Naslovne korice proze "MIleva na plaži", samizdat proze Jovana Jovića

“Mileva na plaži” – intrigantni kratki roman Jovana Jovića

Promocija zanimljive, eksperimentalne, lirske proze Jovana Jovića – Mileva na plaži, koju prati njegova izložba Pas mi je pojeo svesku, šalim se, mačka je, održana je u Ostavinskoj galeriji u Beogradu.

Izložba se može videti u ovom poznatom alternativnom likovnom prostoru do srede 20.12.

Jovan Jović nije prvi umetnik inspirisan likom i delom Mileve Marić Ajnštajn (naslov je aluzija na čuvenu operu Ajnštajn na plaži Roberta Vilsona i Filipa Glasa), ali nas je posebno zainteresovalo što je konkretan povod i okosnica romana jedan zanimljiv događaj iz istorije Beograda, kao i jedna neobična mašina kako se čulo na promociji.

Naime, 1905. godine Mileva Marić i Ajnštajn boravili su na Kijevskom jezeru u Beogradu, na kraćem odmoru, podseća pisac i grafičar Jovan Jović.

Jovan Jović

Jovan Jović, © privatna arhiva

Bračni par Ajnštajn na Kijevskom jezeru u Rakovici

Ovo, danas nepostojeće jezero, nalazilo se na prostoru Rakovice, odnosno sela Kijevo i Kneževac. Bilo je to omiljeno mondensko izletište Beograđana zbog koga je izgrađena i pruga koja je prevozila izletnike iz centra Beograda. Pisao je o njemu i znameniti Aleksandar Deroko, objašnjava Jović i dodaje da se na padinama Rakovice može videti još poneka vila iz tog vremena izgrađena kao letnjikovac.

Mileva i Albert Ajnštajn bili su u poseti prijateljima i boravili su u jednoj od tih vila, a tom prilikom su se, navodno, i kupali u Kijevskom jezeru. U mašti autora kratkog romana Mileva na plaži, njihovo putovanje od Ciriha do Beograda autor opisuje kao puno avantura i neobičnih, fantastičnih događaja, koje prate i Milevina i Ajnštajnova razmišljanja i razgovori.

Neobična mašina

Autor se bavi glavnom junakinjom i njenim radom na naučnim teorijama na poseban, lirski način. Jović je, prema sopstvenim rečima, želeo da iskaže lično poštovanje našoj naučnici i doprinese viđenju Mileve kao vrsnog mislioca, fizičarke i matematičarke. Ipak, Jović, pre svega likovni umetnik unosi u ovaj obrazac gotovo stripskog sekvencioniranja i fantastike i jednu nesvakidašnju novinu, budući da je on i sam inspirisan, ne samo naukom, već i mašinama u svakom obliku.

Tako se pojavljuje još jedan od bitnih junaka knjige – neobična mašina. Ispostavlja se da je to kriptomašina, šifrantska mašina, koja je takođe pronađena na prostoru Rakovice.

„Obilazeći vojni otpad, jednom prilikom sam nabasao na neke neobične kucaće mašine, zainteresovao sam se i počeo pažljivije da ih posmatram. Na svakoj sam otkrio amblem orla i 1942. kao godinu proizvodnje”, kaže Jović.

„U jednom trenutku sam shvatio da sam okružen rashodovanom telegrafskom centralom i da se ispred mene možda nalazi čuvena Enigma, mašina sa svim šifrantskim rotorima koji služe da sakriju, odnosno kriptuju tekst koji se šalje.”

Ipak, nešto se nije uklapalo u njegovu sliku o čuvenoj Enigma mašini. Naime, ova je bila veća i komplikovanija.

„Odlazim kući, priseća se Jović i tražim po internetu sličnosti i na kraju nađem: ovo bi možda mogla biti Lorencova mašina, komplikovanija od Enigme, koja je služila za direktnu komunikaciju između Hitlera i oblasnih generala. Ova, moguće, između generala Lera i Hitlera. Naravno, sutra, kada sam se vratio na otpad, mašina je već bila prodata. Zato mogu da iznesem samo svoje utiske, vizije i spekulacije, o čemu sam već pisao”, završava Jović zanimljivu priču kako je došlo do preplitanju mašte, istorije nauke, industrijskog nasleđa i drugih činjenica kojima je osenčen ovaj neobični, pre svega lični umetnički omaž Milevi Marić Ajnštajn.

Grafika Jovana Jovića "Razmišljanje"

Grafika “Razmišljanje” Jovana Jovića

Pas mi pojeo svesku, šalim se, mačka je

Knjiga Mileva na plaži je samizdat Kvaka teatra, u ograničenom tiražu, a dizajn je uradila Johanna Marcade-Mot.

Budući da je Jović priznat i cenjen grafičar – završio je Grafički odsek na FLU i radi kao majstor štampe u Centru za vizuelna istraživanja FLU, autor je grafičke novele Oklopnjača Potemkin, koja bila deo istoimene izložbe u okviru Oktobarskog salona 2022. i povremeno se bavi glumom, piše za novine, radi i izlaže u zemlji i inostranstvu – nije neobično što je promociju knjige dopunila zanimljiva izložba Pas mi pojeo svesku, šalim se, mačka je, koja preispituje odnos umetnika prema temama detinjstva i formiranja ličnosti, odnos prema deci u savremenom društvu, kao i istine i laži. Inspirisana je slikama detinjstva: igrama, stripovima i bojama.

Zaista, dovoljno razloga za posetu Ostavinskoj galeriji!

Naslovna fotografija © privatna arhiva