Diyajn visoke mode, DIOR u Muyeju Victoria i Albert u Londonu, 2019.

Džon Galijano – novi modni život palog anđela

Kreativni put Džona Galijana mogli bismo nazvati svojevrsnom zagonetnom odisejom, od trijumfa princa mode s kraja prošlog veka, preko pada i previranja i, na kraju, iskupljenja u modnoj kući Maison Margiela.

Talenat koji pleni

U eteričnom carstvu visoke mode, gde su snovi ispleteni od svile, a mašta ne poznaje granice, malo imena je silinom svog talenta izazvalo toliko fascinacije i kontroverze, kao što je to slučaj sa Džonom Galijanom. Njegovo putovanje kroz anale istorije mode je tapiserija satkana od sjaja, pada i na kraju iskupljenja.

Galijanov prodor u svet dizajna ne bi se mogao nazvati nikako drugačije do meteorskim. Rođen na Gibraltaru i odrastao u južnom Londonu, usavršavao je svoj zanat na Central Saint Martins College of Art and Design, gde je njegova avangardna vizija zapela za oko ljudima iz modne industrije. Početkom 1980-ih izbio je na scenu kolekcijama koje su prkosile konvencijama, mešajući istorijske reference sa pank senzibilitetom koji je naelektrisao svet mode.

Prve modne korake započeo je predstavljajući svoju robnu marku, a nedugo zatim radeći za Živanši i kao kreativni direktor kuće Dior.

Međutim, upravo je njegov mandat kreativne sile, koja se krila iza legendarne francuske modne kuće Dior, katapultirao Galijana u stratosferu odabranog društva u istoriji odevanja. Imenovan za umetničkog direktora Diora 1996. godine, udahnuo je novi život legendarnom brendu, redefinišući luksuz u pozorišnu pistu sa izvrsno izrađenim odevnim predmetima. Galijanova dizajnerska rešenja bila su raskošna, ekstravagantna i potpuno zadivljujuća, što mu je donelo legije odanih sledbenika i učvrstilo njegov status vizionara.

Pad

Ipak, usred sjaja i pohvala, tama je vrebala ispod površine. Godine 2001. Galijanova karijera je skrenula sa kursa, kada je bio upleten u skandal koji je sam i kreirao. Javni antisemitski ispad zabeležen na video-snimku izazvao je šok u modnoj industriji, ali i široj javnosti, što je dovelo do njegovog brzog otpuštanja iz Diora i izazvalo burne kontroverze.

Za Galijana, posledice njegovog pada iz milosti bile su period istraživanja duše i introspekcije. Lišen svojih profesionalnih priznanja i odbačen od mnogih u industriji, povukao se iz svetlosti reflektora da bi se suočio sa svojim demonima i zacrtao put napred. U vreme izgnanstva, Galijano je pronašao utehu u umetnosti ponovnog rođenja, crpeći inspiraciju iz svojih ličnih borbi da podstakne novopronađenu kreativnu energiju.

Džon Galijano

Džon Galiano © Denis Makarenko/Shutterstock

Novi početak

Iako je delovalo da će ovo ujedno biti i kraj jedne blistave karijere, stvari će poprimiti novi tok kada se 2012. Ana Vintur zauzela da modna kuća Oskara de la Rente umetniku pruži novu šansu. Galijano će nakon ove, u kreativnom smislu više nego uspešne revije, ostati iza scene. Činilo se da još nije trenutak za njegovo javno prikazivanje.

Godine 2013. Galijano je izašao iz senke trijumfalnim povratkom na svetsku scenu, nakon što je imenovan za kreativnog direktora brenda Maison Margiela. Pod njegovim upravljanjem, enigmatična modna kuća je doživela radikalnu transformaciju spajajući Galijanov karakterni njuh za dramu sa avangardnom estetikom brenda Margiela, kako bi kreirala kolekcije koje su prkosile kategorizaciji. Njegov mandat u modnoj kući Maison Margiela obeležen je nemilosrdnom potragom za inovacijama, dok Galijano nastavlja da pomera granice mode i izaziva konvencionalnu mudrost.

Danas, dok Džon Galijano stoji na čelu modne kuće Maison Margiela, njegovo putovanje služi kao svedočanstvo o moći iskupljenja i otpornosti ljudskog duha. Kroz trijumf i previranja, on je ostao nepokolebljiv u posvećenosti svom zanatu, dokazujući da će, čak i suočen sa nedaćama, pravi talenat uvek naći put nazad u svetlost. A iako put do iskupljenja može biti pun prepreka, Galijanova priča je podsetnik da, na kraju krajeva, vredi ići na to putovanje.

S druge strane, ovo nas vraća i na večito pitanje o tome da li je ličnost umetnika moguće odvojiti od njegovog dela i da li smo spremni da pređemo preko velikih moralnih mana da bismo samo još jednom mogli da prisustvujemo magiji.

Naslovna fotografija Dizajn visoke mode, muzej Viktoria i Abert, Londom, 2019, Dior. © Ralu Spatareanu/Shutterstock