Izložba Refolding – drugačiji, a slični pristupi modi stvorili sinergiju i celinu
U prepunoj Galeriji Singidunum, sinoć je otvorena izložba dizajnerki i kostimografkinja Lidije Jovanović i Katarine Samardžić. Ono što izdvaja ovu izložbu je povezanost dve umetnice koje su, iako imaju različitu estetiku i pristup radu, svojim kreacijama stvorile sinergiju i celinu.
Umetnice posetiocima prikazuju svoje viđenje origamija (japanska umetnost presavijanja papira i kreiranja određenog modela), pa tako i izložba nosi simboličan naziv – Refolding.
Izložbe ovog tipa, koje prikazuju proces od ideje do realizacije, od skica do realizovanih aksesoara i odevnih predmeta, zaista su retke, poručila je na otvaranju kustoskinja i istoričarka umetnosti Maja Škaljac Stanošević.
Nastavak izložbe StART folding
ReFolding je vrsta nastavka Lidijine pređašnje izložbe StART folding, koju su pratile cipele i ilustracije, a Lidija je, kako kaže, već tada kroz crteže najavila odevne predmete kao sledeću fazu u razvoju teme čiji je predmet savijanje materijala, koje svoje daleke korene ima u origami tehnici.
Na pitanje kako je došlo do saradnje sa Katarinom, Lidija kaže da su u razgovoru došle do zaključka da im se interesovanja i projekti na kojima rade kreću u sličnim okvirima.
Radovi Lidije Jovanović
„Shvatile smo da bi, kao polazna tačka, bilo zanimljivo da jednu istu temu obradimo na dva različita načina i da zapravo publici približimo put razmišljanja umetnika od ideje do realizacije”, rekla je Lidija za To Sam Ja.
Dopunjavanjem do realizacije ideje
Govoreći na otvaranju, Katarina Samardžić je naglasila da se bavila istraživanjem alternacija tekstila, farbanja i interesantnih tekstura, dok je Lidija imala drugačije viđenje.
„Lidija je imala drugačije viđenje, ali na neki sličan način, pa kroz vizuru dva umetnika možete da vidite kako posmatramo origami, odnosno Refolding”, kazala je ona gostima.
Radovi Katarine Samardžić
Iako se dve umetnice razlikuju u estetici i načinu rada, celokupni doživljaj je da izgledaju veoma upotpunjeno. To se može pripisati činjenici da obe posmatraju modu kao umetničko delo.
Lidija Jovanović, Maja Škaljac Stanošević i Katarina Samardžić na otvaranju izložbe © Privatna arhiva
„Verovatno ovakvom pristupu u velikoj meri doprinosi i to što već dugo delujemo u oblasti pedagogije i jako držimo do toga da moda, u što većoj meri, zadrži svoju prevashodno umetničku orijentaciju”, kaže Lidija Jovanović. Dodaje i da su imale sluha da prate jedna drugu, da se ne preklope sa idejama, „da se ne sudarimo u pitanjima ega i da se dopunimo na mestima gde je to bilo potrebno”.
Origami povezan sa lokalnom tematikom
Lidija u svom istraživanju prolazi proces od odabira teme, koju sužava i konkretizuje, ukrštajući je sa određenim specifičnim i prepoznatljivim detaljima. Tako je bilo i sa ReFOLDING-om. Iako je širi okvir inspiracije bio origami, povezala ga je sa lokalnim stvarima.
„Krajnji ishod je da posmatrač, ako se bolje zagleda, u mojim komadima prepozna jelek, zubun, libade i kabanicu, gornje odevne predmete karakteristične za područje Balkana”, pojasnila je ona.
Izložba je privukla veliki broj ljudi
Kako kaže, ipak sve počinje na papiru, a više od pola posla stvaranja je dobro postavljen proces koncepta i razrade skica.
„Kada je temelj dobar, ono što usledi naknadno, u radionici i na terenu, u potrazi za materijalima, ma kako naporno fizički bilo, zapravo samo teče i nadovezuje se na uspostavljeni kreativni proces”, rekla je Lidija Jovanović.