Palačinke sa malinom na tanjiru

Palačinke recepti – kako se prave palačinke bogatog ukusa

Palačinke, palačinci, krepe ili kako god želite da ih zovete, predstavljaju neodoljive poslastice koje mirišu na detinjstvo i maminu kuhinju.

Iako su deo francuske kuhinje, sličan desert, pod raznim nazivima, priprema se vekovima širom Evrope, od Španije do Skandinavije, i od Atlantskog okeana do Balkana.

Bilo da je u pitanju desert kuvarice koja tek uči nove veštine, mamine ili bakine palačinke, recept se uvek sprema s ljubavlju. Iako volimo da pripremamo obroke brzo i efikasno, jer nam je svaki minut važan, zbog palačinki smo spremne da izgubimo sate, tragajući za veličanstvenim tiganjem i receptom!

Bilo da je reč o evropskim, američkim, prozirnim ili hrskavim azijskim varijantama, one su popularne širom sveta. Verovatno zbog jednostavne pripreme i neograničenih mogućnosti da se zlatasti list oplemeni i postane vrhunski i pomalo nostalgični zalogaj.

Ako ste odlučili da vašu trpezu oplemenite uz najbolji recept za palačinke, nastavite da čitate naš tekst i pronađite ukusnu inspiraciju i upoznajte se sa istorijom deserta koji ne prestaje da osvaja srca slatkoljubaca širom sveta!

Palačinke recept – nekoliko sastojaka i žonglerske veštine su put do uspeha

Za palačinke, recept nije težak, čak ni onima koji se tek upuštaju u kulinarstvo.

Ukusni palačinci prave se od jaja, mleka, brašna, putera ili ulja, a za zagarantovani uspeh dodajte malo strpljena, žonglerskih veština i ljubavi!

Dovoljno je da imate nelepljivi tiganj.

Majstori kažu da je tajna uspešnog prevrtanja u brzom delovanju ručnog zgloba i preporučuju da palačinka lebdi oko 15 centimetara iznad tiganja.

Možete li to da izvedete?

Ne brinite – za početak je dovoljno da savladate recept za palačinke!

Kada vam smesa za palačinke bude savršeno kremaste teksture, sledi pečenje, a potom i filovanje.

Sve korake objašnjavamo vam u nastavku.

Smesa za palačinke – recept i sastojci za kremasto testo za palačinke

Ukusna i kremasta tekstura smese koja se postepeno sliva sa kutlače osnova je za najbolje palačinke i put do ukusa koji podseća na detinjstvo.

Šta je tajna?

Recept za najbolje palačinke zahteva savršeno izbalansirane sastojke i njihovo sjedinjavanje, tako da se dobije homogena smesa za palačinke, bez grudvica.

Sastojci za 4 osobe:

  • 200 g mekog brašna (tip 400)
  • 2 jaja
  • 1 kašika ulja i po potrebi za podmazivanje tiganja
  • 2 dl mleka
  • 2 dl vode ili mineralne vode
  • kašičica soli i šećera
  • vanilin šećer po ukusu

Priprema testa:

Kako iskusni ljubitelji kulinarstva kažu, smesa za palačinke sprema se na jedinstven način. U dublju posudu sipajte brašno, šećer, so i vanilin šećer, a potom i 2 jaja i 200 ml mleka. Dobro sve mutite mikserom, pa postepeno sipajte vodu ili mineralnu vodu po vašem ukusu. Na kraju dodajte ulje i sve sjedinite kašikom ili mikserom, kako biste se uverili da nema grudvica. Preporuka je da testo odstoji oko pola sata u frižideru, ali ako jedva čekate da uživate u palačincima, pripremite ih odmah.

Odličan ukus neće izostati!

Spremanje palačinki na tiganju

Kako se prave palačinke – recept za savršeno mekane domaće palačinke

Nakon što je smesa za palačinke spremna, vreme je da odaberete najbolji nelepljivi tiganj iz svoje kuhinje, sipate nekoliko kapi ulja i sačekate da se zagreje. Nakon toga razlijte ulje po tiganju i višak uklonite tako da podloga ostane nauljena.

