Mirjana Bobić Mojsilović

Otvorenih očiju

Da bi se razumeo svet u kome živimo, važno je čitati knjige.

Slučajno, ovih dana, do ruku mi je ponovo došla 1984., kultni distopijski društveno-fantastični roman Džordža Orvela, objavljen 1949. godine. Kako se ispostavlja, danas se to delo može čitati kao čisti dokumentarizam, direktan prenos svega što nam se događa u svetu zarobljenom u matriksu Velikog brata i kontrolisane kakofonije informacija.

Ko je čitao, zna. Tamo proročki stoji: „Usred Nedelje mržnje, Oceanija iznenada menja metu svog neprijateljstva. U jednom trenuku svi urlaju protiv Eurazije, vrište i mašu zastavama u kolektivnom transu, pošto su, koliko se sećaju, oduvek u ratu sa Eurazijom. I onda, usred govora, Partija menja priču – sada je Eurazija prijatelj i saveznik, a glavni neprijatelj Istazija.”

Šta se događa? Bez premišljanja, masa to prihvata. Počinju da se pale stare zastave, cepaju plakati i posteri i ponovo se ispisuje matriks sećanja kao da prošlost u koju su verovali do pre nekoliko trenutaka kao u svetu knjigu, nikada nije ni postojala.

Osvrnimo se samo malo. Od LGBT ideologije, preko kovid histerije do bilo kog rata ili revolucije, uvek je isto.

U romanu, postoji Partija. U današnjem svetu, postoji veliki Kontrolor percepcije. Radi se o tome da nije u pitanju samo menjanje istorije nego nešto ozbiljnije – briše se sama ideja da je ikada bilo drugačije.

„Činjenice svih vrsta, dokazi, novine, knjige, pamfleti, filmovi, zvučni zapisi, fotografije, sve to mora da bude sređeno brzinom svetlosti.”

Zašto to ljudi prihvataju? S jedne strane i zato što manipulacija „idejama” uvek ide preko emocija, a s druge strane zato što je dovođenje u pitanje zvaničnog narativa kažnjivo. Kod Orvela je to „zločin mišljenja”, danas se to zove politička nekorektnost ili, još bolje, „teorija zavere”.

Čuveni Jurij Bezmenov, doktor za indoktrinaciju, nekadašnji KGB agent, u svojim knjigama i predavanjima, još osamdesetih godina prošlog veka, govorio je o subverziji kao najmoćnijem oružju za porobljavanje sveta. Rezultati, pošto su u „mekom ratu” napadnute sve vrednosti, su – neznanje, smrt želje, strah, kratkovidost neinformisanosti, mržnja, podeljenost i usamljenost, da nabrojimo samo neke.

Poenta je ovo – i oni koji nas porobljavaju, čitali su knjige. Bar Sun Cua. Red je da i mi počnemo da čitamo, da bismo progledali.