Batat (Slatki krompir) – Za šta je dobar batat i kako ga pripremati? 

Batat, koga često nazivaju i slatki krompir, može biti narandžaste, krem, ljubičaste, žute, bele ili crvene boje, a izdvaja se po specifičnom slatkom ukusu koji može da utoli želju za šećerom. Kod nas, on je najčešće prisutan u intenzivnoj narandžastoj boji, sličnoj šargarepi.

Sve o tome za šta je batat dobar, ali i kako izgleda osnovni recept za batat, uz koji ćete slatki krompir lako uklopiti u svakodnevnu ishranu, saznajte u nastavku teksta!  

Je li batat zaista – slatki krompir? 

Batat često nazivaju i slatki krompir, iako ne potiče iz iste familije kao krompir. Dolazi iz Novog sveta, a u Evropu su ga doneli Kolumbo i drugi moreplovci. Latinsko ime mu je Ipomoea batatas, pa otuda i njegov naziv. 

Uglavnom je narandžaste boje, ali može biti krem ili čak ljubičaste, žute, bele ili crvene boje. Hranljivi sastojci mogu varirati u zavisnosti od boje.

Batat je izuzetno hranljiv, a sladak ukus potiče od enzima koji skrob pretvaraju u šećer. Sazrevanjem i kuvanjem, batat postaje još slađi. Posle branja, čuva se od četiri do šest dana na temperaturi od 30 stepeni, da bi se povećala slast i smanjilo propadanje.

Batat usporava starenje

Kao i drugi narandžasti plodovi, batat je bogat beta karotenom koji se u organizmu pretvara u vitamin A. Svaki molekul beta karotena u jetri se pretvara u dva molekula vitamina A. Beta karoten, karotenoid koji daje boju batatu, snažan je antioksidans koji se dovodi u vezu sa umanjenim rizikom od kardiovaskularnih oboljenja i određenih vrsta kancera.

Samo jedan srednji batat obezbeđuje 100 odsto preporučene dnevne doze vitamina A, 80 odsto vitamina C,  50 odsto vitamina E i 400 mg kalijuma!

Ovo su sve korisni antioksidansi koji ubrzavaju lečenje od infekcija, štite od kancera, veoma su značajni za dobrobit kože, zdravu kosu, kao i za vid. 

Oni su, takođe, vrlo korisni kod oporavka kože oštećene UV zracima. Utiču i na usporavanje procesa starenja uopšte, pa možemo reći da redovna konzumacija batata ima svojevrsni anti-aging efekat

Magnezijum i kalijum su bitni za snižavanje krvnog pritiska.

Ovu namirnicu treba čuvati na hladnom i suvom mestu, ali ne u frižideru, jer joj temperature ispod 10 stepeni menjaju ukus.

Batat sadrži dosta vitamina B5, riboflavina, niacina, tiamina, koji su karakteristični za povrće narandžaste boje. Ima i biljne sterole koji umanjuju nivo holesterola.

Batat je dobar i za mršavljenje: jedite slatki krompir da smanjite apetit

Relativno nizak glikemijski indeks znači da batat sporo otpušta šećer u krvotok, za razliku od druge hrane bogate skrobom.

Batat sadrži rastvorljiva i nerastvorljiva vlakna. 

Rastvorljiva vlakna, kao što je pektin, čine nas sitim, te utiču na smanjenje konzumiranja hrane i samim tim smanjuju skokove šećera u krvi. 

Nerastvorljiva vlakana blagotvorno deluju na naš probavni sistem, a daju i osećaj sitosti, što je dobro za našu „liniju”.  Ipak, njegov GI ga ne preporučuje za ishranu za osobe koje imaju dijabetes, pa upozoravamo da ljudi sa problemima sa šećerom treba pažljivo da konzumiraju slatki krompir.

Kako se čuva slatki krompir? 

Batat se brzo kvari. 

Odmah ga treba baciti ako se primeti buđ ili trulež na površini. Nije dovoljno samo ukloniti koru, jer se trulež brzo širi i na unutrašnjost krtole. Treba ga čuvati na hladnom i suvom mestu, ali ne u frižideru, jer mu temperature ispod 10 stepeni menjaju ukus.

Slatki krompir recept – kako pripremiti batat? 

Batat može da se koristi u mnogim receptima, na isti način na koji se koriste krompir i bundeva – pečen, u supama, čorbama ili salatama.

No, za razliku od krompira, slatki krompir ima dosta tanku koru, tako da ih treba veoma pažljivo guliti. Iznutra je dosta tvrd, pa će vam za njegovo sečenje biti potreban oštar i stabilan nož. 

Druga, lakša opcija je da se ljušti posle kuvanja.

Recept za pečeni slatki krompir – osnovna receptura 

Pripremanje batata sa maslinovim uljem, na primer, povećava apsorpciju beta karotena, sastojka koji se rastvara u ulju. I još jedna dobra strana batata – njegov sladak ukus lako će utoliti žudnju za šećerom. 

Pa, hajde da vidimo kako da pripremimo batat na klasičan način – pečenog, a sa maslinovim uljem, tako da se poveća apsorpcija beta karotena, odnosno vitamina A. 

Batat iz rerne  

Sastojci:

  • 4 srednje velika krompira
  • 2 supene kašike maslinovog ulja
  • Začini po želji, a najbolje so, biber i vlašac

Priprema: 

  • Zagrejte rernu na 200 °C  i obložite je folijom za pečenje, ili papirom radi lakšeg kasnijeg pranja
  • Krompir temeljno operite i oribajte, a zatim ga osušite ubrusom i probušite viljuškom nekoliko puta, po sredini 
  • Stavite krompir na pripremljen pleh, ostavljajući malo prostora između krompira i pecite 45 minuta, ili sve dok slatki krompir možete sa lakoćom probušiti nožem ili viljuškom
  • Ohladite pet minuta pre nego što otvorite batat i prelijte maslinovim uljem i vlašcem ili stavite svoje druge omiljene prelive i začine

Pomfrit od batata može da se priprema na isti način, a za manje vremena. Samo isečete batat na male štapiće, kao i običan krompir kad spremate pomfrit, zatim ga prelijete maslinovim uljem i začinima, dobro umuljajte, rasporedite po plehu i već za nekih 20-ak minuta uživate u slatkom, a zdravom pomfritu, punom beta karotena! 

Prijatno!

I za kraj – kalorije! 

Ukusan, fin, ali koliko kalorija ima batat, da li ga možemo jesti dok smo na dijeti? 

Apsolutno! 

Batat ima svega 86 kalorija na 100 grama težine. 

Međutim, ako ga spremate sa velikim količinama ulja, putera i sličnim, kaloričnim namirnicama – jelo sa batatom na kraju može imati i značajno više kalorijske vrednosti.