Starbucks kafeterija.

Kafa s pogledom na Severnu Koreju

Starbucks, američki multinacionalni lanac kafeterija, otvorio je lokal na krajnje neobičnoj lokaciji – s pogledom na Severnu Koreju.

Kafić je smešten u Južnoj Koreji, na osmatračkom tornju na granici sa Severnom Korejom, u Eko-parku mira Aegibong u gradu Gimpo, oko 20 kilometara severno od glavnog grada Seula. Nalazi se blizu Demilitarizovane zone (DMZ) koja razdvaja dve Koreje i jedna je od najteže naoružanih granica na svetu.

Posetioci mogu da uživaju u svom napitku dok posmatraju „pustinjsko kraljevstvo” preko reke Jo, koja razdvaja dve strane. Lokal je otvoren 29. novembra, a posetioci su već ispunili svoju „posmatračku dužnost”.

Uz dobar dvogled videće se i stanovnici

Tokom vedrih dana posetioci će moći da vide farme i zgrade niže spratnosti u Kaepungu, okrugu koji se nalazi odmah preko granice. Uz dobar dvogled ili kameru sa ultrazum objektivom, možda će čak moći da uoče i ljude kako šetaju.

„Volela bih da mogu da podelim ovu ukusnu kafu s ljudima koji žive u Severnoj Koreji, odmah ispred nas”, rekla je lokalna stanovnica Bek Hea-sun (48) za Rojters.

Lim Jong-čul, osamdesetogodišnji muškarac koji je učestvovao u Vijetnamskom ratu, takođe je bio među posetiocima. „Koncept bezbednosti ranije je delovao kruto i napeto, ali sada, s ovim kafićem ovde, osećaj je umirujući”, rekao je.

Severna i Južna Koreja tehnički su i dalje u ratu, budući da mirovni sporazum kojim bi bio okončan Korejski rat (1950–1953) nikada nije potpisan. Borbe su prestale nakon sklapanja primirja.

Redak način da se zaviri u Severnu Koreju

Gradonačelnik Gimpa, Kim Bjong-su, nazvao je ovu lokaciju „jedinstvenom”, ističući da ona predstavlja „šarm korejske kulture”, a lokalne vlasti koriste istorijski značaj ovog mesta kako bi podstakle turizam.

Starbucks na ovoj lokaciji predstavlja jedan od retkih načina za Južnokorejce i međunarodne turiste da zavire u Severnu Koreju, čak i izdaleka, bez ulaska na njenu teritoriju.

Ovaj kafić pruža alternativu turama kroz DMZ, koje svake godine privlače veliki broj turista, prema podacima Korejske turističke organizacije.

Prema rečima dve turističke agencije koje sarađuju sa ovom izolovanom zemljom, Severna Koreja planira da do kraja ove godine ponovo otvori ograničeni međunarodni turizam, gotovo pet godina nakon što je potpuno zatvorila granice zbog pandemije kovida-19.

Otvaranje lokala u vreme pojačanih tenzija

Eko-park, na čijem se tornju nalazi kafić, nekada je bio poznat kao Brdo 154, gde su dve Koreje i njihovi saveznici vodili žestoke borbe tokom rata. Uz granicu između Severne i Južne Koreje nalazi se nekoliko osmatračkih tornjeva.

Otvaranje kafića dolazi u vreme pojačanih tenzija između dve Koreje. U januaru, severnokorejski lider Kim Džong Un izjavio je da njegova zemlja više neće težiti pomirenju i ujedinjenju sa Južnom Korejom.

U oktobru, Kim je dodatno zapretio upotrebom nuklearnog oružja kako bi uništio Južnu Koreju u slučaju napada, nakon što je predsednik Južne Koreje upozorio da bi Sever, ukoliko upotrebi nuklearno oružje, „bio suočen s krajem svog režima”.

Naslovna fotografija: © Ned Snowman