
Detaljan vodič kroz Ljubljanu – atrakcije, restorani, kafići, izleti
Ljubljana je jedna od najmanjih evropskih prestonica, koja već devet godina nosi titulu najzelenijeg grada u Evropi. Za njen obilazak bio bi dovoljan i jedan dan, ali u tih 24 sata biste se našli u drugačijem svetu – čistom i uređenom.
Zima možda nije najidealnije vreme da je posetite, kao što smo mi uradili, s obzirom na to da je Slovenija poznata po svojim skijaškim kapacitetima i planinama koje je okružuju. Ipak, svako putovanje je kao mali plus u životu, tako da ako vas put tokom hladnih dana dovede ovde – samo se dobro obucite.
Atrakcije u Ljubljani
Centralni deo Ljubljane, Prešernov i Kongresni trg, Zmajski, Mesarski i Šuštarski most, pijacu, zamak i Katedralu Svetog Nikolaja, verovali ili ne, obišli smo za pola dana, da ne kažem za nekoliko sati.
Do Ljubljanskog zamka došli smo funikularom (gondolom) i povratna karta je koštala 6 evra, ali sa strane postoje i stepenice, za one koji žele da prošetaju. Unutrašnjost zamka je besplatna za razgledanje, dok se određeni delovi i muzeji u sklopu njega plaćaju dodatno.
Tivoli park nalazi se preko puta Narodne galerije. To je najveći park u Ljubljani, proteže se na pet kvadratnih kilometara i za šetnju po tom zelenom raju trebalo bi da odvojite makar dva sata. Šetalište Jakopič se nalazi u sklopu parka, kao i dvorac Tivoli u kome su smešteni Međunarodni centar grafičke umetnosti i Muzej savremene istorije Slovenije (a u blizini je i Muzej moderne umetnosti), hala Tivoli u kojoj se održavaju sportski i kulturni događaji…

Fotografija: Tivoli park © Sergi Balaguer H / Shutterstock
Metelkova je mesto gde se okupljaju slovenački alternativci i umetnici i nastala je devedesetih, kada je stotinak ljudi upalo u nekadašnju kasarnu JNA i sprečilo njeno rušenje, a zatim je pretvorilo u kulturni centar. Čak i kad nema događaja, zanimljivo je obići to mesto, pošto su nekadašnje vojne barake interesantno ukrašene.
Pomenute atrakcije su povezane i sve su „u krugu dvojke”, pa ne treba da vas čudi što ćete ih brzo obići, posebno kada je hladno pa ubrzate hod.





Sleva na desno): Prešernov trg; Statua slovenačkog pesnika Franca Prešerena; Zgrada Filharmonije na Kongresnom trgu; Deo Kongresnog trga; Pogled na grad iz ljubljanskog zamka
Ono što mogu da izdvojim kao prednost Ljubljane je definitivno čistoća: u lokalima je svaka vrsta konzumiranja nikotina zabranjena – postoje određeni delovi u gradu gde su postavljene kante i posebne pepeljare gde se može zapaliti i ugasiti cigareta.
Spazili smo i čistača ulice koji smeće, odnosno poneki papirić koji se zadesio na ulici, skuplja hvataljkom. Nikakve lopate i metle, već hvataljkom, zatim u ruku i onda u kantu za smeće.
Gde jesti?
Hrana se ne razlikuje mnogo od naše, što je i očekivano. Moja preporuka je da ručate u restoranu, odnosno gostionici Šestica. Postoji od 1777. godine i najdugovečniji je ljubljanski restoran u stilu gostione.
Tradicionalna jela i slovenačka vina služe konobari obučeni u narodne nošnje. Da bi se oživela atmosfera, u restoranu se povremeno održavaju slovenačke večeri sa živom muzikom i tradicionalnim plesovima.
Poznat je i restoran Julija, koji takođe ima dobru hranu, a ako želite da pojedete picu, preporučujem Pops Place, sertifikovanu napolitansku piceriju.
Gde popiti kafu ili pivo?
Slovenija obiluje veoma čistom vodom, što se i oseti, čak i kada probate onu sa česme. A poznato je da gde je voda kvalitetna, tu se proizvodi i dobro pivo.
U centru grada postoje razni pabovi gde možete popiti slovenačko ili pivo iz neke druge zemlje, s obzirom na šarenoliku ponudu. Njihova piva su Union i Laško – naše preporuke idu posebno za Union.
Probali smo i ljubljansko pivo Tektonik i baš je prijalo, nismo imali šta da mu zamerimo.
Posetili smo England Pub, Sir William’s Pub i Holiday’s Pub, ali je veliki izbor ugostiteljskih objekata uz reku, pa možete izabrati i neki od njih.

