Ruke i činija sa pirinčem

Kako se kuva pirinač – vodič kroz kuvanje pirinča

Kuvanje pirinča deluje jednostavno, ali umesto u pahuljasti prilog on se nekad pretvori u nejestivu smesu. 

Gde grešimo kad kuvamo pirinač i kako da nam ne propadne sav trud oko njega?

Kuvanje pirinča u najvećoj meri zavisi od toga za koju se vrstu pirinča odlučimo i koju vrstu jela pravimo – da li je u pitanju prilog, rižoto ili pak dezert.

U nastavku teksta saznajte koje sve vrste pirinča postoje, kako se koja vrsta kuva, kao i recepte za jela sa pirinčem.

Vrsta pirinča – koje vrste postoje i za koja jela se koriste?

Iako se naš izbor obično svodi na dugo ili oblo zrno, zapravo se sorte pirinča klasifikuju kao dugozrnaste, srednje i kratkozrnaste.

Dugozrnasti pirinač ima takna zrna dužine između 6 i 8 milimetara, srednjezrnasti je malo zaobljenijeg oblika i dugačak je do 6 milimetara dok kratkozrnasti pirinač ima okrugla zrna male dužine – najviše dostiže 5 milimetara.

Prema načinu prerade zrna pirinač se deli na smeđi (integralni), beli i blanširan.

Mnoštvo je različitih vrsta pirinča, ali veliki deo polica u prodavnicama zauzimaju čuveni basmati, italijanski pirinač za rižoto, smeđi ili nama dobro poznati kočanski. U poslednje vreme moderno je kuvanje „egzotičnijih” vrsta, poput crnog, crvenog i divljeg pirinča.

Basmati pirinač je jedna od najpoznatijih sorti koja se uzgaja u Pakistanu i Indiji, veoma je aromatičan, dugog zrna i koristi se za kari ili pilav. Jasmin pirinač ima nežnu aromu jasmina, može biti bele i smeđe boje i rastresit je nakon kuvanja. Pirinač dugog zrna pogodan je za salate i priloge.

Italijanski arborio, srednjeg zrna, daje rižotu karakterističan kremast izgled. Bez kočanskog pirinča nema dobrog sutlijaša, a može da posluži čak i za suši (u nedostatku japanskog sjajnog pirinča).

Smeđi (integralni) pirinač sadrži više vlakana, vitamina i minerala od belog, jer mekinje i klice nisu uklonjene, a kuva se mnogo duže. Crni, crveni i divlji pirinač skuplje su varijante i kuvaju se nekada i četrdesetak minuta.

“Da bi prilog od pirinča bio pahuljast, treba izabrati odgovarajuću sortu, dobro odmeriti vodu i poštovati predviđeno vreme za kuvanje.”

Kuvanje belog pirinca – kako se kuva pirinač u samo 3 koraka?

Spremanje pirinča koji ćete služiti kao prilog uz glavno jelo je jednostavno i sastoji se iz samo 3 koraka.

Priprema pirinča – da li je potrebno oprati pirinač?

Prvo što treba da uradite je da odredite količinu pirinča koju ćete kuvati. Ali koliko pirinča je dovoljno?

Za svaku osobu uglavnom je sasvim dovoljno između 50 i 75 grama nekuvanog pirinča, pogotovo ako se pirinač servira kao prilog. Naredno pitanje je: Da li prati pirinač?

Kuvari se još nisu složili oko odgovora na ovo pitanje – neki tvrde da pranjem pirinča on gubi svoju kremastu strukturu u jelu, dok neki tvrde da ga treba oprati.

Kremasta struktura pirinča je važna kod pripreme rižota, dok se kod pripreme priloga preporučuje da ga isperete u cediljci ili da ga potopite 15 minuta u vodu, nakon čega se ona jednostavno odlije. Tada će pirinač biti rastresit i kuvanjem se neće lepiti.

Takođe, pranje pirinča se preporučuje ako je on izrazito bele boje, jer se on nekad u proizvodnji meša sa glukozom, mlevenim pirinčanim brašnom i ostalim dodacima koji čine da on bude što belji.

Pirinač u vrećici

Kako se kuva pirinač – u čemu se kuva pirinač i koliko vode je potrebno?

Možda je, da bi se dobro skuvao, presudan odnos vode i pirinča. Najčešće se koristi pravilo 2 : 1, odnosno duplo više vode nego pirinča, ali ovo zavisi od vrste pirinča za koju se odlučite.

