Devojka sa neon roze naočarama.

Neonske boje i zašto nas privlače

Neonske boje – koje se često nazivaju fluorescentne boje – u svojoj osnovi su izuzetno jaka svetla. Neoni, kao i sve boje, su vizuelni prikazi svetlosti. Pošto su neonske boje posebno svetle, najbolje ih je opisati kao izuzetno luminiscentne verzije primarnih i sekundarnih boja. Neonske boje mogu se stvoriti samo hemijski. Kao rezultat toga, one nisu uključene u tradicionalni spektar boja i nisu postojale sve do prošlog veka.

Važno je napomenuti da dok umetnici koriste neonske boje i pigmente od momenta njihovog nastanka, velika većina dokumentovane neonske umetnosti koristi i neonsko osvetljenje, čineći neonsko svetlo primarnim fokusom kada se posmatra upotreba i istorija neonskih boja u umetnosti. U modi su ove boje ozbiljnije primenjivane od osamdesetih godina prošlog veka i od tada su prisutne, s manjim ili većim pauzama.

Razlika između neonskog i fluorescentnog

Iako se termini često koriste naizmenično, postoji jasna razlika između neonskog i fluorescentnog svetla. Fluorescentna svetla stvaraju se slično neonskim svetlima, ali se razlikuju po tome što gas koji se koristi nije plemeniti gas – umesto toga to je živa para. Još jedna velika razlika je u tome što para emituje svetlost, ona takođe emituje ultraljubičaste zrake, tako da su sva fluorescentna svetla iznutra obložena fosforom, kako bi zaštitila ljude od UV zračenja.

Dok neonska svetla mogu da poprime beskonačan niz boja, fluorescentna svetla imaju ograničen raspon bele boje s različitim nijansama. Oba ova svetla razlikuju se od crnog svetla, koje emituje visoke nivoe dugih UV zraka i vrlo malo vidljive svetlosti (što dovodi do toga da poprimi taman izgled). Sva tri tipa – neonska, fluorescentna i crna svetlost – imaju fluorescenciju (kada se svetlost emituje iz nečega što je apsorbovalo svetlost). Istovremeno, sva tri oblika svetlosti potpadaju pod kišobran luminiscencije, zajedno s nizom drugih luminiscentnih svetala.

Devojka u neon zelenoj kombinaciji.

Uprkos tome što se neonska i fluorescentna svetla razlikuju, termini neon i fluorescentna boja su često zamenljivi. Fluorescentna boja se odnosi na bilo koju boju koja emituje više svetlosti od bilo koje konvencionalne boje. Međutim, neon je postao uobičajen izraz za svaku takvu boju koja izgleda da sija.

Neonske boje u umetnosti

Neonsko osvetljenje prvi put se pojavilo u Parizu 1910. godine. Od tada je njegova popularnost rasla, osvetljavajući gradove širom sveta, čak i tokom ratova.

Neonska umetnost počela je da se razvija 30-ih i 40-ih godina. Kao simbol modernog doba, neonske reklame postale su sve popularnije u prometnim gradovima. Tokom 60-ih i 70-ih godina, neonski natpisi postavljeni 40-ih počeli su da trepere, što je dovelo do toga da se povezuju s delovima gradova ili lokacijama poput Tajms skvera, koji su bili reklamni centri. Neon je počeo da se posmatra kao umiruća ekonomska perspektiva i izgubio je svoj početni umetnički, šarmantan i fascinantan sjaj. Kako je proizvodnja neona postajala dostupnija tako je postajao prisutniji kod umetnika širom sveta.

Neonske boje u modi

Moda se razvija kroz generacije i trendovi se stalno vraćaju. Jedan takav trend koji dolazi i odlazi već četrdesetak godina jeste dominacija neonskih boja. Tokom 70-ih, paleta boja bila je prigušenija i dizajn je promovisao suptilnije nijanse kada je u pitanju odeća. Pastel i mekše nijanse tada su bile lučonoše u dizajnu.

Onda su došle 80-te! Osamdesete su modu videle u novom svetlu, zbog napretka u tehnologiji kada je u pitanju bojenje tkanina. Ovo je rodilo eksperimentalnu modu i otuda ljubav prema sjajnoj neonskoj boji.

Roze štikle.

Fotografija: © DKSStyle / Shutterstock

Za razliku od drugih jakih boja, neon ima više luminosnog efekta i prijatan je za oko. Sa neonom, ne morate da se trudite da biste izbili u prvi plan. Možete da nosite bilo šta u neon tonu i to će automatski privući nečiju pažnju.

Uključivanje neonskih akcenata u odeću automatski donosi dodir smelosti i neustrašivosti. Bilo da se radi o neonskižutoj haljini koja zahteva pažnju, ili o par neonskoružičastih patika, ili o majici koja oživljava ansambl – ove živopisne nijanse imaju sposobnost da preobraze običan izgled u modni izraz koji će skretati pogled prolaznika.