Kako bi palačinci bili savršeno mekani i ukusni, važno je pre svega da:

  • Pečete na visokoj temperaturi. Kada palačinka bude pečena s jedne strane, okrenite na drugu i pecite oko 1 minut.
  • Odredite odgovarajuću količinu smese koju sipate. Prva palačinka vam možda neće biti savršene debljine. Ali nakon nje, već ćete moći da procenite koliko smese treba da sipate za jednu palačinku.
  • Dobro razlijte smesu u tiganj. Predlažemo vam da blago nakrivite tiganj dok sipate testo za palačinke. Na otprilike pola sipanja, počnite da okrećete tiganj i razlivate smesu tako da bude raspoređena po celom tiganju.
  • Na vreme okrenite testo. Okretanje je neophodno kako bi se obe strane dovoljno termički obradile. Iako prevrtanje u vazduhu zaista deluje zabavno, ako niste sigurni u sebe, možete ih za početak okretati pomoću pribora.

Znaćete da je palačinka pečena kada blago promeni boju i dobije svoj prepoznatljiv izgled. Na nekim mestima mogu se pojaviti braon ili crne tačke, ali to ne treba da vas brine i potpuno je normalna pojava.

Filovi za palačinke – recept za fil po vašem ukusu

Ljubitelji ste voća?

Ili je vaš izbor provereni čokoladni krem?

Možda preferirate zdravije varijante sa medom?

Palačinke su toliko popularne i voljene širom sveta upravo zbog toga što se odlično slažu uz gotovo sve slatke, ali i slane sastojke. Za filove vam nisu potrebni komplikovani recepti, dovoljno je da pomešate nekoliko omiljenih sastojaka i dobijete ukus koji budi sva čula!

Naši predlozi za filovanje slatkih palačinaka su:

  • Čokoladni krem, keks i naseckane banane;
  • Jagode i čokoladni krem;
  • Džem od jagoda, kajsija ili šljiva;
  • Crveno voće i šlag;
  • Krem od vanile i sveže maline.

Slane palačinke možete filovati na sledeći način:

  • Pavlaka, šunka, kačkavalj i kečap odlični su za ljubitelje klasike;
  • Pavlaka, ćureća prsa, kačkavalj i kuvana jaja;
  • Krem sir, pršuta, kačkavalj, zelena salata i paradajz.

Izbora je mnogo, a palačinci su takvo jelo da su vam gotovo sve kombinacije dozvoljene.

Uživajte!

Pohovane palačinke – slane palačinke kao užitak za gurmane

Slane palačinke možete praviti i sa klasičnim testom.

Ipak, pohovane palačinke su posebno zadovoljstvo.

One se prave nešto drugačije od klasičnih. Pohovane palačinke uglavnom se jedu kao glavno jelo sa slanim sastojcima poput šunke, pečenice, kačkavalja, pavlake, piletine i drugih preukusnih priloga koji daju fenomenalan završni ukus.

Ako vas zanima kako se prave palačinke na ovaj način, pogledajte recept u nekoliko koraka. Smesu napravite na isti način kao za klasične palačinke, samo iz spiska sastojaka izbacite vanilin šećer, s obzirom na to da su ovo slane palačinke.

Sastojci za pohovanje:

  • 2 jaja
  • Brašno
  • Prezle

Brašno i prezle zavise od količine koju pravite, te ona varira.

Sastojci za filovanje:

  • Pavlaka
  • Dimljena ćureća prsa
  • Kečap
  • Kačkavalj po izboru

Priprema:

Napravite smesu, a potom ispecite palačinke po uputstvu koje smo naveli. Kada se malo ohlade, vreme je za filovanje. Premažite svaku palačinku pavlakom, dodajte naseckana dimljena ćureća prsa, narendani kačkavalj i kečap. Blago ka sredini savijte bočne ivice palačinke i potom ih urolajte na klasičan način. Svaku palačinku posebno uvaljajte, prvo u brašno, potom u jaja, i na kraju u prezle. Pržite na većoj količini vrelog ulja dok ne dobiju karakterističnu boju sa svih strana. Izvadite i stavite na ubrus kako bi ispustile višak masnoće.

