Cink i zdravlje – za šta je dobar cink
Cink je sastavni deo mnogih enzima, kao i neophodna komponenta u metaboličkim procesima. U tekstu koji sledi upoznajemo vas sa nizom najvažnijih funkcija koje ovaj mikroelement ima u organizmu, problemima koji se javljaju u slučaju nedostatka cinka, namirnicama koje su najbolji izvori ovog esencijalnog sastojka, kao i suplementima koji sadrže cink i kada postoji potreba za njima.
Šta je cink
Da li je cink vitamin? Ne, nikako. On je esencijalni hemijski element koji je neophodan za mnoge procese u našem organizmu. Inače, cink se u namirnicama koje unosimo u organizam ili u suplementima nikada ne nalazi u slobodnoj formi, već u obliku minerala ili u sastavu amino-kiselina ili proteina.
To znači da ga putem ishrane unosimo u obliku amino-kiselina ili proteina, dok se u suplementima nalazi u obliku minerala – soli.
Tako imamo suplemente cink-glukonata koji ima dobru bioraspoloživost i dobro se apsorbuje. Zatim navodimo cink-pikolinat koji ima odličnu bioraspoloživost. Ponekad, suplementi cinka dolaze u obliku cink-citrata koji ima manju bioraspoloživost, pa se samim tim teže apsorbuje, ali ima pristupačniju cenu. Ekonomičniji preparat je i cink-oksid, međutim problem je što se slabo apsorbuje. Na kraju, navodimo i cink-sulfat, koji se bolje apsorbuje od cink-oksida, međutim može izazvati iritaciju želuca.
Cink u ishrani
Svi koji se raznovrsno hrane, sigurno unose i dovoljne količine ovog neophodnog elementa. Međutim, u slučajevima neadekvatne ishrane, preskakanja obroka, određenih zdravstvenih stanja, može se javiti potreba za unosom cinka putem suplemenata.
U namirnice bogate cinkom spadaju crveno meso i morski plodovi, posebno ostrige. Zatim, cink je prisutan u jajima, mleku, jogurtu, klicama žitarica, orašastim plodovima.
Sadrže ga i mahunarke, na primer crni pasulj, soja, sočivo, leblebija. Manje količine sadrži i kinoa, poznata kao „hram hranljivih materija”, „hranljiva bomba”, „nutritivna bomba”…
Vegetarijanci moraju posebno da obrate pažnju, jer veganski proizvodi nisu najbolji izvor cinka. Za njih je preporuka da koriste namirnice obogaćene mikroelementima, kao i da jedu dosta semenki i orašastih plodova.
Pojedina istraživanja su pokazala da fitinska kiselina, odnosno fitati koje sadrže integralne žitarice i mahunarke, mogu da se vežu za cink i smanje njegovu bioraspoloživost, odnosno apsorpciju. Međutim, ukoliko kao izvor cinka unosimo i druge namirnice koje smo pomenuli, ovo nije razlog da izbegavamo integralne žitarice i mahunarke jer, kao što znamo iz naših prethodnih tekstova, imaju mnoge druge prednosti.
Šta utiče na apsorpciju cinka
Cink se apsorbuje iz tankog creva, međutim teško je utvrditi koja se tačno količina usvaja, jer se deo izbacuje iz organizma.
Istraživanje je pokazalo da kada se unosi u obliku tečne hrane u kojoj ima cinka, apsorpcija je odlična i to 60–70 odsto, dok je apsorpcija slabija kada cink dolazi iz čvrste hrane. Opšte je prihvaćeno da je prosečno usvajanje cinka iz hrane oko 33 odsto. Takođe je utvrđeno da se usvajanje ovog mikroelementa razlikuje od populacije do populacije, jer ishrana i način ishrane variraju.*4
Cink za zdravlje
Za šta je dobar cink? Lista je duga, ali navešćemo one najvažnije funkcije. Vrlo je bitan za metaboličke procese u kojima učestvuju enzimi u čiji sastav ulazi cink. Neophodan je za rast, kao i uopšte za organske sisteme, epiderm, gastrointestinalni sistem, centralni nervni sistem, za normalno funkcionisanje imunosistema, za koštani i reproduktivni sistem. *4
Znamo da se u slučaju prehlada i uopšte respiratornih infekcija uvek preporučuje suplementacija vitaminom C i cinkom. Za bolno grlo, danas se često preporučuju i pastile obogaćene cinkom ili sa dodatkom cinka.
Treba biti obazriv sa dozom, jer sve preko 40 mg dnevno imaće suprotan efekat, na primer slabljenje odgovora imunosistema i adekvatnog aktiviranja imunosistema u borbi protiv infekcije!
U slučaju akni, preporuka je da se ne zaboravi cink, jer on utiče na balans hormona. Cink je bitan i za sintezu genetskog materijala i pravilno zarastanje rana.
Odličan je za kožu: topikalne formulacije koje sadrže cink-oksid pokazale su se kao vrlo dobre u tretiranju kože.*3 Cink-oksid se korsiti i u raznim kremama za sunčanje, jer predstavlja odličnu mehaničku barijeru protiv štetnih sunčevih zraka.
