Namaste pozdrav. Preklopljene šake ispod brade.

Namaste – od Japana do Indije preko Barselone

Kad sam pročitala naslov knjige Namaste: indijski put ka ostvarenju i uspehu pomislila sam: O, ne, još jedna knjiga za samopomoć! Ali, pažnju mi je zadržala jedna nelogičnost na korici knjige koja je upalila lampicu. Autori knjige zovu se Fransesk Miraljes i Ektor Garsija. Čista španska imena! Koja treba da nas povedu na indijski put ka uspehu! Ali, draž knjiga i jeste u tome što nam svaka nagovesti neku zanimljivost i odškrine priču, kojoj naša radoznalost ne može da odoli. 

Miraljes i Garsija, vodiči kroz tajne istoka 

Autori Fransesk Miraljes i Ektor Garsija zaista su rođeni i formirani u Španiji. Pravi mediteranci. Fransesk Miraljes rođen je 1968. u Barseloni. Književnik je i muzičar. Oprobao se u raznovrsnim žanrovima: piše romane, knjige za decu, trilere… Kod nas je preveden njegov roman Ljubav malim slovima. Smatra se jednim od najuspešnijih španskih pisaca srednje generacije.

Ektor Garsija nije po vokaciji umetnik i pasionirani zljubljenik u muziku na struju kao Miraljes, već je, shodno svojoj generacijskoj pripadnosti zaluđenik za kompjutere. Rođen je 1981, kako sam piše, u jednom malom mediteranskom selu iz koga se do mora stiže peške.

O svojim naprednim znanjima softverskog inženjera ne piše mnogo, sem da su mu omogućila da jedno vreme radi u Švajcarskoj, u CERN-u, najvećem evropskom istraživačkom centru. Ipak, tu se nije dugo zadržao, već je odlučio da ode u Japan. Već više od 20 godina živi u Tokiju, gde uživa u živosti toga grada pomešanoj s mudrošću japanskog naroda.

Moja interesovanja se stalno menjaju tokom vremena, ali se nikad ne umaram od usvajanja znanja. Uživam u tome da sledim svoju radoznalost, gde god da me ona odvede, i dok to radim, ja usvajam lekcije iz svojih posmatranja i pišem knjige o tome, kaže Garsija. Osim knjige Ikigai, tajne Japana za dug i srećan život, koju je napisao zajedno s Miraljesom, Garsija je objavio još dve knjige inspirisane Japanom, kao samostalni autor: Zaluđenik u Japanu (A Geek in Japan) i Ičigo Ičie.

Indija – važna stanica globalnih nomada

Uz brojne sličnosti i razlike, Miraljesa i Garsiju povezuje pre svega pripadnost jednom novom i već vrlo brojnom plemenu – globalnim nomadima. 

Njihova lična interesovanja, istraživačka putovanja kroz države i kulture, i intelektualna radoznalost učinile su ih koautorima knjige Ikigai: Tajne Japana za dug i srećan život. Ta knjiga je nastala, kako kaže Miraljes, kao proizvod prijateljstva, ali je brzo postla hit, ne samo u Španiji, gde je prvo objavljena, već i u celom svetu. 

Knjiga je do sada prevedena na 60 jezika i prodata u milionima primeraka. U toj globalnoj popularnosti, autore je najviše iznenadio prijem na kakav je njihova knjiga o Japanu naišla u Indiji. Bio je to još jedan dokaz nepredvidivosti puteva kojima ideje putuju i prenose se među kulturama. Od drevnog Japana, preko umetnika i inženjera iz Barselone, do savremene Indije! 

Kad se udruže filolog i naučnik 

Kao bestseler autori, Miraljes i Garsija pozvani su da dođu u Indiju i sretnu se sa obožavaocima svoje knjige. Tokom tog boravka sreli su se s pojmom namaste, što je iniciralo nastanak njihove nove knjige. O tome oni kažu: 

Kad smo odlučili da je napišemo, naša dela su već bila prevedena na više od 60 jezika, zauzimajući prva mesta u mnogim zemljama širom sveta. Najnovija faza fenomena ikigai desila se upravo u Indiji, gde je naša knjiga dve godine zaredom bila najprodavaniji naslov. A to nas je navelo na to da otputujemo na ovaj potkontinent, u kolevku duhovnosti, da držimo predavanja, učestvujemo na festivalima i dajemo intervjue.

Namaste, indijski put ka ostvarenju i uspehu, napisali su na sličan način kao i svoj prvi bestseler, tako što su iz velike i šarolike indijske kulture i tradicije izabrali jednu ideju i približili je savremenom čitaocu. Pojam namaste predstavili su kroz njegovu istoriju, značenje i širenje. Stavili su ga u kontekst globalne kulture, pojasnili ga jezikom obrazovanog Evropljanina i otkrili njegovu univerzalnost. I možda najvažnije, njegovu primenljivost i lekovitost za svakog svog čitaoca. Ja sam filolog, Hektor je naučnik, i to se dobro kombinuje u našim knjigama, kaže Miraljes.

Svima nam je ponekad potreban vodič 

Ideju namaste Miraljes i Garsija prate kroz prostor i vreme, sve do njenog uticaja na ikone savremene kulture kakve su Bob Marli ili Bitlsi, na primer. 

U osnovi, namaste (hind. नमस्ते) je tradicionalni pozdrav kod Hindusa, koji prati gest sklopljenih dlanova, u visini grudi, s palčevima okrenutim ka sebi, uz blagi naklon ka osobi koju pozdravljamo. Neki od prevoda ovog pozdrava glase – moja duša pozdravlja tvoju ili sveto u meni pozdravlja sveto u tebi

Iza ovakvog pozdrava krije se složeni koncept, koji, kako pišu autori, ukazuje na vezu sa sobom i drugima kao na pravi put do sreće. Svima nam je potreban vodič u nekom trenutku našeg života, pišu autori i ukazuju na važnost učitelja, mentora ili gurua. Navode primer Marka Zakerberga, osnivača Fejsbuka, kome je u jednom periodu vodič bio Stiv Džobs, otac Epla, Opre Vinfri, kojoj je mentorka bila pesnikinja Maja Andželou ili muzičkog producenta Kvinsija Džonsa, kome je guru bio Rej Čarls. 

Zatvaranje vrata za sve što nije bitno 

Jedno poglavlje posvećeno je i duhovnom utočištu Bitlsa i njihovom tadašnjem guruu, čiji je moto bio da je radost jedini pravi uspeh. Ističe se i važnost putovanja, ali putovanja kao iskustva transformacije. Svrha putovanja nije stići na odredište i slikati se, pišu autori. 

Duhovno putovanje, koje stoji iza pozdrava namaste, takođe je transformišuće. Knjiga vodi čitaoca kroz njegove različite etape. A suštinu koncepta namaste najbolje sumira govor jednog biznismena, koji ga je prešao: 

Danas svi žele da budu svuda, da komuniciraju sa svima, umnože svoje prisustvo. Postoji iluzija da je to uspeh, ali ja vam kažem da je to apsolutno netačno. Uspeh se postiže upravo na suprotan način: zatvaranjem vrata. Samo ako zatvorite vrata svemu što nije bitno, možete se fokusirati na ono što je zaista važno i uspeti kao ljudsko biće.