Losos – kalorije, nutritivna vrednost i recepti za lososa
Losos – delikates prepun vitamina i minerala, svojim ukusom zadovoljava potrebe i onih najzahtevnijih i jedna je od omiljenih namirnica profesionalnih kuvara.
Smatra se zdravom namirnicom i od njega se prave najukusniji obroci koji bude sva čula. Ako želite da uključite losos u svoju ishranu i želite da znate kako se sprema losos, koji su njegovi zdravstveni benefiti, nutritivna vrednost i koje vitamine i minerale sadrži, nastavite sa čitanjem našeg teksta!
Losos kalorije – koliko kalorija ima losos i kakva je nutritivna vrednost?
Nutritivna vrednost lososa razlikuje se od toga gde je uzgajan. Danas se uglavnom gaji na farmama. Međutim, često se dešava da iz uzgajališta pređe u divljinu, tako da i losos iz okeana može da vodi poreklo sa farme.
Mresti se u rekama i potocima, a mladunci se zatim kreću nizvodno do mora, gde odrastaju. Kasnije se kreću uzvodno do reka u kojima su se izlegli, a u tome im, kako kažu stručnjaci, pomaže zemljin magnetizam. U postojbini se pare i daju potomstvo, nakon čega pacifički losos ugine, dok se atlantski može mrestiti više puta.
Ove ribe pripadaju porodici pastrmki koje američki Indijanci ne jedu zbog pega jer ih, verovatno, podsećaju na neku davnu epidemiju boginja.
Losos uzgajan u divljini je niskokalorična namirnica sa svega 182 kalorije na 100 grama, dok onaj koji je uzgajan na farmi ima 206 kalorija na 100 grama.
Ne smemo da zaboravimo na važne nutrijente koje losos sadrži. Među njima se pre svega ističu proteini – esencijalni elementi koji imaju brojne funkcije u našem organizmu, od oporavka nakon povrede, održavanja zdravlja kostiju, izgradnje i održavanja mišićne mase, itd.
U tabeli ispod možete da vidite kakva je nutritivna vrednost, kada govorimo o sadržaju proteina, ugljenih hidrata i masti.
Losos – nutritivna vrednost na 100 g:
Proteini | 22-25 g |
Masti | 13 g |
Ugljeni hidrati | 0 g |
Optimalna količina proteina koju telo može da apsorbuje u jednom obroku je 30 grama. Kako možemo videti, u samo 100 grama, losos sadrži oko 25 grama proteina, što svedoči o tome da je ova namirnica idealna kao izvor proteina.
Vitamini i minerali u lososu – čuvari lepe kože
Losos je masna riba, a masne ribe su izvor vitamina E koji je jedan od najbitnijih antioksidanasa jer štiti od slobodnih radikala i umanjuje zapaljenja. Još jedan bitan element koji masne ribe sadrže je cink koji reguliše zapaljenja, utiče na zdravlje kože i sintezu novih ćelija. Nedostatak cinka izaziva zapaljenske procese i usporava zarastanje rana.
Osim toga, losos sadrži čak 127 % dnevne potrebe za vitaminom B12 (na 100 g) izuzetno važnog za formiranje i sazrevanje eritrocita, sintezu kiselina, pretvaranje masti, ugljenih hidrata i belančevina u energiju, kao i za druge procese u organizmu. Takođe, 100 g ove ribe zadovoljava preko 50% dnevne potrebe za vitaminima B6 i B3 i selenom, a sadrži i fosfor, vitamin B5, vitamin B1 i druge vitamine i minerale važne za normalno funkcionisanje organizma.
Ne smemo zaboraviti na važne molekule koji se mogu naći u masnim ribama. Govorimo o omega 3 masnim kiselinama, koje su bitne za zdrav kardiovaskularni sistem, kao i za kožu. Losos na 100 grama sadrži oko 2, 3 grama omega 3 masnih kiselina.
Ove kiseline čine kožu hidriranom i gipkom, a usled njihovog nedostatka ona može da postane suva. Takođe, one smanjuju zapaljenja, koja izazivaju crvenilo i akne. Kada se konzumiraju omega 3 masne kiseline, koža postaje otpornija na štetne uticaje UV zraka, a istraživanja su pokazala da mogu povoljno da utiču kod psorijaze i lupusa.
Još jedan benefit omega 3 masnih kiselina jeste da smanjuju rizik od iznenadne smrti usled srčanih aritmija i generalno su dobre za sve koji imaju srčanih problema.
Na osnovu svega, možemo da zaključimo da je losos izuzetno zdrava namirnica koju možete uključiti u svoju ishranu!
Losos recepti – zadovoljstvo za sva čula
Mnogi kažu da je losos zdravlje na tanjiru, a zahvaljujući njegovom bogatom ukusu i mogućnosti kombinovanja, profesionalni kuvari ga obožavaju!
Da li se pitate kako se sprema losos bogatog ukusa?
“ Losos može da se jede svež, mariniran uz sos sa mirođijom i senfom, može da se dimi, griluje ili peče. “
Tartar od lososa je delikates, ali mnogi tvrde da je najbolji svež u japanskom sušiju, sa pirinčem ili sam u sašimiju. Mnogi ga jedu tokom dijeta, ali čak i da niste na posebnom režimu ishrane, preporučujemo vam da probate specijalitete koji će vam biti pravo zadovoljstvo za nepca!