Kad je reč o sorti jasmin, međutim, obično ide jedna do jedna i po šolja vode na šolju pirinča, a kuva se petnaestak minuta. U smeđi pirinač dodaje se više vode, zbog vlakana i isparavanja, pošto se duže kuva. Da bi pirinač dugog zrna bio al dente potrebno je kuvati ga oko 15 minuta, dok je za mekaniju i lepljiviju strukturu pirinča kratkog zrna potrebno i kraće kuvanje.

Kad provri, šerpa se pokrije odgovarajućim poklopcem, temperatura se smanji (kao za podgrevanje hrane), a pirinač se kuva još 10 do 15 minuta, dok ne „popije” vodu. Bitno je da se poklopac ne podiže svaki čas, kako bi se u šerpi zadržalo što više pare.

Jedno od najčešćih grešaka je kuvanje pirinča na jakoj vatri, koja se koristi za kuvanje testenine. Pirinač je potrebno kuvati na srednjoj vatru kako se ne bi zalepio za šerpu i kako bi se ravnomerno skuvao.

Kuvanje pirinča na pari je malo zahtevnije, ali je konačni utisak bolji. U cediljku sa sitnim rupama stavi se nekuvani pirinač, pokrije se folijom, a zatim stavi na šerpu sa ključalom vodom (voda ne treba da dodiruje pirinač). Na ovaj način pirinač se kuva 20 minuta.

U mikrotalasnoj pećnici pirinač se kuva tako što se stavi u posudu i pokrije prozirnom folijom koja se na nekoliko mesta izbocka nožem. Kuva se na jakoj temperaturi četiri i po minuta, a zatim na srednjoj još četiri.

Možda je najjednostavnije kuvanje pirinča u električnom loncu, što se često praktikuje u Aziji. U ovom slučaju naše je da odmerimo pirinač i vodu, po uputstvu koje ide uz lonac, a aparat odradi ostalo.

Nežni dodir soli – da ili ne – to zavisi od prehrambenih navika. Japanci bi verovatno sa neodobravanjem odvratili pogled od našeg prstohvata soli, pa pošto su velemajstori za pirinač, možda se treba uzdržati.

Ali, za prosečnog gurmana kuvani pirinač ima prilično neutralan miris i ukus koji mogu da se „podignu” začinima, svežim začinskim biljem, koricom limuna, listićima peršuna ili zelenog čaja.

Pirinač se sprema na mnogo različitih načina, ali kada se priprema kao prilog, obično se kuva, s tim što ima različitih mišljenja o tome da li se stavlja u hladnu ili ključalu vodu. Na primer, basmati pirinač stavlja se u dvostruku količinu hladne vode, zahvaljujući čemu će se zrna ravnomerno skuvati.

Pirinać u činiji

Nakon kuvanja pirinča – voda daje pirinču kremastiju strukturu

Nakon što je pirinač skuvan, možete ga ostaviti u poklopljenoj šerpi nekih 15 minuta do pola sata, kako bi on upio preostalu vodu i sasvim se skuvao. To će pirinču dati kremastiju strukturu, a ukoliko više volite al dente pirinač, ovaj korak preskočite.

“Da bi se dobro skuvao, presudan je odnos vode i pirinča, a najčešće se koristi pravilo 2 : 1.”

Kuvanje integralnog pirinca – duže vreme kuvanja

Integralni pirinač je nerafinisani i neoljušćeni pirinač, zbog čega se on smatra najzdravijom vrstom. Međutim, za njegovu pripremu potrebno je da izdvojite malo više vremena. Zbog prirodne opne koju ima, potrebno je da se kuva oko 50 minuta kako bi omekšao. 

Različita jela sa pirincem – slana i slatka jela

Pored klasičnog kuvanja pirinča kao priloga, on se koristi i za pripremu mnogih ukusnih jela koji su veoma zastupljeni u našoj ishrani, a napoznatiji od njih su pilav i italijanski rižoto.

Kako se kuva pilav – recept za pilav

Pilav je domaće jelo koje se može pripremati sa različitim mesom – od piletine, preko junetine, do ćuretine, a veoma često se kombinuje sa različitim povrćem. Da bi dobio aromu, dodaju mu se začini kao što su biber, peršun i aleva paprika. U nastavku vam otkrivamo kako se kuva pirinač za pilav.

Način pripreme:

Sipajte malo ulja na dno šerpe i u njoj propržite luk. Dodajte povrće po vašem izboru, začine i meso iseckano na kockice. Pržite dok meso skroz ne porumeni i dok povrće ne omekša, a zatim u šerpu dodajte malo vode i kuvajte oko 15 minuta.

