Japanski javor – simbol harmonije i mira
Ako su japanska kultura i estetika donele ostatku sveta nešto što će ostati da mu se svi dive, to je bez sumnje – japanski javor.
Kao vrsta, japanski javor (Acer palmatum) ima duboko simboličko značenje u japanskoj kulturi. Moćan je simbol lepote, prolaznosti i ravnoteže. Ako sa strašću posmatrate prirodu i biljni svet, onda vam nikako nisu promakle boje listova na japanskim javorima koji se menjaju svake sezone. Stabla se ’presvlače’ u listove od zelene, do crvene, narandžaste ili zlatne i žute u jesen, a sve zavisno od varijeteta.
Japanski javori podsećaju na prolaznost, na lepotu trenutaka i pozivaju da im posvetite vreme i budete svedoci prirodnih ciklusa i promena. Japanci su poznati po ritualnom posmatranju lišća japanskih javora u proleće i jesen, okupljaju se u parkovima i vrtovima da bi uživali u prizoru javorovog lišća u punoj boji i tako se povezivali s prirodom i promišljali o prolaznosti.
Japanski javor nije samo izuzetno dekorativna biljka, grm ili drvo. Japanci u javorima vide i osećaju vezu koja je poetična i duhovna, i time ukazuju poštovanje prirodnom toku života i harmoniji koja vlada. Zato, svakom baštovanu, i ako nije u zemlji izlazećeg sunca, nega japanskog javora donosi radost i čini izuzetnu čast. Nije to samo baštovanstvo. U pitanju je tradicija koja traži strpljenje, posvećenost, znanje i divljenje.
Ako biste se pridružili zajednici baštovana koji uživaju u nezi japanskih javora, u nastavku pročitajte kako da uspešno uzgajate ovu vrstu, i to godinama.
Japanski javor – održavanje
Ukratko, japanski javor voli polusenku i umereno vlažno, dobro drenirano zemljište. Sunčeva svetlost je ključna za boju lišća, ali preterano izlaganje može oštetiti nežne listove. Japanski javor zahteva minimalnu negu, ali redovno zalivanje je važno, posebno u sušnim periodima. Odgovarajuća sadnja i zaštita od jakog vetra takođe doprinose zdravlju i dugovečnosti ove vrste.
Takođe, veoma važno za negu japanskog javora jeste da znate da voli kisela zemljišta ili pH koji je ispod 7. Sadnju možete obaviti u jesen, od sredine septembra pa do prvih mrazeva, a u zemlju morate dodati dosta kiselog treseta. U suprotnom, vaš japanski javor slabo će napredovati i pitanje je da li će opstati više godina.
Shutterstock
Japanski javor sporo raste i listopadna je vrsta. U idealnim uslovima može da naraste do šest metara u visinu i oko osam metara u širinu. Prava je skulptura u dvorištu i to ne samo zbog izvanrednih boja listova već i oblika, i ’žive’ forme.
Cvetovi japanskog javora su prilično neugledni i nisu posebno atraktivni, a pojavljuju se sredinom proleća. Nemaju poseban miris.
Svaki baštovan treba da se okuša u gajenju japanskih javora koji toliko daju zauzvrat.
Japanski javor – nega
Ako ste nabavili sadnicu japanskog javora, možete je saditi na otvorenom ili u saksiji. Preporuka je da saksije budu od terakote ili drugog prirodnog materijala kako bi se održavala vlažnost korena i kako se ne bi previše zagrevao u plastičnim saksijama.
Iskusniji baštovani preporučuju da posadite dve sadnice u razmaku od četiri metra, i to jednu zelenih listova i jednu crvenih. Oko njih odgajite lep travnjak, bez dodatne sadnje žbunja i drugog cveća. Na ovaj način dobićete prelepe primerke koji će dominirati prostorom. Japanski javor morate da zaštitite od zimskih vetrova koji ga mogu oštetiti.
Ako sadnice sadite u saksijama, nemojte ih često pomerati po bašti. Kada ga posadite, neka tu i ostane.
Svetlo i pozicija
Japanski javor dobro podnosi i puno sunce, a i blagu senku. Letnje žege mogu dovesti do sušenja vrhova listova, pogotovo vruć letnji vetar, pa je dobro da ga zaštitite. U polusenci intenzitet boja je pojačan, pogotovu u jesen kada biljka prolazi kroz promene od purpurnocrvene do narandžaste.
