Žena ima rukavice i briše ogledalo koje blista.

Hidrogen – praktična primena u domaćinstvu

Hidrogen (vodonik-peroksid) se koristi za dezinfekciju rana, za mešanje sa farbama za kosu… A da li ste znali da ovo sigurno i prirodno sredstvo može biti vrlo korisno i u kući, za dezinfekciju, izbeljivanje veša, čišćenje ogledala i još mnogo drugog?

Smatra se blagim izbeljivačem (kada se koristi u nižim koncentracijama), malo jačim od limunovog soka, te je stoga odličan izbor za praktičnu primenu u domaćinstvu.

Kada koristite hidrogen za čišćenje, kao i kada radite sa drugim sredstvima, nosite rukavice da biste zaštitili kožu, a ako radite sa većim koncentracijama, potrebno je da nosite i naočare.

Pročitajte kako sve možete da koristite hidrogen i primenite neku od mogućnosti koja vam se čini dobra – sigurni smo da ćete biti iznenađeni.

Uklanjanje fleka sa materijala

Uglavnom je u redu koristiti troprocentni hidrogen (vodonik-peroksid), ali je najbolje da ga prvo isprobate na nekom delu materijala koji se mnogo ne vidi, da biste proverili kako tkanina podnosi ovaj rastvor, odnosno da li je hidrogen slučajno ne izbeljuje. Ukoliko je to slučaj, pomešajte jedan deo hidrogena (3%) sa istim delom vode da biste dobili rastvor od 1,5%. U tom slučaju ćete možda morati da ponovite postupak nekoliko puta.

Nakon uklanjanja fleka, materijal isperite vodom i pustite da se osuši.

Čišćenje ogledala

Ako ste potrošili sredstvo za čišćenje stakla, tu je hidrogen (vodonik-peroksid).

Evo kako možete koristiti troprocentni hidrogen za čišćenje ogledala.

  1. U prskalicu ili posudu sa raspršivačem sipajte troprocentni hidrogen.
  2. Ravnomerno isprskajte površinu ogledala.
  3. Čistom krpom ili papirom za brisanje obrišite ogledalo trudeći se da uklonite prljavštinu.
  4. Ako je potrebno, ponovite postupak na mestima gde je prljavština ili masnoća tvrdokorna.
  5. Na kraju, suvom čistom krpom obrišite površinu ogledala i uklonite preostalu vlagu.

Važno je napomenuti da treba izbegavati preterano korišćenje hidrogena (vodonik-peroksida) na ogledalima koja imaju osetljive ili specijalno tretirane površine, jer to može dovesti do oštećenja ili neželjenih promena u izgledu. Uvek testirajte na manje vidljivom delu ogledala pre primene na celoj površini.

Domacica drži savršeno belu košulju.

Izbeljivanje požutelog veša

Ukoliko bele stvari – majice, veš, čaršavi, letnje haljine – duže stoje u ormanu, mogu poprimiti žućkastu boju. Evo kako da im u nekoliko koraka vratite belinu i sjaj.

  1. U mašinu za pranje veša, zajedno sa deterdžentom, dodajte od 1/2 do 1 šolje (oko 120–240 ml) troprocentnog ili šestoprocentnog hidrogena.
  2. Operite veš na uobičajen način, koristeći odgovarajući program za tkaninu i temperaturu.
  3. Nakon pranja, proverite da li su mrlje ili neželjeni tonovi nestali. Ako nisu, možete ponoviti postupak izbeljivanja u sledećem ciklusu pranja.
  4. Na kraju, osušite veš na vazduhu ili koristite mašinu za sušenje, prema uputstvima za održavanje.

Odstranjivanje fleka od znoja

Problem sa flekama od znoja na majicama i košuljama je lako rešiv uz pomoć ovog sredstva. Isprobajte sledeći trik: pomešajte kašiku tečnog deterdženta za pranje sudova i dve kašike hidrogena (3%), nanesite na fleku i ostavite sat vremena. Nakon toga, operite tkaninu kao i obično. Isto važi za bele tkanine. Sa tkaninama u boji treba biti pažljiv i isprobati hidrogen, rastvor od 1,5%, ili troprocentni hidrogen razblažen vodom u istim razmerama.

Produžetak veka sunđerima

Posle duže upotrebe, kuhinjski sunđeri poprimaju neprijatan miris i menjaju boju. Vodonik-peroksid se smatra jednim od najsigurnijih dezinfekcionih sredstava. Jednostavno, samo potopite sunđere u mešavinu jednakih količina hidrogena i vode, ostavite da odstoje neko vreme, a zatim ih isperite vodom. Ako „tretman” ne uspe, vreme je da ih bacite.

Osvežavanje frižidera i mašina za sudove

Kada čistite frižider ili mašinu za sudove na kraju ih poprskajte hidrogenom (3%). Ostavite da deluje 15–20 minuta, a zatim obrišite čistim sunđerom. Tako ćete ukloniti i fleke i neprijatne mirise, jer je ovo dezinfekciono sredstvo odličan antiseptik – uklanja i bakterije i viruse.

Skidanje mrlja od krvi

Ukoliko se desi da vam krv kane na odeću, isperite je hladnom vodom i poprskajte troprocentnim hidrogenom. Ostavite malo da odstoji i opet isperite hladnom vodom – fleka bi trebalo da nestane.

Dobar saveznik i u kupatilu

Osim što ubija bakterije i viruse, hidrogen (vodonik-peroksid) uništava i gljivice, tako da je neprijatelj buđi u kupatilu. Poprskajte sve delove kupatila gde imate problem, pločice, zavesu za tuš-kabinu ili kadu, ali naravno ne zidove na kojima nema pločica. Kao što je ranije pomenuto, hidrogen ubija bakterije, ali takođe uklanja gljivice, odnosno buđ. Ako problem nije suviše veliki, hidrogen bi trebalo lepo da očisti kupatilo, koje će opet zablistati.