Prijatelji na skijanju.

Da li je skijanje postalo opasno?

Svake godine gledam sve veći broj skijaša i imam sve više nedoumica kako sve to uopšte opstaje. Slučajno sam na Jutjubu naišao na video-snimak sa suđenja Gvinet Paltrou na koju je na skijanju naleteo sredovečni muškarac. Kada je video ko je u pitanju, tužio je zbog navodne povrede. Iako niko nije osuđen, ostaje pitanje kako razrešiti sve veći broj incidenata na skijanju, kojih je samo u Francuskoj bilo preko 24.000 u 2023. godini.

Vežbajte ako želite da idete na skijanje

Prvo pitanje koje se nameće jeste – fizička spremnost skijaša. Ako se uzme podatak iz Statističkog godišnjaka 2023. da je na Kopaoniku bilo oko 150.000 domaćih turista, a pretpostavlja se da broj ljudi koji redovno vežba ne prelazi 100.000, onda se s pravom nameće pitanje zašto neko misli da može da skija, a da nije u stanju da uradi seriju od deset čučnjeva.

Nemojte da pijete dok skijate

Drugi problem koji postaje sve aktuelniji je konzumiranje alkohola na skijalištu. Iz nekog nepoznatog razloga, veruje se da nekoliko čašica neće da škodi, a ne uzima se u obzir da svi gube koordinaciju, koncentraciju i spretnost. Ako se uzme u obzir da u spustu čak i početnici mogu da idu 60 km/h, onda je opravdano pitanje kako nema više nesreća. A tek ako se uzme fizička nespremnost i konzumiranje alkohola, onda se sve čini mnogo dramatičnijim. U SAD postoje kontrole na alkohol na velikim skijalištima, ali u Evropi toga nema, jer turistički centri žele što više gostiju i da potrošnja bude najveća moguća. Ono što je dobro jeste da su osiguravajuće kuće uvele obavezni alko-test kod povreda na skijanju, jer osiguranje ne pokriva pijane skijaše. Samo je u nekim centrima zbog problema u vezi sa alkoholizmom većina bifea u dnu skijališta, ali u većini drugih razbacani su po planini.

Nosite kacigu

Treći problem su kacige. Iako nedvosmisleno spasavaju život i sprečavaju mogućnost ozbiljnih povreda, zakonski su uvedene samo u Švajcarskoj i Italiji. Francuska ne želi da uvede obavezu nošenja kaciga, pre svega zbog komoditeta gostiju i želje da ih bilo čime ne odbiju da dođu na planinu.

One su, osim zaštite, dobri izolatori od hladnoće i vetra, a po mnogima su i modni detalj, jer savremeni dizajn nema granice.

Četvrti problem je bukvalna needukovanost skijaša koji ne znaju kako da se ponašaju na stazi – ko ima pravo prednosti, koje brzine su dozvoljene i šta se sme, a šta ne bi trebalo raditi. Tako je i došlo do toga da je skijaš koji je naleteo na Gvinet Paltrou došao s leđa, što znači da je isključivo on morao da vodi računa. Neću pritom da govorim o nazovi dobrim skijašima, koji brzinom automobila uleću na plave staze na kojima su početnici. Neverovatno je da ne razumeju da sudar sigurno dovodi do ozbiljne povrede. Očigledno je da skijanje treba regulisati pravilima kao u saobraćaju, i po pitanju kaciga, i brzine, i alkohola.

Naučite da koristite skije

Peto je skijaška oprema. Ranije su skije bile duže, nisu imale zaobljenja i teže su se vozile. Nije bilo bordera, ni raznih drugih skija (monoskija, telemark, turno skija, snooc, skija na sankama (ski sledge), itd.). Danas i početnici srazmerno brzo nauče osnovnu tehniku, jer su skije prilagođene i lakše se savladaju. Naravno, odmah smatraju da mogu da idu na sve staze i da voze brzo. I možda to ne bi bio toliki problem da su u pitanju samo oni, a ne svi učesnici na skijanju. Ovako se najveći broj nesreća upravo dešava u sudarima, koji mogu i da se završe ozbiljnim povredama, pa čak i smrću. Jedan od naših poznatih ortopeda kaže da oni ne bi imali toliko posla da nema skijanja, jer postoje sezonski prelomi donjih ekstremiteta i kidanje prednjeg ukrštenog ligamenta i ostalih ligamenata kolena.

Vežbajte bar pred skijanje, ako ne vežbate redovno

Naravno, sve ovo može se izbeći, kada bi postojala edukacija, kao na primer za planinarenje, ronjenje ili neki drugi rekreativni sport u kome neka pravila moraju da se poštuju.

Da se vratimo na kondiciju i nekoliko vežbi koje se nisu promenile od 2006.

Uski čučanj

Stanite blago povijenih kolena, stopala u širini kukova i spuštajte se dok vam bedra ne postanu paralelna s podlogom. Kolena ne smeju preći ravan nožnih prstiju, leđa moraju da ostanu ravna, a prilikom povratka u početni položaj kolena uvek ostaju blago povijena – nikad se ne dižemo do kraja.

© Privatna arhiva

Široki čučanj

Stanite povijenih kolena, raširenih nogu, stopala usmerenih prema spolja i spuštajte se dok vam bedra ne postanu paralelna s podlogom. Prilikom vežbe, kukove podvući pod sebe.

© Privatna arhiva

Listovi

Na udaljenosti od oko 1 m od zida stanite punim stopalima na pod, oslonite se rukama o zid i podižite se na prste. lsta vežba može se izvoditi naizmenično desnom, pa levom nogom.

© Privatna arhiva

Abduktori

Stati uz zid i odmicati desnu nogu od tela. Promeniti stranu i ponoviti vežbu za levu nogu. Važno je da iskoristite muskulaturu nogu i ne savijate se u kuku.

© Privatna arhiva

Stati uz zid s desnom nogom preko prstiju leve, i iz te pozicije potiskivati nogu prema spolja. Važno je da ne vraćate nogu dalje od prstiju leve noge!

© Privatna arhiva

Vežbe za trbušnjake treba raditi pri svakom vežbanju, jer bez njih nema pravog skijanja.

Preporučuje se da vežbe izvodite u tri serije, u svakoj od 8 do 12 ponavljanja, zavisno od kondicije.

Razmislite i usvojite bar neki od saveta.

U svakom slučaju, budite umereni i uživaćete u skijanju!