Nasmejana devojka stavlja serum sa kolagenom na lice.

Njegovo visočanstvo – kolagen

Pripremila Senka Milinković, dipl. farm.

Godinama se priča o kolagenu i zaista ne sumnjamo da ste već čuli za njega. Slobodno možemo reći da je kolagen heroj i temelj mladalačkog izgleda kože i glavna karika u lancu, koja osigurava da koža ostane elastična tokom celog života.

Šta je kolagen?

Kolagen je najzastupljeniji protein u ljudskom telu. Zadužen je za mladolik, svež i blistav izgled kože, ali i za zdravlje kostiju, ligamenata, mišića, kose i noktiju. Kolagen čini oko 80 odsto našeg dermisa, a njegovo prisustvo čini kožu čvrstom, jedrom i bez znakova starenja.

Reč kolagen potiče od grčke reči kolla, što znači lepak: on zaista lepi i drži na mestu sve ono što mi rušimo, tačnije pomeramo.

Npr. mimikom lica pomeramo i pravimo udubljenja na koži, kada podignemo obrve i napravimo nabore na čelu, savijamo kožu na mestu bora. Kolagen i elastin omogućavaju ispravljanje kože i vraćanje u prvobitno stanje.

Tipovi kolagena

U našem organizmu postoji čak 28 različitih tipova kolagena: 80–90 odsto kolagena u koži čini tip I, a 10–15 odsto je kolagen tipa III.

Kolagen tipa I se, osim u koži, nalazi i u tetivama, krvnim sudovima i kostima, dok kolagen tipa III u manjoj koncentraciji postoji u ovim tkivima.

Devojka sipa u vodu kolagen u prahu.

Shutterstock.com

Preparati na bazi kolagena tipa I namenjeni su koži, a u svom sastavu obično imaju i hijaluronsku kiselinu, vitamin C i koenzim Q10, dok su preparati koji sadrže kolagen tipa II namenjeni za hrskavice.

S obzirom da su svi tipovi kolagena sastavljeni od istih peptida i amino-kiselina, možemo slobodno reći da izbor tipa kolagena u preparatu nije od presudnog značaja.

Kolagen i njegovo trostruko delovanje na kožu

Kolagen, pre svega, poboljšava elastičnost kože, a to je posebno važno za sprečavanje pojave opuštene kože i održavanje tonusa.

Osim kolagena, fibroblasti sintetišu i elastin, protein koji je zadužen za elastičnost, kao i hijaluronsku kiselinu koja je neophodna za hidrataciju i punoću kože.

Redovna upotreba kolagena pomaže koži da ostane elastična i čvrsta, pružajući joj vitalnost i svežinu.

Važno je naglasiti da kolagen dubinski hidrira kožu lica, zadržava vlagu, a koža postaje nežna na dodir, glatka i otpornija na spoljašnje uticaje.

Na kraju, kolagen ima značajnu ulogu u smanjenju bora i finih linija. Pojačavanje sinteze prirodnog kolagena pomaže u popunjavanju bora iznutra, što ih čini manje vidljivim, a za rezultat imamo hidriranu i meku kožu bez znakova starenja.

Kozmetički preparati na bazi kolagena

Uvek se nameće pitanje kada je potrebno početi sa upotrebom krema na bazi kolagena, da li su one samo za dame u menopauzi ili mogu i ranije da se koriste, da li je potrebno čekati da se pojave prve duboke bore, pa tek onda uključiti kolagen u dnevnu rutinu…?

Odgovor na niz ovakvih pitanje je: Kad, ako ne sad?!? To znači, da za kolagen ne postoji starosna granica, jer preparati ne služe samo za smanjivanje bora, već i za prevenciju istih, ali i za zdravlje i lepotu lica.

Na tržištu postoje brojne kreme, serumi, ampule i antiridi koji u svom sastavu sadrže kolagen.

Kreme sa kolagenom postale su izuzetno popularne zbog njihovog potencijala da pobošljaju elastičnost kože, smanje bore i stimulišu proizvodnju prirodnog kolagena.

Ovi preparati obično sadrže tečni kolagen koji se izuzetno lako apsorbuje i doprinosi obnovi i hidrataciji kože.

Serum kolagena u bočici.

Shutterstock.com

Osim kreme, koja može biti dnevna ili noćna, svaka dama bi trebalo da u svoju dnevnu rutinu uvede i serum.

Serumi koji u svom sastavu sadrže kolagen formulisani su tako da podstiču proizvodnju prirodnog kolagena, čuvaju zdravlje kože i smanjuju pojavu bora.

Antiridi su preparati namenjeni za područje oko očiju, na kojem je koža najtanja i najosetljivija. Zato je potrebno da ove kreme imaju blažu formulaciji i budu manje agresivne, kako bi njihovo delovanje bilo iskorišćeno u potpunosti. Antirid kreme često u sebi sadrže vitamin C i haijaluronsku kiselinu i ispoljavaju pozitivno delovanje i na podočnjake.

S obzirom da se nalazimo u vremenu mode, lepote i glamura, a lepa i zdrava koža je oličenje svake dame, patentirane su kolagenske ampule za lice. Ove ampule sadrže koncentrat kolagena, a koriste se za poboljšanje izgleda i zdravlja kože. Ampule dolaze obično u staklenim bočicama i poseduju aplikator koji omogućava precizno nanošenje.

Pozitivno delovanje kolagena na kosti

Kolagen igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja kostiju jer predstavlja važan deo njihove strukture. On čini onaj deo za koji se vezuju minerali, poput kalcijuma, koji daje kostima snagu i gustinu.

