Maska za lice

Maske za lice – koje su najbolje maske za lice za svaki tip kože

Maske za lice su pravi praznik za kožu. 

Važno je samo da napravite pravi izbor maske za negu lica. 

Maska za lice ima brojne benefite za vašu kožu i redovnom primenom uočićete značajne pozitivne efekte. 

Još od kada je Helena Rubinštajn 1910. uvela podelu kozmetike prema tipovima kože i dala uputstva za njihovu upotrebu, u kozmetičkoj industriji u tom smislu nije se mnogo šta promenilo. Jedino su se dodavali novi preparati da bi se efikasnost postojećih pojačala, ali su ciljevi ostali isti – da koža bude što duže hidrirana, mladalačkog izgleda i zdrava.

Maske za lice jedan su od dodatnih preparata za ostvarivanje ovog cilja, a Helena Rubinštajn u svoje salone uvela ih je još davne 1920. godine. Nazvana egipatska maska, već tada je imala ulogu da revitalizuje i zategne kožu, obećavajući mladalački izgled.

U nastavku našeg teksta saznajte koja je najbolja maska za lice za suvu, masnu i mešovitu kožu, ali i za sve koji imaju zrelu kožu lica.

Maska za lice

Najbolje maske za suvu kožu lica

Maske za suvu kožu lica imaju zadatak da hidriraju kožu, vrate joj narušeni balans, te smanje crvenilo, iritaciju i perutanje. Obično su to maske sa hijaluronskom kiselinom, nakon koje će vaša koža biti nežna i glatka. 

Ako imate ovaj tip kože, koristite preparate koji imaju jednostavan sastav i ne izazivaju dodatne iritacije i isušuju kožu. U ove svrhe idealne su prirodne maske za lice koje možete naći u drogerijama, ali napraviti i sami uz upotrebu sastojaka iz kuće. 

Jedan od sjajnih saveznika za kućnu negu suve kože jeste kokos, čije ulje je odlično za suvu kožu lica. Nakon nanošenja maske, svi koji imaju suvu kožu treba da nanesu i hidratantnu kremu za lice.

Jedna maska za suvu kožu lica koja se izdvaja kao veoma popularna je NIVEA Bye bye dry skin hranjiva maska za suvu kožu sa ekstraktom meda i uljem badema, a možete je kupiti u Lilly drogerijama širom Srbije.

Koji god preparat za negu kože da birate, pre upotrebe ga probajte na maloj površini kože kako biste uočili njene reakcije.

Maska za lice

Najbolje maske za lice za masnu kožu

Maska za masnu kožu lica ima brojne benefite za sve koji imaju ovaj tip kože. Pre svega, ona pomaže da se ukloni višak sebuma sa lica, ali i da se smanji vidljivost pora, pojava bubuljica, akni i sl. Osim toga, popularne peel off maske za mitisere pomoći će svima koji imaju masnu kožu i umanjiti pojavu dosadnih mitisera. 

Mnogi ove preparate nazivaju i maske za čišćenje lica, s obzirom na to da zaista uklanjaju sve što ne želimo da se na našem licu nađe. 

Maske za masnu kožu lica, odnosno maske za mitisere i druge probleme koje možete naći u drogerijama uglavnom sadrže aktivni ugalj, cink, niacinamid, vitamin C i druge sastojke.

Jedna od najpopularnijih, što zbog svog neobičnog izgleda na koži, što zbog fantastičnog efekta čišćenja kože, jeste MBeauty crna detox bubble maska za lice.

Najbolje maske za mešovitu kožu lica

Maske za mešovitu, odnosno kombinovanu kožu lica uglavnom su sličnog sastava kao one za masno lice. Stoga, ukoliko imate ovaj tip kože, možete odabrati iste preparate. 

Ukoliko je vaša koža masna i problematična u predelu T-zone, masku možete naneti i samo na ovaj deo lica, kako biste ciljano delovali na probleme kao što su mitiseri, bubuljice, vidljive pore i višak sebuma. 

Zašto treba koristiti maske za lice?

Redovna primena najbolje maske za lice koja odgovara vašem tipu kože jednom do dva puta nedeljno daje veoma dobre rezultate, bez obzira na krajnji cilj koji se želi postići.

Većina žena naviknuta je da su maske salonski preparati za profesionalnu negu, pa se ovim kozmetičkim proizvodima, uglavnom ne pridaje dovoljno pažnje kada je kućna nega u pitanju, što je zapravo greška. 

Izbor najbolje maske za lice određene prema tipu kože, i njena redovna primena jednom do dva puta nedeljno, daje veoma dobre rezultate, bez obzira na krajnji cilj koji želimo postići.

