Zlatna palma.

Kanski festival: Zlatna palma za film „Anora” Šona Bejkera

Ovogodišnji Kanski filmski festival, 77. po redu, ostaće upamćen po dobrim filmovima, dugim ovacijama i mnoštvu glumačkih zvezda koje su uveličale događaj.

Zlatnu palmu za najbolje ostvarenje odneo je film Anora u režiji Šona Bejkera.

U pitanju je drama o mladoj egzotičnoj striptiz plesačici koja razvija romantičnu vezu sa sinom ruskog oligarha, navodi se u opisu. Radnja je smeštena u siromašnim četvrtima Njujorka i luksuznim vilama ruskih oligarha, a tokom projekcije je više puta praćen aplauzima publike, da bi na kraju dobio višeminutne ovacije. Na festivalu je ocenjeno da taj film oživljava američku nezavisnu kinematografiju, a predsednica žirija, rediteljka Greta Gervig, kazala je da je film veličanstven i pun humanosti.

Za glavnu nagradu su se takmičila 22 filma, dok je ukupno bilo prikazano 230 dugometražnih i kratkometražnih ostvarenja razvrstanih u 27 različitih programa. Ove godine je prvi put uvedena i takmičarska selekcija sa ostvarenjima virtuelne i proširene realnosti, „koja pomeraju granice pripovedanja”.

Ko je sve osvojio nagrade

Drugu najvažniju nagradu festivala, Grand Prix, dobio je film All We Imagine as Light indijske rediteljke Pajal Kapadija.

Nagradu za najbolju režiju osvojio je Migel Gomes koji potpisuje ostvarenje Grand Tour, dok je Korali Farže nagrađena za najbolji scenario za film The Substance (ona je i režirala ovaj horor film u kome glavnu ulogu igra Demi Mur).

Nagradu žirija dobio je Francuz Žak Odijar za mjuzikl Emilia Perez, dok su za uloge u tom filmu nagradu za najbolju glumicu ove godine podelile njih četiri: Karla Sofija Gaskon, Zoi Saldana, Selena Gomez i Adrijana Paz.

Nagradu za najboljeg glumca dobio je Džesi Plemons za ulogu u filmu Kinds of Kindness, grčkog reditelja Jorgosa Lantimosa.

Hrvatski kratkometražni igrani film Čovjek koji nije mogao šutjeti, po scenariju i u režiji Nebojše Slijepčevića, osvojio je Zlatnu palmu u toj kategoriji.

Posebnu nagradu žirija dobio je iranski reditelj Mohamed Rasulof, koji je u Kanu prisustvovao premijeri svog filma The Seed Of The Sacred Fig, a koji je napustio Iran nakon što je osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu.

Otvaranje u znaku Meril Strip

Jedan od najpopularnijih filmskih festivala u svetu počeo je 14. maja prikazivanjem francuske komedije Le deuxieme acte (Drugi čin), ali je otvaranje proteklo u znaku holivudske zvezde Meril Strip, kojoj je uručena počasna Zlatna palma za životno delo.

Time je, kako su rekli organizatori, ovekovečeno njeno „neizbrisivo mesto u istoriji kinematografije”.

„Promenili ste način na koji vidimo žene u svetu kinematografije. Dali ste nam novu sliku o nama samima”, rekla je francuska glumica Žilijet Binoš uručujući joj nagradu.

„Tako sam srećna što se niste umorili od mog lica”, rekla je Meril Strip.

Pored nje, počasnu Zlatnu palmu je ove godine dobio i kreator serijala Ratovi zvezda Džordž Lukas, kao i, kolektivno, Studio Gibli japanskog reditelja animacije Hajaoa Mijazakija.

Žirijem predsedavala Greta Gervig

Žirijem, koji je odlučivao o glavnog nagradi, prvi put je predsedavala američka nezavisna rediteljka Greta Gervig, poznata po filmovima Bubamara, Male žene, kao i po prošlogodišnjem hitu Barbi.

Uz nju su žiri činili i Lili Gledston, zvezda filma Ubistva pod cvetnim mesecom, francuska glumica Eva Grin (koja je prvu filmsku ulogu imala u Bertolučijevim kontroverznim Sanjarima), španski reditelj H. A. Bajona, francuski glumac Omar Si (našoj publici poznat po seriji Lupin i filmu Nedodirljvi), libansko-kanadska glumica i rediteljka Nadin Labaki (čiji je film Kapernaum svojevremeno ostavio snažan utisak na publiku), japanski reditelj Hirokazu Koreeda (čiji je film Kradljivci 2018. osvojio Zlatnu palmu), turska scenaristkinja Ebru Džejlan (supruga i saradnica turskog režisera Nurije Bilgea Džejlana) i italijanski glumac Pjerfrančesko Favino.