Dodajte šolju pirinča i dve šolje vode, poklopite šerpu i ostavite da krčka.

Pilav spremljen na šporetu je kremast, a ukoliko volite hrskaviji, možete ga ubaciti i u rernu. Ukoliko pripremate pilav u rerni, potrebno je da stavite više vode – na jednu šolju pirinča može ići i 3 šolje vode kako on ne bi zagereo.

mama i žerka u kuhinji

Kuvanje rižota – recept za rižoto

I sami možete napraviti pravi italijanski rižoto, kao u restoranu, samo je potrebno da znate kako se on pravilno priprema i da pratite korake. Za rižoto najviše se preporučuju 4 vrste pirinča – Padano, Arborio, Carnaroli i Vialone, dok se početnicima preporučuje Vialone jer upija više tečnosti i samim tim se lakše dobija kremasta tekstura koja vam je potrebna.

Za pripremu rižota potrebnoje izdvojiti između pola sata i 40 minuta, a kako bi on ispao savršeno kremast i ukusan za to vreme potrebno je konstantno mešanje i postepeno dodavanje tečnosti.

Zašto je potrebno postepeno dodavati tečnost?

Kada se tečnost dodaje postepeno, dolazi do oslobađanja skroba, a upravo on daje kremastu strukturu pirinču i razlikuje ga od obično kuvanog pirinča.

Način pripreme:

Za pripremu savršenog rižota potrebno je prethodno da napravite bujon – supu koju možete napraviti sa mesom, povrćem, pečurkama. Kao zamenu za bujon možete koristiti i kocku za supu ili supu iz kesice. 

U šerpu ili tiganj sipajte maslinovo ulje i ostavite da se zagreje. Zatim iseckajte glavicu crnog luka na sitne kockice, i dinstajte ga na maslinovom ulju. Dodajte i kašiku putera, a kada luk dovoljno omekša u šerpu ili tiganj dodajte pirinač. Rižoto možete začiniti različitim začinima po vašem ukusu, a preporučuje se da ne zaobilazite so i biber.

Pržite sve dok pirinač ne počne da se lepi. Tada dodajte kutlaču supe i mešajte dok pirinač opet ne počne da se lepi za šerpu, kada je potrebno opet dodati kutlaču ili dve supe. Ovaj proces ponovite sve dok se sva supa koju imate ne ukuva.

U rižoto možete dodati različite sastojke po svojoj želji – pečurke, piletinu ili neko drugo meso, povrće ili čak i morske plodove. Za samu pripremu ukusnog rižota, sami sastojci nisu toliko važni, oni zavise od vas, dok je ključno da pirinač bude adekvatne teksture – savršeno mekan i kremast.

“Trik za savršeno kremast rižoto je postepeno dodavanje tečnosti uz konstantno mešanje.”

Pranje pirinča

Recept za sutlijaš – dezert od pirinča i mleka

Od pirinča se mogu praviti i slatke poslastice, a najpoznatija je bez sumnje sutlijaš! Za njegovu pripremu nije potrebno mnogo vremena, a mi vam u nastavku donosimo recept.

Sastojci:

  • 1 šolja pirinča
  • Šećer
  • 1 litar mleka
  • Vanilin šećer
  • Cimet

Način pripreme:

Operite pirinač, stavite ga u šerpu i u nju dodajte vodu, tako da ona bude malo iznad nivoa pirinča. Kuvajte na tihoj vatri uz konstantno mešanje kako se pirinač ne bi zalepio za dno šerpe. Kuvajte dok pirinač ne upije svu vodu.

U odvojenoj šerpi prokuvajte litar mleka, a zatim ga dodajte malo po malo u pirinač, mešajući sve vreme. Kuvajte dok pirinač ne počne da se zgušćuje i u njega dodajte šećer i vanilin šećer. Kada je pirinač skuvan, sipajte ga u posudu i pospite cimetom. Vaša poslastica je spremna za posluženje!

Pirinač je sastavni deo mnogih jela i može se kombinovati sa gotovo svim namirnicama. Od mesa, ribe, povrća, salata, pa sve do sarmi i punjenih paprika – pirinač zaista ide uz sve. Nadamo se da vam je ovaj tekst bio korisan i da ste uvideli svoje greške u pripremi i naučili kako se kuva pirinač idealne strukture. Pratite naša uputstva i nema sumnje da će vaše sledeće jelo ispasti odlično.