Ananas – odlično voće za jela od mesa
Aromatično tropsko voće, čiji plod podseća na šišarku, poznato je u kulinarstvu kao omekšivač mesa, a 100 grama ploda ima samo 50 kalorija
Ananas je poreklom iz Južne Amerike, a danas se gaji širom sveta u tropskim predelima, uključujući i Australiju. Latinski naziv mu je Ananas comosus, a reč ananas potiče od južnoameričke reči nanas koja znači odlično voće. Inače, na engleskom se zove pineapple – pine znači bor, jer plod ananasa podseća na šišarku bora. Kada cveta, biljka daje oko 200 cvetova koji se udružuju i daju plod ananasa.
Posle branja, ananas više ne sazreva, a prilikom kupovine treba birati aromatičan i težak plod sa zelenim listovima
Visok sadržaj mangana
Sto grama ananasa sadrži 50 kalorija, 80 odsto vode, 13 odsto ugljenih hidrata – od toga 10 grama šećera, 1,5 odsto vlakana, 0,5 odsto proteina, 50 miligrama vitamina C i manje količine drugih vitamina.
Ananas ima vrlo male količine minerala, ali ima visok sadržaj mangana. Mangan igra bitnu ulogu u raznim enzimskim reakcijama u organizmu, npr. u iskorišćavanju cinka, vitamina B1, vitamina E i gvožđa. Važan je i za održavanje zdravog kardiovaskularnog sistema, kao i za regulisanje holesterola i šećera u krvi, a utiče i na zdravlje kože.
Svež ananas sadrži bromelain, enzim koji je sličan papainu kod papaje, koji razlaže proteine, pa je u kulinarstvu poznat i kao omekšivač mesa. Pomaže kod varenja, naročito kod starijih ljudi. Bromelain pospešuje rast korisnih bakterija u digestivnom traktu, kao što su bifidobakterija i lactobacillus.
Kada se koristi u desertima sa želatinom, ananas treba da se skuva da bi se bromelain razgradio, u suprotnom želatin se ne bi stegao
Ananas ima antioksidativno i antiupalno dejstvo. Bromelain je specifičan COX-2 inhibitor – reč je o enzimu koji je odgovoran za razna zapaljenja i bol; bromelain zato predstavlja prirodnu alternativu lekovima protiv bolova koji mogu imati puno kontraindikacija.
Osim što umanjuje bol, bromelain ublažava i nadutost. Preliminarna istraživanja ukazuju da smanjuje rizik od formiranja krvnih ugrušaka koji mogu izazvati srčani ili moždani udar. Takođe, koristi se kod bronhitisa i sinusitisa, kao i za smanjenje simptoma alergije.
Manji plodovi slađi
Istraživanja su pokazala da primena bromelaina pre operacija utiče na brži oporavak, jer smanjuje zapaljenske procese i otoke. Bromelain u kremama pospešuje zarastanje rana i povoljno deluje protiv otoka, artritisa i sportskih povreda. Međutim, kod nekih osoba može izazvati alergijsku reakciju.
Kada ga kupujemo, treba da izaberemo onaj koji ima aromu i žutu unutrašnjost
Posle branja, ananas više ne sazreva. Kada ga kupujemo, treba da izaberemo onaj koji ima aromu i žutu unutrašnjost. Braon delovi ukazuju da je počeo da truli. Treba da bude težak i da ima zelene listove. Manji plodovi sa jarko žutom unutrašnjošću su slađi.
Ananas ima slatkasto-kiselkast ukus i divnu aromu. Može se dodavati u salate, peći sa morskim plodovima i mesom. Kada se termički obradi, postaje mekši, jer se razgrađuje celuloza koju sadrži. Kada se koristi u desertima sa želatinom, treba prvo da se skuva ili da se koristi konzervisan, da bismo bili sigurni da se bromelain razgradio. U suprotnom, želatin se ne bi stegao. Ananas se često konzerviše u sirupu koji je veoma kaloričan. Konzervisanje razgrađuje bromelain, ali ne uništava vitamin C.