke
Upravo zato, kako kažu, trude se da spoje najnovija istraživanja sa inovativnim metodama prenošenja znanja, kako bi kod posetilaca podstakli radoznalost i kritičko razmišljanje.
Stalna postavka inspirisana Arecibo porukom
Stalna postavka Palate nauke osmišljena je kao interpretacija Arecibo poruke – slavne interstelarne radio-poruke upućene svemiru, koja u binarnom kodu prenosi ključne informacije o čovečanstvu, od DNK i hemijskih elemenata do položaja Zemlje u Sunčevom sistemu.
Inspirisani ovom porukom, kreirali su postavku koja se fokusira na četiri temeljne oblasti naučnih istraživanja: čoveka, planetu Zemlju, tehnologiju i svemir. Svaki sprat Palate posvećen je jednoj od ovih tema, omogućavajući posetiocima da se upuste u duboko istraživanje naučnih fenomena koji oblikuju naš svet.

Fotografija: Poseta Planetarijumu je posebno iskustvo © Marko Todorović / Palata nauke
Uz pomoć 30 interaktivnih eksponata i naših naučnih komunikatora, postavka osvetljava složene veze između prirode, tehnologije i ljudskog znanja.
Pored stalne postavke, posetioci Palate nauke mogu da uživaju i u tematskoj izložbi posvećenoj ajkulama, realizovanoj u saradnji sa Američkim prirodnjačkim muzejom iz Njujorka i Prirodnjačkim muzejom u Beogradu. Svoje vreme odvojite i za posetu Planetarijumu, a preporuka je da zbog gužve kupite ulaznice unapred.
Interakcija kao ključ uspeha
U Palati smatraju da je veliki uspeh što su uspeli da probude radoznalost kod posetilaca, jer im je cilj da pokažu da je nauka svuda oko nas. Kako su deca ta koja pokazuju najviše interesovanja, iz ove institucije poručuju da dečja želja za učenjem ne prestaje, ali da u velikoj meri zavisi od načina na koji im se znanje prezentuje.
„Kada im se nauka približi kroz dinamične, interaktivne i kreativne sadržaje, kao što su eksperimenti, igra i praktičan rad, ona prestaje da bude apstraktna i postaje uzbudljiva i lična”, kazali su oni.

Fotografija: Deca su zainteresovana za nauku © Marko Todorović / Palata nauke
Njihovo iskustvo pokazuje da deca, kada im se pruži prilika, sa velikim entuzijazmom učestvuju u radionicama i istraživačkim aktivnostima, te da je ključni trenutak taj što im se omogućava da znanje ne usvajaju pasivno, već kroz sopstveno istraživanje i zaključivanje.
„Naša je odgovornost da im pružimo što više prilika da postavljaju pitanja, istražuju i otkrivaju svet nauke svojim tempom, na način koji ih inspiriše”, smatraju oni.
Vizija budućnosti
U narednim godinama, Palata nauke planira da se pozicionira kao nezaobilazna destinacija za sve ljubitelje nauke. Kroz radionice, predavanja i naučne eksperimente, cilj je da se građani Beograda još više povežu sa naukom, doživljavajući je kao deo svakodnevnog života.
Na pitanje kako vide Palatu nauke u budućnosti, kažu da očekuju da podstakne razvoj snažnog osećaja zajedništva između naučne zajednice i građana, čime će nauka prestati da se percipira kao nešto udaljeno i ekskluzivno.

„Verujemo da će njen uticaj rasti kroz godine, postajući referentna tačka ne samo za naučne entuzijaste, već i za širu javnost. Nadamo se da će odnos građana prema Palati nauke biti ispunjen osećajem pripadnosti i ponosa”, poručili su iz ove institucije.
Naslovna fotografija: Zgrada Palate nauke © Marko Todorović / Palata nauke