Kolaž za tekst.

Mozaici, kiklopske oči i pirotski ćilim na ulicama Beograda

Ukoliko ste skorije prošetali ulicama Dorćola ili oko Studentskog trga, sigurno ste spazili šarene novitete. Pukotine na trotoarima sada su prava mala umetnička dela, a stubovi oko Etnografskog muzeja i u ulici ka Trgu oživljeni su raznim motivima.

Za ulepšan deo Beograda zaslužni su francuski ulični umetnici Ememem i Lu Siklop (Le Cyklop) koji su uneli život tamo gde svakodnevno prolazimo, ali ne obraćamo pažnju. Mozaici su zamenili popucali trotoar, a dok šetate posmatraće vas oči, ili ćete uživati u motivima tradicionalnog srpskog ćilima.

Oživele dorćolske ulice

Ememem je još krajem leta umetničkim pečatom dao novi život dorćolskim ulicama. Tehnika koju je koristio zove se flacking i reč je izvedena od francuskog flaque, što u prevodu znači lokva.

Ememem stvara mozaike na mestima gde je trotoar popucao ili se među kockama pojavila rupa. Zakrpe se mogu, osim u Beogradu, pronaći i u Parizu, Njujorku, Zagrebu, Kalinjingradu, kao i u njegovom rodnom Lionu.

Opisuje ih kao svesku sećanja grada.

Mi smo se prošetali i pronašli ih na pet lokacija:

  • U Francuskoj ulici, kod Narodnog pozorišta
  • Na raskrsnici Dositejeve i Simine ulice
  • U Dobračinoj ulici broj 16, ispred Instituta za meteorologiju
  • Na uglu ulica Braće Jugović i Dobračine
  • U Cetinjskoj ulici, ispred ulaza gde su lokali

Kiklopsko oko i pirotski ćilim

Šarene stubiće pronašli smo ispred Etnografskog muzeja, kod Studentskog parka i u ulici Vase Čarapića (koja ide ka Trgu republike).

Rad francuskog uličnog umetnika Le Siklopa globalno je poznat po oživljavanju gradskih elemenata, a ovoga puta spojio je lokalnu kulturu Srbije sa urbanim okruženjem Beograda, i to na nesvakidašnji način.

Njegovi radovi su šareni, smeli, i često inspirisani pop kulturom, a u Beogradu su postali simbol spoja ulične umetnosti i srpske tradicije. Na jedinstven način, on obične elemente gradskog okruženja pretvara u umetnička dela.

Na stubićima koji su postavljeni ka Trgu republike oslikane su kiklopske oči, koje su ujedno zaštitni znak umetnika, dok su oni deblji ispred Muzeja i u Cetinjskoj ulici umotani u pirotski ćilim.

Ovo je definitivno odličan način da grad dobije nove boje, i da se život unese u stare kaldrme.