Katedrala u starom delu grada Makao u Kini.

Makao – tamo gde se prošlost sreće sa sjajem budućnosti

Makao, često nazivan Monte Karlo Istoka, očarava svojom jedinstvenom mešavinom kulture, istorije i savremenog razvoja. Ovaj mali autonomni region na jugoistoku Kine privlači posetioce svojim blistavim kazinima, elegantnim hramovima i raznolikom gastronomijom, i baš zbog toga mu se vraćam.

Kazino, u koji sam neizostavno, radoznalo zavirila, svojim blještavim svetlima i raznovrsnim igrama, privlači ljubitelje sreće kojih, moram primetiti, ima u jako velikom broju.

Klima u Makau je tropska. Leta su topla i vlažna, dok su zime suve i blage. Najbolje ga je posetiti u periodu od oktobra do decembra, kada su temperature prijatne, a vlažnost vazduha manja. Treba izbegavati letnje mesece zbog visokih temperatura, ali i čestih tajfuna. A mi smo u januaru mesecu uživali na neverovatnih 25 stepeni.

Cene hotela, restorana i atrakcija su pristupačne i, realno, istog cenovnog ranga kao i u Evropi, pa čak je i jeftinije. Kao i za svako putovanje, treba unapred istražiti i planirati troškove, radi bolje predstave o budžetu koji će vam biti potreban.

Gurmani će biti očarani raznolikim restoranima i kafićima. Makao je poznat po raznolikoj gastronomiji koja kombinuje kineske, portugalske i lokalne ukuse. Ukoliko se odlučite za portugalsku kuhinju, treba probati kobasicu s krompirom i lukom Bacalhau a Bras, i zasladiti se čuvenim kremastim i karamelizovanim portugalskim kolačima Egg Tarts. S obzirom na blizinu obale, morski plodovi i riblji specijaliteti su široko dostupni, pristupačni za svakoga, i to je bio naš izbor za svaki dan ovog boravka i to u kombinaciji sa nudlama i pirinčem, jer zato smo tu. Cena obroka je pristojna i prihvatljiva za sve i kreće se od oko 10 evra za obrok.

Važno je napomenuti da je vožnja po gradu dobro organizovana, pa je lako snalaženje, bez obzira na izabrani način prevoza. Kako je Makao relativno mali grad, mnoge atrakcije su lako dostupne peške ili kratkom vožnjom taksijem, koji je cenovno pristupačan svima. Javni prevoz uključuje i hotelske autobuse koje smo koristili da se prevezemo s jednog kraja grada na drugi, i oni su besplatni za goste hotela i saobraćaju svakih 15 do 30 minuta.

Kopija osvetljenog Ajfelovog tornja u starom delu grada Makao.

Povezanost Makaoa s drugim gradovima u okruženju je dobra i raznolika, s obzirom na blizinu Hongkonga i drugih gradova Južne Kine. Do Hongkonga može se brzo stići redovnom trajekt linijom, ali i autobusom ili taksijem 55 km dugim mostom kroz deltu Biserne reke, koji je otvoren 2018. godine. Ono što je interesantno jeste da deo te saobraćajnice ide kroz tunel ispod mora, tako da od Makaoa do Hongkonga sada možete stići za samo 30 minuta, i to za oko 20 evra u jednom pravcu.

Do drugih gradova Južne Kine može se stići i kopnenim putem – brzim vozom i autobusom, što je bio naš izbor ovog puta za dalji obilazak Kine. Voznu kartu od Makaoa do Fošana platili smo 10 evra.

Treba napomenuti da između Makaoa i Kine postoji kopneni granični prelaz koji putnicima omogućava da se lako kreću između ova dva regiona.

Šetnja kroz vekove: otkrivamo šarm i tajne starog grada Makaoa

Ovaj mali, ali moćan region ne samo da zadovoljava strastvene kockare već i oduševljava one željne istraživanja jedinstvene kulturne baštine, pa me tako put ponovo vodi u stari grad koji obožavam.

On predstavlja autentičan vremeplov koji me vodi kroz bogatu istoriju ovog fascinantnog autonomnog regiona. Šetnja njegovim uskim kaldrmama je korak u svet kolonijalnog nasleđa, gde se portugalski uticaj prepliće s kineskom tradicijom i to je ono što me iznova oduševljava.

Očuvana arhitektura odražava vekove starog grada, s prelepim portugalskim crkvama i tradicionalnim kineskim hramovima. Svaka fasada nosi priču, a šarmantne trgove i kafiće krase kameni popločani trotoari.

Fortaleza do Monte, tvrđava iz 17. veka, u kojoj je smešten Makao muzej, nudi nezaboravne poglede na grad i reku. Muzej čuva kulturno nasleđe, a stalna postavka muzeja su artefakata koja svedoče o razvoju grada kroz vreme, putem kojih možemo da zaronimo u prošlost grada. U starom gradu susreću se različite kulture, od portugalskih kolonijalnih ostataka do kineskih hramova, stvarajući jedinstvenu atmosferu koja oduzima dah.

Stari grad Makao pruža jedinstvenu priliku da se oseti puls istorije i da se istraži spoj dva sveta koji su ostavili neizbrisiv trag na ovoj impresivnoj destinaciji.

Čarolija digitalne umetnosti: TeamLab SuperNature oživljava hotel Venetian Macao

Luksuzni hoteli u Makau često su domaćini izuzetnih performansa koji spajaju svetlosne efekte, muziku i virtuozno izvođenje.

Od grandioznih kabare predstava do spektakularnih cirkuskih izvođenja, svaki hotel u Makau ima svoj jedinstveni umetnički pečat. Tako možemo uživati u mešavini tradicionalnih kineskih performansa, poput kineskog operskog pozorišta, i savremenih spektakala koji koriste najnoviju tehnologiju.

U Venetian hotelu, TeamLab SuperNature predstavlja iskustvo koje spaja umetnost, tehnologiju i prirodu. Oduševljena prisustvom ove digitalne instalacije u Makau, koja je na mojoj bucket listi, nije bilo šanse zaobići je.

Ovaj futuristički izložbeni prostor je nezaboravno putovanje kroz digitalnu stvarnost koji stvara čudesan spoj između čoveka i tehnologije.

Očarana interaktivnim instalacijama koje reaguju na naše pokrete i dodire, i tako stvaraju dinamično okruženje koje se neprestano menja, igrala sam se dva sata, poput deteta. Od svetlosnih tunela do prostora u kojima se priroda prepliće s digitalnim čudima, svaka instalacija je drugačija i ozivljava prostor u kome je postavljena na jedan jedinstven nacin spajajući virtuelno i stvarno.

Ovaj spektakularni doživljaj namenjen je svima nama koji volimo umetnost, tehnologiju i, naravno, avanturu. U vrtlogu senzacija oživela sam svoju maštu i ostala zapanjena pred ovom modernom čarolijom. Na taj način, veoma zadovoljna zaokružila sam svoju posetu ovom neverovatnom gradu.

Do sledećeg puta…

Naslovna fotografija © Zen S Praram/Shutterstock