Muž pokazuje ženi kako se cepaju deva, napolju je sneg u pozadini je ognjište i kuća.

Najbolje drvo za ogrev i vatru – toplota i atmosfera

Vrlo je bitno znati koje drvo je najbolje za ogrev i vatru. 

U našem podneblju drvo je veoma bitno za prijatnu toplotu, ali i za prelepu atmosferu. Otvorena ognjišta, kamini, peći sa staklima kroz koje vidimo plamičak vatre, ugođaj je ne samo za telo, koje se pri toploti tako fino opušta i smiruje, već i za oči, pa i uši, kada čujemo onaj umirujući zvuk krckanja drveta koje sagoreva.

Ipak, za ovaj užitak mora malo i da se pomuči – da se nabave najbolja drva za ogrev, kao i da se pravilno iseku i lepo slože.

Izaberite najbolje drvo za ogrev i vatru

Najbolje drvo za kamin obično zavisi od raznih faktora, kao što su dostupnost, efikasnost sagorevanja, proizvodnja toplote. Tvrdo drvo, poput hrasta, javora, jasena i breze generalno se smatraju odličnim izborom za kamine i peći zbog njihove guste strukture, što im omogućava da duže gore i proizvode više toplote, u poređenju s mekšim drvetom.

Evo nekih uobičajenih vrsta ogrevnog drveta i njihovih karakteristika:

  • Hrast: Sporo gori i proizvodi visoku temperaturu. 
  • Javor: Pruža dobru proizvodnju toplote i ravnomerno gori.
  • Jasen: Dobro gori, proizvodi trajnu toplotu i ostavlja minimalan pepeo.
  • Breza: Lako se pali, proizvodi visoku temperaturu, ali može relativno brzo da izgori, u poređenju sa gušćim tvrdim drvetom.

Izbegavajte upotrebu mekih vrsta drveta poput bora, jele ili drugih mekih drva za redovno loženje kamina. Iako ova drva mogu biti lako dostupna i lako se pale, obično brže izgore, proizvode više pepela i gari, i povećavaju rizik od nakupljanja ostataka u dimnjaku, što može dovesti i do požara.

Važno je da je drvo koje koristite pravilno osušeno. Osušeno ogrevno drvo (sušeno najmanje šest meseci do godinu dana) bolje gori i čistije je, u odnosu na sveže isečeno ili zeleno drvo, koje može proizvesti više dima i nakupljanje gareži u dimnjaku.

Lepo složena drva za ogrev u delu ispod okruglog ognjišta.

Sečenje drva

Ovo je deo muškog posla. Postoji mnogo onlajn tutorijala o najboljem načinu cepanja drva, ali nema zamene za iskustvo.

Praksa čini majstora, što češće se sekirom udara u drvo, to linija cepanja postaje sve očiglednija i svaki sledeći put sekira preciznije pogađa.

  • Bitan je i alat, sekira treba da bude teška, a sečivo oštro.
  • Treba koristiti neki veći blok drveta na kome se cepaju drva, jer tako se manje savija, a sekira ne udara o beton ili zemlju i tupi se.
  • Izbegavajte delove drveta koji imaju tvrde čvorove i grane, nije vredno truda.
  • Bitno je nositi čvrste zatvorene cipele, a i neke naočare nisu naodmet, štite oči od piljevine koja leti pri sečenju.
Lepo složena drva na tremu ispred kuće, formiraju spoljašnji "zid" trema.

Lepši deo posla – slaganje

Konačno, slaganje drva može biti slično meditativnom procesu – to je ponavljajuća fizička radnja koja zahteva mentalnu koncentraciju kako biste procenili oblik i veličinu svakog drveta i kako ih najbolje uklopiti zajedno za optimalno iskorišćenje prostora. 

Postoji veština u slaganju drva i, na neki način, uživanje, jer sama gomila drva formira gotovo umetnički oblik u kući. U slučaju da ima više drva za slaganje, onda je najbolje poslagati ih negde na otvorenom, u lepoj formi, ispod veće nastrešnice, gde ima cirkulacije vazduha i gde će se brže sušiti. Ako postoji šansa da ih nakvasi kiša ili sneg, onda se moraju prekriti.

Uvek sledite sigurnosne smernice prilikom korišćenja kamina, uključujući odgovarajuću ventilaciju i održavanje, i razmislite o tome da redovno profesionalno očistite i pregledate dimnjak – otkad nismo videli odžačare… i uhvatili se za dugme…

Želimo vam da uživate u toplini tokom zimskih noći ili u hladnim popodnevima, pored vatre koja ispunjava osnovnu potrebu života – jednako drevnu kao i samo čovečanstvo.

Žena sedi u udobnoj fotelji ispred peći na drva, čita knjigu i očigldno uživa u toplini doma.