Denzel Vošington u ulozi Afrikanca koji je iz senke vladao Rimom
Gladijator 2, istorijski spektakl reditelja Ridlija Skota, čije prikazivanje je upravo počelo u našim bioskopima, pored zvezde u usponu Pola Meskala i nešto starijeg Pedra Paskala, pažnju privlači i likom Makrina, koji tumači 69-godišnji Denzel Vošington.
Dok se mladi gladijatori sukobljavaju u areni, Makrin vuče konce iza scene. Ili bar on tako misli. Taj lik, koga je odlično odigrao Denzel Vošington, inspirisan je jednom istorijskom ličnošću koja ima veze i sa našim prostorima. Radi se o rimskom caru Makrinu, čija je bronzana glava pronađena u selu Boleč kod Beograda i danas se čuva u Muzeju Grada Begrada.
Ko je bio Afrikanac s bradom i brkovima
Bronzana glava dimenzija 33 x 22 cm smatra se delom visoke umetničke vrednosti rimskog realizma. Predstavlja lik Makrina, koji je bio car svega 16 meseci, tokom 217. i 218. godine naše ere. Poreklom je bio Afrikanac, po obrazovanju pravnik, sa zavidnom karijerom sudije i zakonodavca. Prvi je rimski car koji nije pripadao senatorskoj klasi. Na vlast je došao nakon sukoba zaraćene braće, careva Gete i Karakale, a sa vlasti ga je zbacio ustanak koji su organizovale žene iz dinastije Severa.
Bronzana statua koja prikazuje Makrina © Muzej grada Beograda uz saglasnost za korišćenje reprodukcija predmeta iz zbirki muzeja grada Beograda.
Beogradska bronzana statua prikazuje Makrina sa bujnom kovrdžavom kosom, bradom i brkovima, a istorija kaže da se ošišao i obrijao da bi zavarao progonitelje, dok je bežao preko Balkana do Male Azije, gde je na kraju uhvaćen i pogubljen.
Denzel Vošington u liku Makrina u filmu Gladijator 2 nema tako bujnu kosu, ali nosi bradu, što nije bio čest običaj među Rimljanima toga vremena. Po crtama lica glumac Denzel Vošington veoma liči na carev bronzani portret.
Najbolji glumac 21. veka
Od početka glumačke karijere, Vošingtona ubrajaju među najseksepilnije, najlepše i glumce sa najsavršenijim proporcijama lica. Ali prvenstveno, Vošington je izvanredan glumac, sposoban da prikaže koloritne i složene likove sa unutrašnjim dramama, što je uspeo da uradi i u filmu Gladijator 2.
Vošington ima za sobom zavidnu karijeru i mada poslednjih godina radi manje jer, kako je sam rekao, sad može da radi samo ono što ga inspiriše, želeo je da uradi još neki film sa 88-godišnjim rediteljem Ridlijem Skotom. Vošington je igrao glavnu ulogu u Ridlijevom filmu American Gangster iz 2007, koji mu je doneo veliku slavu.
Pored ova dva filma sa Ridlijem, Denzel Vošington je glumio i u čak pet filmova Ridlijevog brata, režisera Tonija Skota, koji je izvršio samoubistvo 2012. godine: Grimizna plima (Crimson Tide) iz 1995, U žaru osvete (Man on Fire) iz 2004, Deja Vu iz 2006, Otmica u metrou 123 (The Taking of Pelham 123) iz 2009. i Nezaustavljiv (Unstoppable) iz 2010.
Za ono što je do sada postigao u filmskoj indusriji, Denzel Vošington je 2016. dobio nagradu Sesil B. Demil na 73. ceremoniji dodele Zlatnog globusa, a Njujork tajms ga je 2020. progasio najvećim glumcem 21. veka.
Prvi je crni glumac sa dva Oskara. Oskara za sporednu ulogu je dobio za ulogu u filmu Slava (Glory) iz 1989, a Oskara za glavnu mušku ulogu dobio je za film Dan obuke (Training Day) iz 2001. Od kad je počeo filmsku karijeru ulogom u Vojnikovoj priči (A Soldierʼs Story) iz 1984, najduže je bio bez nominacije za Oskara 11 godina, od 2001. kad je nominovan za Dan obuke do 2012. kada je nominovan za Let (Flight).
Majka ga spasila od ulice
Denzel Vošington kaže da svega ovoga ne bi bilo bez jedne hrabre odluke njegove majke. Naime, Vošington je rođen 28. decembra 1954. u njujorškom kvartu Maunt Vernon. Otac mu je bio pentakostalni sveštenik, a majka je držala ženski salon i pevala u crkvenom horu. Denzel je išao u školu i visio sa momcima iz kraja. Kad mu je bilo 14 godina, roditelji su mu se razveli, a majka je odlučila da ga odvoji od društva i dala ga u srednju školu internatskog tipa.
