
Kakao – koje nam benefite za zdravlje donosi kakao?
Kakao, blagotvorna i stimulativna biljka kakaovac, primenjuje se u sastavu nutrikozmetike ili u mitskom obliku čokolade.
Proizvodi za negu u kojima značajnu ulogu igra organski kakao, jedan su od najprisutnijih trendova u industriji lepote.
Svetske kozmetičke kuće uveliko rade na formulacijama koje sadrže korisne sastojke iz verovatno najpopularnijeg zrna na planeti – zrna kakaovca. Latinsko ime mu je Theobroma cacao, što znači “hrana bogova”.
Razlozi za to su brojni.
Uživanje u kakaou nas opušta i čini srećnijima, a nanošenjem spolja utiče na našu kožu, uklanja štetne efekte, a dobri rezultati brzo se vide.
Stoga u narednim redovima možete pročitati kako se koristi organski kakao i koje su njegove nutritivne vrednosti i zdravstveni benefiti!
Organski kakao prah u kozmetičkoj industriji – miris, a može i piling
Sirov kakao prah koji se dobija mlevenjem zrna kakaovca, koristi se u brojnim kozmetičkim formulacijama, pored drugih sastojaka.
Samo mirisi proizvoda sa kakaom ponekada su dovoljni da nas učine srećnim i zadovoljnim!
Piling kreme uglavnom sadrže lomljeni kakao i ljusku kokosa. Pored kakaoa, u serumima se može naći hijaluronska kiselina, zeleni čaj, kamilica i ruzmarin.
U sapune se dodaje aloja, maslinovo, bademovo i jojobino ulje. Parfemi koji pored senzualnog kakao mirisa kombinuju sekvojino drvo, belu borovinu i đumbir, mogu imati i dejstvo afrodizijaka.
Kakao u umerenoj količini godi našem zdravlju i raspoloženju, i našem najvećem organu – koži.
Ulja za lice često sadrže i suncokretovo ulje i ulje iz semena borovnica. Kakao buter ili kreme za telo kombinuju se sa mlekom i medom, dok se recimo masti za usne prave u sprezi sa bademovim uljem.

Kakao – zdravlje skoncentrisano u jednom semenu
Proces proizvodnje kakao praha, smese koja se nalazi na listi najhranljivijih namirnica na svetu, je takav da se gube hranljive materije.
Kakao zrna poseduju mnoge fitohemikalije, kao što su flavonoidi, zatim stimulanse teobromin i kofein. U kakaou ima selena, magnezijuma, hroma, mangana, cinka, kalcijuma, fosfora gvožđa, vitamina C, E, K i omega 3 i 6 masnih kiselina.
Što je čokolada tamnija, to je bogatija mineralima i vitaminima.
Smatra se da povoljno utiče na kardiovaskularna oboljenja, da smanjuje stres i poboljšava memoriju.
Organski kakao sadrži antioksidanse koji se bore protiv slobodnih radikala i štite telo i kožu od pojave znakova starenja i štetnih uticaja životne sredine, kao što su razni toksini, izduvni gasovi, ultravioletno zračenje, kućne hemikalije, dim iz cigareta…
Čak sadrži više antioksidanasa nego zeleni ili crni čaj i vino.
Organski kakao usporava starenje
Dobrobiti za kožu su brojne – elastičnost, čvrstina, vlažnost kože, deluje i na celulit i strije i druge ožiljke.
Ima podataka da povoljno utiče i na proširene vene, umanjuje zapaljenja i biološko starenje i zadovoljava potrebe za vitaminima i mineralima.
Flavonoidi ulaze u sastav kakaoa i pomažu oporavak kože koja je oštećena UV zračenjem.
Teobromin, gorki alkaloid, pospešuje površinsku cirkulaciju krvi, što sprečava da se koža suši, poništava efekte UV zračenja, podstiče lečenje i obnavljanje ćelija i čini kožu mnogo mlađom.
Kofein ima poželjan uticaj u otklanjanju celulita.
Kakao biljka bogata je vitaminom C i magnezijumom, što utiče da koža bude zdrava i zaštićena. U prisustvu već pomenutih minerala povećava se mogućnost zarastanja ožiljaka, poboljšava hidratacija kože, kao i što se postiže da koža zrači svežinom.
Visok nivo vitamina E, kao i prisustvo vitamina C, pospešuju produkciju kolagena koji se sa godinama smanjuje i dovodi do toga da koža gubi elastičnost i da se stvaraju bore.
Kolagen koži vraća čvrstinu i elastičnost, smanjuje bore i daje mladalački izgled.

Crna čokolada – kakao kruna
Posle branja mahuna kakaoa, koje sadrže 20–60 zrna u lepljivoj pulpi, zrna se izdvajaju i fermentišu. Mikrobi koji se hrane pulpom vrše fermentaciju.
Nakon fermentacije se suše, pa peku, čime se razvija čokoladni ukus. Zatim se drobe i melju, i tako nastaje bezalkoholna čokoladna tečnost ili pasta spremna za pravljenje čokolade. Iz te tečnosti, pomoću hidraulične prese, može se izdvojiti kakao puter.
Žene često posežu za čokoladom kada su emotivno uznemirene i imaju želju za slatkim. Zašto je to tako – još uvek nije naučno utvrđeno.

Kakao napitak – recept za kakao napitak umesto kafe
Za sve pristalice ovog eliksira zdravlja smo pirpremili i ukusan kakao recept!
Odlična je alternativa za kafu jer sadrži manje kofeina, a ipak ima stimulativan efekat. Pored toga, kakao prah pomaže u sprečavanju oksidativnog stresa u organizmu, a cimet ima protivupalna svojstva i reguliše nivo šećera u krvi.
Ukoliko ste ljubitelj čokolade, ovaj napitak će vam sigurno prijati, a zahvaljujući medu i cimetu, imaće i blagotvorno dejstvo na vaše zdravlje.
Sastojci:
- 20 g kakao praha
- 100 ml mleka
- 100 ml vode
- 1 kašičica meda
- 1 prstohvat cimeta
Način pripreme:
- Za početak je potrebno da u posudu za kuvanje sipate 100 ml vode i 100 ml mleka. Zagrejte na srednjoj temperaturi, a zatim dodajte kakao prah i mešajte dok se ne sjedini sa tečnošću. Ako volite jači ukus čokolade, možete dodati kakao prah da pojačate esenciju.
- Uz pomoć male mutilice, mešajte sastojke u posudi dok ne dobijete homogenu smesu.
- Dodajte jednu kašičicu meda i prstohvat cimeta, i nastavite mešati. Ukoliko želite da napitak bude malo slađi, možete dodati još jednu kašičicu meda ili zaslađivač po želji.
- Kada su svi sastojci sjedinjeni, posudu sa napitkom skinite sa šporeta i ostavite da se malo prohladi.
- Napitak sipajte u šolju i uživajte u bogatom ukusu čokolade sa dodatkom meda i cimeta.
I vaš kakao napitak je spreman za degustiranje – prijatno!