U Kanu je premijerno bio prikazan film Džordža Milera Furioza: Pobesneli Maks saga, australijski postapokaliptični akcioni film, peti u serijalu o Pobesnelom Maksu, koji već možete pogledati i u našim bioskopima, Megalopolis, na kojem je režiser Frensis Ford Kopola radio čitavih 40 godina (!) i u koji je uložio sopstvenih 120 miliona dolara – publika ga je ispratila sedmominutnim ovacijama, dok je kritika bila podeljena, kao i novi filmovi Paola Sorentina, Jorgosa Lantimosa, Dejvida Kronenberga, Pola Šredera, Žaka Odijara, Andree Arnold i Kevina Kostnera.

Srbija imala svoje predstavnike u žiriju

Jedan od članova žirija za kategoriju kratkog filma i La Cinef nagrade bio bio i srpski reditelj Vladimir Perišić, koji je uz svetske reditelje i scenariste odlučivao o dobitniku Zlatne palme u konkurenciji za najbolji kratki film i tri La Cinef nagrade, u selekciji filmova Kanskog festivala posvećenoj filmskim školama.

Filmski centar Srbije je, uz podršku Ministarstva kulture, bio tradicionalno prisutan na festivalu.

Podsećamo, na Međunarodnom festivalu serija u Kanu, u aprilu ove godine, specijalna nagrada za najbolju glumačku interpretaciju čitavog ansambla otišla je u ruke glumaca iz Srbije i to ekipi serije Sablja, koja govori o ubistvu premijera Zorana Đinđića. Ovu seriju od osam epizoda gledaćemo ove godine na RTS-u.

Nagrada za projekat Jugoslovenske kinoteke

Asocijacija evropskih filmskih arhiva i kinoteka (ACE) je na festivalu dodelila podršku za zajedničku restauraciju projektu čiji je nosilac Državni audiovizuelni arhiv Srbije – Jugoslovenska kinoteka, u saradnji sa filmskim arhivima iz Bugarske i Crne Gore. Reč je o restauraciji filma Kradljivac bresaka koji je snimljen pre tačno 60 godina, a predstavlja prvu saradnju bugarske i jugoslovenske kinematografije.

„Drago nam je što smo ove godine osvojili nagradu i što kao nosilac projekta učestvujemo u saradnji sa filmskim arhivima iz Sofije i Podgorice na restauraciji filma Kradljivac bresaka. Film će biti restaurisan u Odeljenju digitalne restauracije Jugoslovenske kinoteke, sa originalnog negativa u 4K izdanju”, izjavio je direktor Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić.

Višeminutni aplauz za ostvarenje Kevina Kostnera

Društvene mreže je preplavio i snimak čuvenog glumca Kevina Kostnera koji nije mogao da suzdrži suze dok je publika više minuta aplaudirala njegovom ostvarenju.

U pitanju je vestern priča Horizon: An American Saga koju je režirao, a premijerno je bila prikazana u Kanu. U filmu se prikazuje razvoj američkog Zapada pre i nakon Građanskog rata i predstavlja lični projekat holivudskog glumca, s obzirom na to da je uložio veliki deo svog bogatstva, vrednog više od 100 miliona dolara, uključujući i hipoteku na svoj ranč.

Film, koji traje tri sata, prvo je poglavlje četvorodelnog serijala koji režira Kostner, a u kojem tumači i jednu od uloga uz Sijenu Miler, Dženu Malon, Ebi Li, Toma Pejna, Elu Hant, Sema Vortingtona, Izabelu Ferman, Luka Vilsona. U filmu igra i Hejs Logan Kostner, sin čuvenog glumca i režisera.

„Ne postoji mesto kao što je ovo ovde. Nikada ovo neću zaboraviti”, obratio se publici holivudski glumac. „Napravio sam ovaj film… Više nije moj, sada je vaš. Znao sam to istog minuta kada je prikazivanje završeno. Veoma sam srećan. Biće još tri dela”, dodao je Kostner.

U Kanu je prikazan prvi deo filma, dok je američka premijera zakazana za 28. jun. Drugi deo će biti predstavljen 16. avgusta.