Izložba fotografija Vukice Mikače: „Uspomene” za rođendan Ateljea 212
Kada pomisli na fotografiju pozorišne predstave, Tihomir Stanić prvo pomisli na Vukicu Mikaču. Za njega je ona sinonim za dobru fotografiju, rekao je otvarajući izložbu njenih fotografija Uspomene.
Portreti legendarnih glumaca Ateljea 212, njih 25, u crno-beloj tehnici, nalaze se u gornjem foajeu Ateljea i mogu se pogledati do sredine decembra. Postavka je deo proslave 68. rođendana Ateljea 212, uz sinoćno premijerno izvođenje predstave Junaci doba krize.
Među umetnicima koje je fotografisala Mikača su: Mira Trailović, Ljubomir Muci Draškić, Bata Stojković, Mira Banjac, Dragan Nikolić, Petar Kralj, Renata Ulmanski, Seka Sablić, Svetlana Ceca Bojković, Tanja Bošković, Dara Džokić, ali i mlađe zvezde kao što su Gordan Kičić, Anica Dobra, Tihomir Stanić, Jelena Đokić, Svetislav Goncić, Milica Mihajlović…
Deo fotografija na izložbi © Anđa Brstina
Ipak, jedna fotografija se izdvaja, ona na kojoj se nalazi Tanja Bošković. Ona je, kako je Mikača pojasnila, jedina u boji i to zato što ju je upravo ona angažovala u Ateljeu. „Hvala im, proživela sam najlepše godine svoje karijere”, rekla je ona okupljenima.
U fotografijama uhvaćena suština predstave i glumaca
Gostima se obratila direktorka Ateljea 212 Gordana Goncić koja je ocenila da je to pozorište „postalo i do dan-danas ostalo jedno od najvoljenijih”.
Izložbu je, govoreći monolog Vladimira iz drame Samjuela Beketa Čekajući Godoa, otvorio Tihomir Stanić.
„Ko zna šta je istinito u našim sećanjima na predstave koje smo igrali, na predstave koje smo gledali, na predstave u kojima su igrali ti veliki glumci kojima smo se divili i zbog njih možda i postali ovo što jesmo, i glumci, i reditelji, i radnici pozorišta…”, poručio je on.
Vukica Mikača, Tihomir Stanić i Gordana Goncić © Anđa Brstina
Fotografije Vukice Mikače, kaže Stanić, sve to su sačuvale od zaborava i ušle u sferu konkretnog, snažnog sećanja.
„Na njenim fotografijama se vidi kakve su to bile predstave. To je bilo nepogrešivo tačno. Ona je uvek znala da uhvati ono što jeste suština predstave i njenih aktera”, naglasio je on.
Mikača je kao dete maštala da bude glumica, pa misli da se možda odatle javila ljubav prema glumcima i osećaj kada treba da uhvati određeni trenutak.
Vukica Mikača
„Ova izložba je nastala kao jedno sećanje na našu mladost. Ovo je dokument. Sećamo se naših bardova koji više nisu sa nama, kao što su Gaga Nikolić, Bata Stojković, Muci, Mira Trailović… Treba da nastavimo njihovim stopama, da se trudimo da i dalje budemo kultno pozorište”, kazala je ona.
Prvi teatar iz SFRJ na gostovanju u Americi
Atelje 212 ove godine proslavlja 68 godina od kada je predstavom Faust u režiji Mire Trailović, u sali Borbe sa 212 stolica, 12. novembra 1956. godine započela nova epoha. Avangardno pozorište Atelje 212 probilo je granice tadašnje zemlje i postalo prvi teatar iz SFRJ koji je, posle Drugog svetskog rata, pozvan da gostuje u Americi, kao i na scenama širom sveta.
Predstave su se prvih godina igrale u adaptiranoj sali stare Borbe, a kada je Bojan Stupica postao upravnik Ateljea, osmislio je i pripremio planove za izgradnju nove zgrade na sadašnjoj adresi: Svetogorska 21.
Nova zgrada pozorišta otvorena je 30. decembra 1964. godine premijernim izvođenjem predstave Ljubinko i Desanka Aleksandra Popovića u režiji Radeta Markovića. Rekonstrukcija zdanja Ateljea 212 započeta je 1988. godine, a novo, adaptirano pozorište otvoreno je 1. avgusta 1992. godine premijerom predstave Kneginja iz Foli Beržera Žorža Fejdoa, u režiji tadašnjeg upravnika Ljubomira Mucija Draškića.
Izložba Uspomene otvorena je do sredine decembra, a zainteresovani je mogu posetiti radnim danima i subotom u toku radnog vremena biletarnice, od 10 do 14 časova i od 18 časova do početka predstave. Nedeljom se fotografije mogu videti od 18 časova do početka predstave. Ukoliko nema predstava na repertoaru, biletarnica radi prepodne, dok nedeljom ne radi.
Naslovna fotografija: © Anđa Brstina