Kolagen pruža fleksibilnost kostima, dok minerali omogućavaju čvrstinu. Ova kombinacija doprinosi da kosti budu jake, ali i dovoljno elastične kako bi se oduprle lomovima.

Kao što znamo, s godinama se smanjuje koncentracija kolagena u organizmu i to dovodi do smanjenja koštane mase, a krajnji ishod, nažalost, može biti osteoporoza. Usporavanje degradacije kolagena pomaže u očuvanju gustine kostiju i smanjuje rizik od preloma.

Osim što utiče na kosti, kolagen ima i izuzetno važnu ulogu u očuvanju zdravlja zglobova i hrskavice, jer je on glavni strukturni protein koji ih održava funkcionalnim i otpornim.

Dosadašnja istraživanja pokazuju da suplementi na bazi kolagena mogu pomoći u smanjenju upale u zglobovima i ublažavanju bolova kod osoba sa osteoartritisom.

Suplementi deluju tako što stimulišu telo da proizvodi više kolagena u zglobovima i na taj način se pomaže u obnavljanju oštećene hrskavice.

Redovan unos kolagena doprinosi povećanoj pokretljivosti i fleksibilnosti zglobova, posebno kod starijih osoba i sportista gde je hrskavica izložena konstantnom naprezanju.

Na tržištu postoje razne vrste preparata na bazi kolagena: u kapsulama, direkt obliku, prahu ili u kesicama čiji sadržaj je potrebno rastvoriti u 200 ml vode.

Ukoliko se kolagen rastvara u vodi, važno je ostaviti sadržaj 10 minuta da nabubri i tek onda konzumirati. Preporučena dnevna doza je do 10 g dnevno.

Preparati koji se nalaze u kapsulama obične sadrže do 1 g kolagena, dok preprati u prahu sadrže i do 8 g. Zaista nije važno za koji oblik preparata ćete se odlučiti – ključna je doza.

Lepa, zrela koža.

Shutterstock.com

Zašto dolazi do gubitka kolagena?

Poznato je da je smanjena količina kolagena prirodna pojava i da do toga dolazi s godinama, ali ovaj proces može biti ubrzan zbog prisustva različitih faktora, a neki od njih su:

Starenje – predstavlja glavni razlog propadanja kolagena. Nakon 25. godine telo počinje smanjeno da proizovodi kolagen, i to za oko 1 odsto godišnje.

Pušenje cigareta – nikotin i drugi toksini iz cigareta smanjuju proizvodnju kolagena, ubrzavajući starenje kože i propadanje kostiju.

Loša ishrana – ishrana koja je siromašna proteinima, antioksidansima i vitaminom C može značajno doprineti smanjenju proizvodnje kolagena. Vitamin C je neophodan za stvaranje kolagena, dok antioksidansi pomažu u zaštiti od slobodnih radikala koji oštećuju kolagenska vlakna.

Stres – već nam je poznato da brz način života loše utiče na ceo organizam, ali važno je naglasiti da stres negativno utiče i na kožu. Hronični stres povećava nivo hormona kortizola, koji može ometati sintezu kolagena i ubrzati njegovu razgradnju.

Zagađenje – izloženost zagađivačima iz okoline, kao što su smog i toksini iz vazduha, mogu doprineti oksidativnom stresu koji oštećuje kolagen i ubrzava starenje kože.

Nedostatak sna – kvalitetan san, a to znači najmanje 8 sati sna, ključan je za regeneraciju tkiva, uključujući i kožu. Nedostatak sna može ometati prirodni proces obnove kolagena.

Hrana bogata kolagenom

Iako kolagen kao protein nije direktno prisutan u hrani, postoje namirnice koje mogu podstaći njegovu proizvodnju. Namirnice obezbeđuju esencijalne amino-kiseline i hranljive materije koje su neophodne za sintezu kolagena. Ukoliko želite da podstaknete prirodnu proizvodnju kolagena, važno je da se vaša ishrana bazira na sledećim namirnicama:

Želatin – jedan od najbogatijih izvora kolagena. Dobija se kuvanjem životinjskih kostiju, hrskavce i kože koji su bogati upravo kolagenom.

Riba i morski plodovi – koža ribe je posebno bogata kolagenom, a losos i tuna sadrže visoke koncentracije amino-kiselina koje su potrebne za sintezu. Morski plodovi takođe doprinose svaranju kolagena.

MAnji tanjir, pola su mahunarke, cetvrtina riba, druga cetvrtina kinoa.

Shutterstock.com

Piletina – pileća koža je izuzetno bogata kolagenom, a pileći proizvodi se često koriste za dobijanje suplemenata.

Jajaposebno belance, sadrži prolin, amino-kiselinu koja je važna za sintezu kolagena.

Citrusno voće, orašasti plodovi, bobičasto voće.

Mali podsetnik

Poznato je da starenje ni na jedan način ne možemo zaustaviti, ali možemo uticati da se taj proces uspori.

Samo zdrava koža je lepa koža, a kako bismo došli do tog rezultata, neophodno je da koristimo odgovarajuće preparate za negu licu. Pored toga, važno je hraniti se zdravo, ukljičiti fizičku aktivnost, a u ishranu uvesti preparate na bazi kolagena koji će biti sjajna podrška u ostvarivanju anti-age efekta, ali i kada je u pitanju zdravlje kostiju.

Stres je glavni okidač za narušavanje zdravlja, ali i za pojavu bora. Dakle, važno je živeti punim plućima, bez većih stresova, i rezultati sigurno neće izostati.

Naslovna fotografija: Shutterstock.com