Servirajte uz preliv po ukusu!

Prijatno!

Posne palačinke – recepti za palačinke za vreme posta

Ukoliko postite, ne morate da se uzdržavate od vašeg omiljenog deserta!

Recept za posne palačinke veoma je jednostavan, a sastojke koji nisu dozvoljeni u danima posta, zamenite njihovim parnjacima koje možete bezbrižno konzumirati i ujedno uživati u punom ukusu poslastice.

Sastojci za smesu:

  • 300 g mekog brašna
  • 500 ml kisele vode
  • 1 kesica praška za pecivo
  • 1/2 kesice sode bikarbone
  • 50 ml ulja za smesu i malo za podmazivanje tiganja
  • prstohvat soli

Priprema:

U dublju činiju dodajte brašno, sodu bikarbonu i prašak za pecivo i promešajte. Potom dodajte so i deo kisele vode, pa mutite mikserom i postepeno sipajte celu kiselu vodu. Nakon toga, dodajte i ulje i sve dobro sjedinite. Palačinku ispecite na način koji smo već objasnili.

Filujte s vašim omiljenim džemom, voćem ili posnim kremom i posnim mlevenim keksom. Izbora je mnogo, a između ostalog, posne palačinke možete jesti i sa slanim sastojcima.

Palačinke sa kremom i bananom

Palačinke su desert bogate istorije u kome se uživa širom sveta

U Rusiji palačinci su simbol praznika Maslenica, kojim se ispraća zima i dočekuje proleće, dok su Francuzi jedan dan u godini posvetili palačinkama, te 40 dana nakon Božića obeležavaju Dan palačinki (La fête des crêpes).

Stvaranje recepta za ovaj desert pripisuje se jednom od najpoznatijih kuvara svih vremena – Ogistu Eskofijeu. Prema legendi, Eskofije je poslužio ovaj specijalitet princu od Velsa, a desert je dobio ime dame koja je bila u društvu budućeg kralja Edvarda VII.

Francuzi su istinski ljubitelji palačinaka

U Bretanji, u Francuskoj, recepti za palačinke tradicionalno se pripremaju sa heljdinim brašnom, vodom i solju i dodaje im se slani nadev, dok su one od belog brašna (sa mlekom i jajima) najčešće slatke. Sastojci za recept su isti, ostalo su nijanse, zahvaljujući kojima su francuske Crepes Suzette postale čuveni desert.

Bez obzira što je reč o jednostavnom specijalitetu, svaka francuska regija ima svoj recept za palačinke. U Alzasu, na primer, u testo se dodaje pivo, a u Normandiji kalvados. Palačinci od kukuruznog brašna prave se u Baskiji, od kestena na Korzici, dok se u nekim zemljama sveta koristi brašno od leblebija ili pirinča. Takođe, od njih mogu da se prave jela koja se zapeku u rerni, a čak i u Italiji koriste se kao alternativa lazanji.

Palačinci u zemljama centralne Evrope, pa i naše domaće palačinke, slične su francuskim, samo malo robusnije.

Mali rituali uz palačinke deo su ruske tradicije

Na istoku Evrope, palačinci se pripremaju sa kvascem ili drugim dodacima za dizanje testa. Najpoznatiji model ovih palačinki su ruske, poznatije pod nazivom blini. Tradicionalno se prave od testa sa kvascem, koje se nakon dizanja razblaži mlekom ili vodom. Kažu da su odlične kada se jedu sa kavijarom, lososom i sličnim plodovima mora.

Blini su simbol praznika Maslenica, kojim se ispraća zima i dočekuje proleće. Obeležava se sedam dana pre početka velikog posta. Veruje se da ko te sedmice gladuje, cele godine neće imati sreće.

Pošto Maslenica traje cele nedelje, ovaj specijalitet se peče svaki dan tokom praznika.

Postali ste gladni? 

Nabavite sve potrebne sastojke i zaputite se u kuhinju, te uz savete iz našeg teksta napravite palačinke neodoljivog ukusa! Nadamo se da su vam naši recepti za palačinke poslužili kao inspiracija za specijalitet punog ukusa!