Revija Isej MIjake

Origami kao modna inspiracija – komplikovana jednostavnost

Origami, drevna japanska umetnost savijanja papira, prevazišla je svoje tradicionalno carstvo i postala višedecenijski izvor inspiracije modnih dizajnera kroz istoriju savremenog odevanja. Delikatna preciznost i zamršena geometrija, svojstvene origamiju, neprimetno su se utkale u krojeve autora visoke mode, inspirišući renomirana imena da kreiraju avangardna remek-dela koja brišu granice između mode i umetnosti.

Origami figure, koe vise na končiću, na drvenoj pozadini

Isej Mijake: pionir u presavijanju kroja

Jedan od pionira u spajanju origamija sa visokom modom bio je, nesumnjivo, Isej Mijake, japanski dizajner koji se proslavio svojim inovativnim pristupom konstrukciji odeće. Mijakeova kultna kolekcija Pleats Please, predstavljena pred sam kraj dvadesetog veka, sadržala je odeću ukrašenu pažljivo slaganim naborima koji su, po prvi put, na tlo zemalja zapadnog sveta doneli očaravajuću logiku origami načina razmišljanja.

Revija Isej MIjake, Priska nedelja mode

Pariska nedelje mode, Isej Mijake revija © FashionStock.com / Shutterstock.com

Kolekcija ne samo da je prikazala Mijakeovu tehničku snagu, već je istakla i transformativnu moć savijanja i plisiranja u modi.

Novi vek i nastavak duha Japana

Početkom 21. veka, modni vizionar Džunja Vatanabe prihvatio je estetiku origamija u svom dizajnu, predstavljajući odeću koja se odvijala poput skulptura koje se mogu nositi. Njegova saradnja sa origami umetnikom Juko Takadom donela je harmoničnu fuziju tradicionalnih tehnika savijanja papira sa savremenom modom, što je rezultiralo odevnim predmetima koji su bili i strukturno smeli i umetnički bogati.

Origami na Zapadu

Da nisu samo kreatori iz Japana bili zaneseni ovim specifičnim pristupom kroju, primer je i belgijska dizajnerka Isabelle de Borchgrave (Izabel de Boršgrav) koja je privukla pažnju svojim izuzetnim kreacijama od papira. Crpeći inspiraciju iz istorijskih kostima i inkorporirajući u njih nabore inspirisane origamijem, eksponati De Borchgrave zamaglili su granice između mode, istorije i likovne umetnosti.

Njene papirnate haljine koje oduzimaju dah, poput onih u seriji Papiers a la Mode, odavale su počast eleganciji origamija i pomerale liniju od klasične umetnosti ka umetnosti koja se može nositi.

Iris van Herpen i istraživanje origami sveta

Uticaj origamija prožima i rad uticajnih savremenih dizajnera. Iris van Herpen, holandska modna inovatorka, poznata je po svojim avangardnim kreacijama koje besprekorno spajaju tehnologiju i zanatstvo. Njena kolekcija Hacking Infinity sadržala je 3D štampanu odeću sa složenim naborima koji podsećaju na origami, pokazujući simbiotski odnos između tradicionalnog savijanja papira i najsavremenije tehnologije.

Kako modna industrija nastavlja da se razvija, origami ostaje bezvremenski izvor inspiracije za dizajnere koji žele da pomere granice kreativnosti i zanatstva.

Kombinacija delikatnih nabora, geometrijske preciznosti i dodira hirovitosti omogućila je origamiju da prevaziđe svoje kulturno poreklo, postajući univerzalni jezik koji govori o mašti dizajnera kroz generacije.

Bilo da je suptilno integrisan u detalje odeće ili hrabro prikazan kao centralna tema kolekcije, uticaj origamija u svetu mode predstavlja svedočanstvo trajne moći umetničke tradicije u oblikovanju budućnosti stila.

Ovde svakako ne bi mogao da prestane spisak dizajnera koji iz decenije u deceniju istražuju uticaj ove drevne japanske veštine na kroj i tretman materijala. Iako zvuči pomalo kontradiktorno, privlačnost ovakvog pristupa krije se u komplikovanoj jednostavnosti.

Zapravo, suština razmišljanja o primeni origamija na modnu strukturu je odsustvo vidljivih šavova i građenje komplikovanih, skoro skulpturalnih formi samo kroz maštu u savijanju materijala.

Zvuči zabavno, ali se pokazalo i izuzetno privlačno.

Naslovna fotografija: Pariska nedelje mode, Isej Mijake revija © FashionStock.com / Shutterstock.com