„Ta odluka je priomenila moj život, jer ne bih preživeo u pravcu kojim sam krenuo. Momci s kojima sam se družio u to vreme preživeli su najviše do 40. godine, uključujući i godine koje su proveli po zatvorima. Oni su bili dobri momci, ali ih je ulica uzela pod svoje”, rekao je Vošington.
Od doktorske serije do holivudske zvezde
Kasnije je hteo da upiše tehniku na Univerzitetu u Teksasu, ali je ipak osvojio školarinu kao talentovani košarkaš i upisao novinarstvo i dramu na jezuitskom Fordam univerzitetu u Njujorku. Prve uloge u pozorištu odigrao je kao student glume u Linkolnovom centru, a godinu dana je učio glumu i u San Francisku. Jedno vreme se tražio, razmišljao čak da postane sveštenik, kao njegov otac. Po povratku u Njujork, započeo je glumačku karijeru.
Posle perioda u kome je uglavnom igrao u predstavama na njujorškom Of Brodveju, Vošingtonova karijera je krenula uzlazno nakon što je dobio ulogu u „doktorskoj” TV seriji St. Elsewhere, gde je bio jedini crni glumac u svih šest godina prikazivanja.
To mu je otvorilo vrata Holivuda. Prvu nominaciju za Oskara dobio je za film Vapaj za slobodom (Cry Freedom) iz 1987. Među njegove najbolje filmove ubrajaju se i Sećanje na Titane (Remember the Titans) iz 2000, Filadelfija (Philadelphia) iz 1993, Malkolm Iks (Malcolm X) iz 1992, Čovek iznutra (Inside Man) iz 2006, Ograde (Fences) iz 2016, Advokat (Roman J. Israel, Esq) iz 2017 itd.
Paralelno sa filmskom karijerom, Vošington je s vremena na vreme igrao i u pozorištu, a kritičari su isticali njegovo majstorstvo da „prikaže kontrolisani bes”. Uspešan je bio i kad se otisnuo u producentske i režiserske vode.
Denzel Vošington sa ćerkama, fotgrafija iz ranijeg perioda. © D-VISIONS/ Shutterstock.com
Jedna supruga i četvoro dece
Osim po izuzetnoj karijeri, Denzel Vošington se od većine holivudskih zvezda izdvaja i svojim dugim brakom. Imao je 28 godina kad se oženio Poletom Pirson, koleginicom s kojom je zajedno glumio u TV filmu Vilma. Poleta ga je dva puta odbijala a tek treći put je pristala da se uda za njega. Sina Džona Dejvida Vošingtona, koji se jedno vreme bavio američkim fudbalom, a danas je glumac, dobili su 1984. Godine 1987. rodila im se ćerka Katja, koja je diplomirala umetnost na Jejlu, a blizanci Olivija i Malkolm, rođeni 1991, danas su u svetu filma, ona kao glumica, on kao režiser.
Ona me je učila vernosti, duhovnosti, ljubavi
Poleta je vrlo brzo po rođenju dece napustila glumačku karijeru da bi se posvetila porodici. Njeno dvoumljenje oko udaje za Denzela nije bilo bez osnova. Tabloidi su pisali da ju je u jeku najveće slave „besomučno varao”. Međutim, njihov brak je opstao. Čak su 1995, posle tih kriza, odlučili da obnove bračni zavet i to su učinili u Južnoj Africi. Kad ga novinari danas pitaju šta je tajna za srećan brak, on šaljivo odgovara: „Radi što ti žena kaže. Da, draga. I diši duboko.”
Denzel Vošington sa suprugom Paulette, na premijeri Gladijatora II, u Londonu, Odeon Luxe. © Fred Duval/Shutterstock.com
Ipak, ono što je vrlo ozbiljno rekao, javno, pred celim Holivudom, bilo je: „Najvažnija osoba u mom životu 40 godina, 40 godina žrtvovanja, 40 godina opraštanja. Ona me je učila vernosti, duhovnosti, ljubavi. Pravoj ljubavi. Nepomućenoj ljubavi, uprkos meni samom. Ja ne bih bio živ bez Polete Vošington. Ne bih bio živ.” A onda je još dodao: „Sitni umovi pričaju o drugim ljudima, tračare. Dobri umovi razgovaraju o događajima, veliki umovi razgovaraju o idejama.”
Sada, Denzel Vošington svoj 70. rođendan iščekuje ovenčan pohvalama za Gladijator 2. Mediji su najavili da je izabran za ulogu čuvenog kartaginskog vojskovođe Hanibala u Netfliksovom filmu koji još nema naslov, a koji bi trebalo da se snima ove godine, kao i da će ponovo raditi sa rediteljem Spajkom Lijem u filmu High and Low (Između neba i pakla), rimejku filma Akira Kurosave iz 1963. Najavljeno je i da se na proleće sledeće godine Vošington, ulogom Otela, vraća u pozorište, na Brodvej.
Naslovna fotografija-© BAKOUNINE/ Shutterstock.com