Kraljica harfe Ketrin Finč nastupa u Novom Sadu 13. januara
Velikim koncertom 13. januara u novosadskoj Gradskoj kući velška harfistkinja Ketrin Finč uvešće slušaoce u novu 7532. godinu po biblijskom, odnosno srpsku Novu godinu po julijanskom kalendaru. Bez obzira na kalendar kome su naklonjeni, ljubitelji harfe, mističnog instrumenta anđeoskog zvuka, te večeri imaju priliku da uživaju u vrhunskom izvođenju muzike koja nadilazi vremenske i prostorne granice. Koncert je rasprodat.
Ketrin Finč je bila zvanični kraljevski harfista princa od Velsa od 2000. do 2004. godine, a nezvanično nosi titulu kraljice harfe. I pre novosadskog koncerta, Ketrin Finč je od 2019. nastupala u Srbiji, imala koncerte za publiku i držala masterklas našim mladim harfistima.
Kraljevska harfistkinja princa od Velsa sa 20 godina
Kao većina umetnika njene generacije, Ketrin Finč se ni u pozivu ni u privatnom životu ne miri sa ograničenjima i okoštalim normama. Kao klasična harfistkinja stekla je najveća priznanja i ostvarila svetsku koncertnu karijeru, a onda je počela da istražuje tradiciju harfe, ne samo u rodnom Velsu veći i u Africi i Latinskoj Americi. Danas sarađuje sa sviračima tradicionalne harfe iz celog sveta. Pošto je završila postdiplomske studije komponovanja, u drugom delu karijere više se posvetila pisanju muzike i aranžmana za tradicionalne narodne kompozicije.
U žižu interesovanja Ketrin Finč je došla 2000, kada ju je u njenoj 20. godini tadašnji princ od Velsa, a sadašnji britanski kralj Čarls izabrao da bude zvanični kraljevski harfista.
Time je Čarls, posle 130 godina, obnovio tradiciju koja je postojala sve do kraja vladavine kraljice Viktorije. Nije bila u pitanju samo obnova tradicije već i čin popularisanja klasične muzike, kako bi se pomogli mladi umetnici i ukazalo na značaj harfe za kulturu Velsa.
Svetska umetnica harfe Ketrin Finč © Jennie Caldwell
Između Bakingemske palate i paba
Za mladu Ketrin Finč to je bila važna odskočna daska. Titula je podrazumevala da će svirati povodom praznika, prinčevog rođendana i sličnim javnim i privatnim povodima. „S vremena na vreme bih obukla elegantnu haljinu i otišla u Bakingemsku palatu, gde sam se transformisala u glamuroznu figuru, a onda bih se potrudila da se vratim kući na vreme da stignem u pab”, opisuje Ketrin taj period.
Prinčev poziv je usledio nakon što je pobedila na prestižnom Lili Laskin takmičenju harfista i prošla međunarodnu audiciju za koncertne muzičare u Njujorku, a već je bila redovan student na Kraljevskoj muzičkoj akademiji u Londonu.
Počeci Ketrin Finč, velškog čuda od deteta
Ketrin Finč je rođena 24. aprila 1980. godine u selu Lanon na obali Kardiganskog zaliva u zapadnom Velsu. Majka joj je Nemica, a otac Englez, ali Ketrin od početka velški, jezik sredine, oseća kao svoj.
Roditelji su joj muzičari, pa su je kad joj je bilo pet godina poveli u obližnji grad na koncert španske harfistkinje Marise Robles.
Ketrin je bila toliko oduševljena i Marisom i instrumentom, da joj je prišla posle koncerta i rekla da i ona želi da bude harfistkinja, ali da nema instrument i nema nastavnika.
Štićenica najveće velške harfistkinje
Roditelji su je upisali u muzičku školu, ali nisu dozvolili da harfa dominira ni njenim ni njihovim životima. Kad je sa devet godina Ketrin završila muzičku školu sa najvećim brojem bodova za svoju kategoriju u celoj Britaniji, roditelji su odlučili da stave hipoteku na kuću kako bi mogli da joj plate časove kod profesorke Elenor Benet i put od 300 kilometara tamo i nazad.
Elenor Benet je u tom trenutku bila najveća harfistkinja i pedagog u Velsu, a njen muž bio je političar i predstavnik u parlamentu. Talenat i žar Ketrin Finč učinili su je štićenicom Elenor Benet.
Sa 10 godina Ketrin je postala član Nacionalnog omladinskog orkestra Velike Britanije, ali to je donelo i otrežnjenje. Svi su tamo bili čudo od deteta i ona je shvatila da talenat nije dovoljan i da mora mnogo da radi. Rezultat su bile pobede na takmičenjima na nivou Velsa, kao i na BBC-jevim takmičenjima mladih muzičara.
Odlazak u London i nova vizura
Nastavila je da uči kod Elenor Benet do svoje 16. godine, kada je primljena na Kraljevsku muzičku akademiju u Londonu. Kasnije, Ketrin se udala za sina svoje profesorke i sa njim ima dvoje dece.