Mi vam u nastavku predstavljamo recepte za lososa koji se pripremaju jednostavno, a otkrivamo vam i trikove za savršenu termičku obradu ove ribe.
Dimljeni losos recept – delikates na trpezi
Dimljeni losos nije nešto što se svakodnevno sprema i baš zato recept treba da pripremite uz puno truda i pažnje, kako bi ukus bio pravo zadovoljstvo za vaša nepca. Dimljeni losos kupuje se smrznut i na našim područjima je lako dostupan.
Može se jesti svež, baš takav kakav je kupljen, uz slani punomasni sir, a odlično se kombinuje sa limunom i mirđijom od kojih se, uz dodatak pavlake, može napraviti kremasti sos za lososa. Isto tako, od njega se prave salate, sjajno se uklapa uz testenine, pirinač, a ponekad se od njega prave i paštete.
U receptu koji sledi dajemo vam detaljna uputstva za pripremu jela, a ono što ga čini tako jednostavnim jeste činjenica da dimljeni losos ne treba da prerađujete posebno, već ga samo naseckate.
Sastojci:
- 400 g špageta
- 100 g dimljenog lososa
- 3 vezice bosiljka
- 100 g rendanog parmezana
- 50 g badema
- 3 čena belog luka
- 100 ml maslinovog ulja
Priprema:
Špagete ili drugu testeninu po izboru skuvajte po uputstvu sa kese, tako da budu al dente, a dok se kuvaju, pripremajte i ostatak sastojaka. Pripremite bosiljak, parmezan, badem i beli luk i stavite ih u secka, pa ih usitnite. Potom sastojke sipajte u činiju, dodajte maslinovo ulje i promešajte sve kašikom. Dimljeni losos isecite na trake, dodajte u pripremljen sos i promešajte. Sjedinite sos sa špagetama dok su još tople i po ukusu narendajte još parmezana ili pospite naseckanim bademima.
Prijatno!
Fileti lososa – recept za obrok bogatog ukusa
Ako se umesto dimljenog lososa odlučite za kupovinu fileta lososa, važno je da znate na koji način da ih termički obradite i uz koje se to namirnice najbolje uklapaju.
Pogledajte recept koji smo pripremili za vas!
Sastojci:
- 3 fileta lososa
- 75 g maslaca
- 2 kašike soka od limuna
- narendana kora jednog limuna
- 150 ml belog vina
- 2 kašike svežeg peršuna
- 120 ml pavlake za kuvanje
- so i crni biber
Priprema:
Kožicu sa fileta možete skinuti, ili ne – po vašem izboru. Ako je ne skidate, onda bi filet trebalo nešto duže da se prži sa strane na kojoj je kožica. Otopite maslac na srednjoj temperaturi i pržite losos sa obe strane po 3-4 minuta dok ne promeni boju (u slučaju da niste skinuli kožicu, tu stranu ribe pržite duže).
Dok je još u tiganju, dodajte belo vino, limunov sok, narendanu koru limuna i na kraju pavlaku za kuvanje. U ovakvom sosu, losos treba da se krčka oko 3 minuta. Potom ga izvadite iz tiganja, a sos začinite sa malo soli i bibera, po ukusu. Operite i naseckajte svež peršun i dodajte ga, pa sve promešajte.
Sklonite sos sa ringle i njime prelijte losos na tanjiru.
Uživajte u pravoj rapsodiji ukusa!
Losos recepti – trikovi za najukusnije obroke
Mnogima je teško da pripreme lososa i postignu onaj prepoznatljiv ukus i teksturu, te da ta hrana bude baš kao u restoranu. Kako bi bili uspešni, recepti za lososa treba da sadrže proverene sastojke, ali osim toga je važno pridržavati se određenih pravila kako biste postigli pun pogodak u kuhinji, baš kao i kod mesa.
Pogledajte neke od saveta za pripremu lososa neodoljivog ukusa:
- Pre nego što pržite losos, izvadite ga iz frižidera i odstavite da odstoji oko pola sata;
- Pre prženja ga dobro osušite papirnim ubrusom, kako tokom prženja ne bi ispuštao vodu;
- Birajte kvalitetne tiganje za prženje ove masne ribe. Najbolji su oni koji imaju neprijanjajući premaz ili oni od livenog gvožđa. Osim materijala od koga se pravi, važno je i da birate što veći tiganj kako ga fileti ne bi prepunili, te naglo spustili njegovu temperaturu i usporili proces prženja. Ako imate mali tiganj, losos pržite u nekoliko tura;
- Prženje je za mnoge jedna od nesavladivih veština. Ipak dovoljno je da se pridržavate svega nekoliko pravila. Na ringli, na srednjoj temperatui prvo zagrejte tiganj, te u njega sipajte ulje. Kada se na površini ulja pojave mali talasi, ono je dovoljno vruće. Ostavite srednju temeperaturu tokom prženja;
- Kao što smo već naveli, losos može da se prži i sa kožicom, samo je potrebno prvo ga pržiti sa strane na kojoj je kožica i to dovoljno dugo dok ne promeni boju.
Kada se budete pridržavali ovih pravila, već nakon nekoliko puta, bićete potpuno spremni da zablistate u kuhinji i na trpezu donesete najlepši losos koji se topi u ustima. Nadamo se da vam je naš tekst približio zdravstvene benefite lososa i upoznao vas sa nekim od interesantnih recepeta za ovu ukusnu ribu!