Što se tiče cena, uglavnom su slične kao u Beogradu, nema prevelikih razlika. Ono što mi je bilo neverovatno i gde se videla razlika jeste da je pivo Guinness (Ginis) od 0,5 l u ljubljanskom pabu u centru grada koštalo 5 evra, dok je u jednom beogradskom pabu u centru grada čak 950 dinara.
Kafu smo pili u raznim kafićima, ali jedno mesto nam je bilo posebno simpatično zbog enterijera. Zove se Wonderland, ukrašeno je šarenim cvećem, lampama, natpisima i sve je nekako medeno. U istom fazonu su im i pića – šarena i zanimljiva.


Unutrašnjost kafića Wonderland
U Nebotičniku, soliteru sa kafićem i vidikovcem na 12. spratu, osim u piću uživali smo i u pogledu na grad. Ova zgrada je nastala u vreme Kraljevine Jugoslavije i bila je prva građevina u Ljubljani koja je visinom nadmašila zvonik katedrale.
Gde prošetati u blizini Ljubljane?
Postojnska jama je jedna od najvećih geoloških atrakcija Slovenije. Predstavlja 20.570 metara dug sistem pećina u blizini Postojne i najveća je pećina u Sloveniji. Mi je sada nismo obišli, jer nismo imali vremena, ali iz tuđih (proverenih) usta smo čuli samo reči hvale za tu atrakciju. Žutim turističkim vozićem otvorenih vagona vozite se u „središte zemlje”, a tamo možete videti i bebe zmajeva.
Prednost Slovenije, odnosno članica Evropske unije, definitivno je u tome što granice faktički ne postoje, odnosno uglavnom nema zadržavanja na njima. Slovenija je okružena Hrvatskom, Austrijom, Italijom i Mađarskom, pa se tako možete prošetati i do nekih gradova iz tih država.
Mi smo prošetali do Trsta i trebalo nam je oko 1,5–2 sata do tamo. Kada vetar duva na moru nije baš prijatno za šetnju, ali možete popiti kafu i doručkovati. Na primer u Caffè degli Specchi, na samom Trgu jedinstva. Kafe je osnovan 1839. godine, odiše duhom Austrougarske monarhije, nudeći uvid u eru elegancije i intelektualne živahnosti. Čekali smo 15-ak minuta da uđemo unutra, ali se nismo pokajali. Ako planirate da kupite čokoladu u tom restoranu, koju oni proizvode, to će vas koštati 7 evra. Kafa je bila oko 4 evra, dok u ponudi imaju doručak i kafu za 13 evra.

Gradska kuća Trsta na Trgu jedinstva Italije
Produžili smo do Portoroža i Pirana, manjih primorskih gradova, ali i najpoznatijih turističkih centara Slovenije. Portorož je malo mesto i verujem da je leti mnogo lepše, ali sada na nas stvarno nije ostavio neki utisak.
Piran je malo veći i tu možete da prošetate do Starog grada, zidina, Tartinijevog trga, ali i da pojedete odličnu morsku hranu. Nama se dopala u restoranu Tri Vdove, koji se nalazi na šetalištu pored mora. Ono što smo uočili je da ne postoje plaže, već su tu zidine ili eventualno mali kameniti deo i odmah se ulazi u vodu, što bi me lično odbilo od tog letovališta.


Piran
Na Bledu smo proveli par sati u šetnji, uprkos hladnoći koja se pored vode uvek oseća još jače. Bledsko jezero je jedna od najpoznatijih destinacija u Sloveniji i zauzima dolinu gde se nekada davno Bohinjski glečer otopio, ostavljajući za sobom prelepi pejzaž. Možete posetiti najstariji zamak u Sloveniji čija istorija seže unazad do 1004. godine ili ostrvo usred jezera gde se nalazi Crkva Majke Božije iz 15. veka sa šarmantnim belim zvonikom. Do nje možete stići ako iznajmite brod i veslate sami do ostrva ili se ukrcate na tradicionalni brod po imenu „pletna”. Na Bledu je kretanje po jezeru dozvoljeno samo plovilima na vesla, i to ako se kreću propisanom brzinom.




Shutterstock
Lokalne kremšnite, iliti krempite, za koje kažu da se i dalje prave po originalnom receptu, probali smo u hotelu Park. Kolač je ukusan, ali bih ipak prednost dala kotorskoj krempiti. Parče smo platili 6,5 evra – smatram da je previše, ali sve je prihvatljivo kada putujemo i istražujemo nove stvari.