Preseljenje u London za Ketrin se poklopilo sa razvodom njenih roditelja, koji ju je prilično dezorijentisao. Ali tada je dobila novu nastavnicu, Skailu Kanga, koja je imala širi pogled na mesto harfe u muzici. Pored toga što je bila vrhunska klasična harfistkinja, Kanga je svirala sa Bitlsima i Rolingstonsima, a svirala je i filmsku muziku – njena harfa se, na primer, čuje u Da Vinčijevom kodu i serijalu o Hariju Poteru.
Svetska karijera klasične harfistkinje
Dve godine nakon što je postala kraljevska harfistkinja Ketrin Finč je završila Kraljevsku akademiju sa kraljičinom pohvalom. Svirala je sa najznačajnijim orkestrima kao što je Njujorška filharmonija, učestvovala na najznačajnijim muzičkim festivalima i imala koncertne turneje po celoj Evropi, Americi i Bliskom istoku.
Bahove Goldbergove varijacije snimila je 2009. za Dojče gramofon, što je velika čast za svakog klasičnog muzičara, a taj snimak dospeo je na prvo mesto top-liste klasične muzike u Britaniji. Isti uspeh ponovio je i snimak Blesing, koji je uradila u saradnji sa kompozitorom Džonom Ruterom. Oba puta je nominovana za Brit nagradu. Potom je objavila i album velške tradicionalne muzike i album Tides u okviru WaterAid-a.
Susret sa harfom kralja Davida
Nekako u to vreme Ketrin Finč počinje da oseća da uz sve svoje varijante i dubine, klasična muzika neće moći da zadovolji njenu beskrajnu radoznalost.
„U klasičnom svetu postoji pogrešno i postoji ispravno, i to je ono što mi se ne dopada”, kaže Ketrin.
Inicijalna kapisla te promene bio je rad na BBC-jevom dokumentarnom filmu o harfi, u kome je Ketrin Finč prezenter. Istražujući istorijat i razvojni put harfe, Ketrin je sa ekipom putovala u Etiopiju, gde se čuva drevna harfa za koju se veruje da je na njoj svirao car David.
Tu je imala priliku da vidi kako etiopski pravoslavni sveštenici u okviru bogosluženja sebe prate na harfi dok pevaju religiozne pesme. U Etiopiji, harfa se koristi samo u verskim obredima, nikako u svetovnim prilikama.
Ketrin Finč © Jennie Caldwell
Mačo oblik ženstvene harfe
Prateći razvojni put harfe, ekipa je potom otišla u Latinsku Ameriku. U Patagoniji, u Los Lanosu, potražili su tamošnje rančere, među kojima je još živa vekovima stara tradicija sviranja jednog oblika manje harfe uz narodne pesme i igre. Ketrin opisuje trenutak u kome se našla pod ogromnim nebom, sa neverovatno udaljenim horizontom, usred patagonijske ravnice u kojoj su čekali da rančeri na konjima vrate krda goveda sa paše.
„Do tada, harfa je za mene bila vrlo ženstvena stvar. Ali kad smo stigli u tu ravnicu i otišli na obližnji ranč, ja sam videla tog harfistu koji je bio mačo tip, vrlo vatren karakter, takođe vrlo strastven. To mi je otvorilo oči.”
Od tada Ketrin Finč više sarađuje sa harfistima koji sviraju tradicionalnu formu harfe sa 22 žice. Ona se i dalje drži svoje koncertne harfe sa 47 žica, ali se sada mnogo više oslanja na intuiciju. Sa senegalskim muzičarem Sekuom Keitom snimila je album koji je pokazao da dve kulture i dve različite tradicije mogu harmonično da se uklope. Album je postao muzički hit u Britaniji i Evropi.
Prekretnica u privatnom životu
Godine 2018. i 2019. donele su preokret i u privatnom životu Ketrin Finč. Otkriven joj je karcinom dojke, srećom na vreme, i morala je da prođe kroz seriju hemioterapija sa gubitkom kose i ostalim pratećim pojavama. Tada je Ketrin Finč odlučila da se razvede od muža, a posle nekoliko meseci se udala za svoju prijateljicu Natali. Bilo je to jedno od prvih istopolnih venčanja u Velsu.
Potom je 2020. usledila izolacija zbog korone koja je stavila upitnike na sve unapred zakazane koncerte i aktivnosti. Tada je osetila „da je život kratak i da ako nešto hoćeš da uradiš – uradi, bez obzira na ishod”.
Nastavila je saradnju sa svojim senegalskom kolegom, a onda je otvorila i letnju školu harfe. U Velsu od 17. i 18. veka postoji tradicija da veliki harfisti prenose svoje znanje na talentovane mlade muzičare, pa je i ona osetila želju da nastavi taj niz.
„Vidim sada da je možda u jednom trenutku karijere moja dužnost da prenesem dalje ono što sam naučila i da omogućim da dođe neka nova Ketrin Finč. Zar ne?!”
Naslovna fotografija Ketrin Finč © Jennie Caldwell