Bitno je znati da ukoliko se javi neki od navedenih problema proveriti da nije u pitanju i nedostatak nekih drugih mikroelemenat kao što je selen, vrlo bitan za kožu, kosu, nokte ili vitamin D, bitan za zdravle kostiju i zuba itd.. Mora se imati u vidu da oni deluju u sinergiji.
Shutterstock.com
Cink i reproduktivno zdravlje
Smatra se da je cink (iz hrane) jedan od ključnih elemenata kada se radi o impotenciji i uopšte reproduktivnom zdravlju. Cink nije direktno povezan sa potencijom, već je vrlo bitan za seksualno zdravlje muškaraca, na šta ukazuje i velika količina cinka u semenoj tečnosti. Istraživanja su pokazala da je kod muškaraca koji su dnevno unosili 1,4 mg cinka bio umanjen broj spermatozoida, kao i testosterona.
Znamo da se ženama koje planiraju trudnoću preporučuje da uzimaju multivitamine, kao i mikroelemente, među kojima je i cink.
Problemi kod nedostatka cinka
Iako je cink mikroelement, potreban u malim količinama, njegov nedostatak utiče na određena važna stanja u organizmu. U ranom uzrastu utiče na rast, dok kod starije populacije nedostatak može, između ostalog, biti povezan sa nastankom ateroskleroze, ali i dovesti do neuroloških problema, autoimunih oboljenja, ubrzanog starenja i uopšte bolesti vezanih za starenje. Nedostatak cinka utiče i na oksidativni stres i hronična zapaljenja, povezan je i sa dijabetesom, depresijom, Alchajmerovom bolešću.*1
Naravno, bitno je i da li je nedostatak cinka ozbiljan ili se radi o neznatnom nedostatku.
Na primer, ozbiljan nedostatak cinka može da dovede do opasnog stanja kao što je nezarastanje rana kod čira, što može dovesti i do fatalnog ishoda.
Nešto manji nedostatak može da dovede do smanjenja testosterona u serumu. Ima izveštaja i o tome da kod pojedinih osoba sa nedostatkom cinka dolazi do kognitivnih problema. Može se javiti problem sa zarastanjem rana, ali i dermatitis, alopecija, gubitak apetita, pa čak i slaba adaptacija na mrak.
Ozbiljan nedostatak cinka najčešće se javlja u zemljama u razvoju, gde oko dve milijarde ljudi ima problema sa razvojem i rastom.
Stoga je bitno, ukoliko se javi neka od pomenutih kliničkih slika, proveriti i nivo cinka u organizmu i korigovati njegov unos ukoliko se ustanovi manjak.
Najčešći problemi u vezi sa nedostatkom cinka javljaju se kada je konzumacija integralnih žitarica veća u odnosu na druge namirnice, jer one sadrže fitate, jedinjenja koja se vezuju za cink. Ukoliko dođe do vezivanja cinka za ova jedinjenja, on postaje nedostupan i organizam ga ne usvaja. Nedostatak može nastati i usled neuhranjenosti, slabe ishrane i drugih zdravstvenih problema zbog kojih je umanjena apsorpcija.
Da li cink može biti štetan?
Cink iz hrane ne može biti štetan, međutim cink koji se unosi putem suplemenata može biti toksičan za organizam (jer se i neprimetno može preterati sa unetom količinom). Suviše velike doze cinka mogu da utiču na slabljenje imunosistema, kao i na povećanje osetljivosti na infekcije, a takođe mogu poremetiti apsorpciju bakra, smanjiti HDL holesterol i uticati na sintezu crvenih krvnih zrnaca.*2
Prevelika doza može da izazove mučninu, dijareju, pa čak i da bude fatalna, ukoliko se veće količine cinka natalože u tkivima.
Preporučena dnevna doza cinka za muškarce je 14 mg, za žene 8 mg. Dnevni minimum je 5 mg, a gornja granica unosa je 40 mg. U većim dozama, utiče na pravilnu apsorpciju kalcijuma i bakra.
Naslovna fotografija – Shutterstock.com
IZVORI:
1. Prasad, A.S. Zinc in Human Health: Effect of Zinc on Immune Cells. Mol Med 14, 353–357 (2008). https://doi.org/10.2119/2008-00033.Prasad
2. Chasapis, C.T., Loutsidou, A.C., Spiliopoulou, C.A. et al. Zinc and human health: an update. Arch Toxicol 86, 521–534 (2012). https://doi.org/10.1007/s00204-011-0775-1
3. S Baldwin, M R Odio, S L Haines, R J O’Connor, J S Englehart, A T Lane. Skin benefits from continuous topical administration of a zinc oxide/petrolatum formulation by a novel disposable diaper. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology is the official EADV journal.
4. Nazanin Roohani 1, Richard Hurrell 1, Roya Kelishadi 2,✉, Rainer Schulin 1 . Zinc and its importance for human health: An integrative review. J Res Med Sci. 2013 Feb;18(2):144–157., https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3724376/