Njihova uloga je višestruka, a neki od najčešćih razloga zbog koji se koriste su: 

  • Skidanje sebuma sa površine kože i ostalih supstanci koje se u njemu rastvaraju i imaju neželjene efekte na kožu. U te svrhe koriste se adsorptivne maske sa zelenom glinom, talkom, bentonit glinom i sl.  
  • Hidratacija i omekšavanje kože; Vraćaju licu prirodan sjaj i izgled, a u te svrhe se koriste krem i gel maske sa hijaluronskom kiselinom, biljnim ekstraktima i vitaminima.
  • Svojim antiinflamatornim i umirujućim delovanjem smiruju osetljivu kožu i moguće upale na njoj. Za ove efekte koriste se krem i gel maske za lice sa alantoinom, pantenolom, kamilicom, azulenom, bisabololom, ekstraktima magnolije, aloje, kamilice, nevena i beta glukanom. 
  • Hrane kožu i obezbeđuju joj adekvatne anti-age i detoks supstance koje imaju snažne efekte protiv starenja kože i pojave bora. Najbolje maske za lice protiv bora sa anti-age efektima su krem i gel maske sa hijaluronskom kiselinom, retinolom, biljnim matičnim ćelijama, kavijarom, kolagen peptidima, biljnim ekstraktima i uljima, kao i vitaminske maske za lice.
  • Ublažajavaju efekte hiperpigmenatcija na koži. Ako su vam potrebne maske sa ovim efektima, odličan izbor su maske za lice sa vitaminom C, s kojičnom kiselinom, niacinamidom, retinolom, glikolnom kiselinom, citrusnim ekstraktima, itd. 

Dakle, neće svaka maska za lice imati isti efekat na vašu kožu, te je važno da odaberete onu koja pruža efekte koje želite da vidite na koži lica.

Kako se koristi maska za lice?

S obzirom na to da maske imaju jače dejstvo na kožu od preparata za svakodnevnu negu, treba ih nanositi jednom do dva puta nedeljno, u tankom sloju 2–3 mm, i ostaviti ih vremenski na licu prema priloženom uputstvu, jer u suprotnom mogu izazvati iritaciju. 

Pored toga, važno je da se maska uvek nanosi na opranu i tonikom očišćenu kožu, na područje lica, vrata i dekoltea, a nikada se ne stavlja na područje oko očiju, otvora nosa i usta. Nakon maske poželjno je namazati hidratantnu kremu, posebno ako govorimo o suvoj koži lica. 

Najpopularnije kupovne i prirodne maske za lice 

Na tržištu su odnedavno veliku popularnost doživeli preparati kao što su zlatna maska za lice, crna maska za lice i mnoge druge koje su kod nas došle sa zapada i istoka. 

Sa druge strane, mnogi biraju homemade prirodne maske za lice protiv bora ili u borbi protiv drugih problema. Zato se postavlja pitanje koje su bolje i kako da za vašu kožu odaberete idealnu masku. 

Pre svega, važno je da je birate prema tipu kože, a koje sastojke treba tražiti već smo objasnili. Pored toga važno je i koje efekte želite da postignete. Najbolja maska za lice je ona koja donosi benefite vašoj koži, što ćete posle par korišćenja i uočiti.  

Pogledajte koje tipove maski ćete sve pronaći na tržištu.

Maske za mitisere

Peel off i sheet maske za lice

U poslednje vreme, veoma su popularne takozvane sheet maske koje se lako primenjuju. Kod njih je platneni ili papirni materijal tačno oblikovan prema regiji na koju maska deluje, navlažen koncentrovanim rastvorom kozmetički aktivnih supstanci koje imaju različito delovanje prema tipu kože, kao i prema efektu koji treba postići.

Tako se na tržištu nalazi veliki broj ovakvih maski za masnu kožu, dehidriranu kožu, za sužavanje pora, kao i za ublažavanje bora i detoksikaciju kože. Pored njih, postoji još jedna efikasna vrsta maski, posebno kada su mešovite kože u pitanju. 

To su piling maske, koje uklanjanjem s lica istovremeno uklanjaju i mrtve, orožale ćelije, a ako su još obogaćene i adstrigentnim, antibakterijskim i protivupalnim aktivnim supstancama – predstavljaju idealnu terapiju za masnu i mešovitu kožu. Peel off maske su još jedan primer maski za masnu i mešovitu kožu, nanose se na lice u tankom sloju, gde sušenjem prelaze u gumenu strukturu koja se ljušti s kože i tako istovremeno skida orožale slojeve, ali i čisti njene pore i nečistoće.

Maske za lice protiv bora

U godinama 45+, ali i ranije, najpopularnija je upotreba maske za lice protiv bora, jer je problem proširenih pora i masne kože uglavnom već iza nas. 

Tada su najdelotvornije leave on maske, odnosno one koje nije potrebno spirati, već ih nanositi najčešće pre spavanja da deluju u toku noći. 

Ovo su preparati bogate kremaste teksture, obogaćene prethodno navedenim anti-age supstancama, koje treba nanositi bar jednom nedeljno za najbolje efekte protiv bora. 

Pored toga, ovakvi preparati obogaćeni detoks aktivnim supstancama kao što su matične ćelije grožđa, ekstrakti grožđa, zelenog čaja, ginka i drugih, takođe su veoma efikasne. One se bore sa neželjenim efektima slobodnih radikala koji nastaju kao posledica UV zračenja i zagađenja, i dovode do razgradnje kolagena i hijaluronske kiseline, te bržeg starenja kože.

Nadamo se da vas je naš tekst bliže upoznao sa maskama koje će imati blagotvorno dejstvo na vaše lice, te da ste spremni da ih uključite u svoju negu! Pročitajte i koje su najbolje maske za kosu i tako kompletirajte svoje rituale nege.