Shutterstock
Temperatura
Japanski javor vrlo dobro podnosi kontinentalne zime, ali je potrebno da ga zaštitite od ledenih zimskih vetrova. U prve dve ili tri godine dobro je da preko zime sadnice oblačite u agril, a donji deo stabla bogato pokrijete malčem. Nakon treće godine, biljka već dobro odrveni i nije joj potrebna dodatna zaštita preko zime.
Što se leta tiče, japanski javor dobro podnosi letnje vrućine, ali ovo vrelo leto bilo je dokaz da traže nešto više pažnje, uz redovno zalivanje, što je uostalom bilo važno za većinu biljnih vrsta.
Orezivanje
Da biste formirali lep oblik i dobar rast japanskog javora, u proleće možete skinuti ili skratiti grane koje štrče i to na sledeći način:
- Mladi jak porast prikratite za jednu trećinu da bi se drvo lepše razgranavalo.
- Uvek pravilno skidajte unutrašnje grane koje se upliću, kako bi cela krošnja imala i podjednako formirala svetle, zdrave, crvene listove.
Razmnožavanje
Mnogi baštovani pitaju da li mogu da razmnože japanski javor i koliko je to komplikovano. Japanski javor se razmnožava skidanjem reznica sredinom avgusta uz korišćenje hormona za ožiljavanje. I kod japanskog javora danas postoje kalemljeni varijeteti koji imaju vrlo ograničen rast, tako da vaša ožiljena biljka ne mora da liči na biljku s koje ste skinuli reznicu. Ovo je posao za prave hobiste koji će strpljivo čekati pet godina, dok biljka ne dostigne zrelost za sadnju na stalno mesto.
Shutterstock
Zalivanje i prihrana
Iako japanski javor ne podnosi sušu, pogotovo u prvim godinama nakon sadnje, zemljište mora da bude dobro oceđeno i da ne zadržava previše vode. Umereno i redovno ga zalivajte, tako da supstrat bude uvek malo vlažan. Nikako ne dozvolite da se stvori bara u zemlji pod javorom, jer je osetljiv na višak vode oko korena.
Obavezno, svakog proleća dodajte neko sporootpuštajuće đubrivo šest meseci, a jednom mesečno zalivajte vodorastvorljivim đubrivima kombinacije 20:20:20 (2g/l vode). Najmanje dva puta u sezoni treba ga folijarno prihraniti mikroelementima.
Zvezde među japanskim javorima
Crveni japanski javor (Acer palmatum atropurpureum) najčešće ćete videti u domaćim baštama. Poznat je po upečatljivoj crvenoj boji lišća koja traje tokom cele godine, posebno se ističući u proleće i jesen. Njegovi listovi su elegantni, fino razdvojeni i podsećaju na čipku, što dodatno naglašava njegovu delikatnu lepotu. Ova vrsta japanskog javora često se koristi kao centralna tačka u vrtovima, zbog izražajne boje i gracioznog oblika.
Shutterstock
Crveni japanski javor raste sporije, obično dostiže visinu od dva do četiri metra, što ga čini idealnim za manje vrtove ili kao bonsai.
Narandžasti japanski javor je izuzetan zbog vatrenonarandžastih listova, posebno tokom jeseni. Kod nas možete da nabavite varijetet Orange Dream, a jedan od popularnih narandžastih kultivara je Acer palmatum ’Katsura’. Njegovi listovi su u proleće u nijansama narandžaste, žute i zelene boje, dok u jesen postaju intenzivno narandžasti. Drugi kultivar je Acer palmatum ’Osakazuki’, koji takođe dobija vatrene narandžaste tonove u jesen. Svaki od ovih kultivara unosi jedinstvenu živopisnu dinamiku u bašte, bojama koje se menjaju kroz godišnja doba.
Plavi japanski javor ne postoji
Japanski javor plavih listova ne postoji. Ako ste znatiželjni i viđali ste na internetu fotografije japanskih javora plavih listova, znajte da su to ili veštački ofarbane biljke, ili su boje listova promenjene u nekom od kompjuterskih programa za obradu fotografija. Ako bi i postojao japanski javor plavih listova, to bi svakako narušilo japansku tradiciju poštovanja prirode i prirodnih procesa.
Svakako je preporuka da se odvažite i negujete bar jedno stablo japanskog javora. Videćete da će prve dve-tri godine tražiti malo pažnje, ali, kad ojača, doživeće duboku starost i svake sezone će vas osvajati nemirnim listovima i čarobnim bojama.
Naslovna fotografija: Shutterstock