aleva paprika

Aleva za tople note u jelima

Paprika potiče iz Amerike gde se gajila vekovima. Indijanci su je koristili kao lek još pre 9000 godina. U Evropu su je preneli Španci i Portugalci

Slatka crvena paprika ili kako se još naziva – aleva paprika vrlo često se koristi u našim tradicionalnim jelima i to kao tucana ili samlevena u prah. Ime aleva potiče iz turskog jezika od reči al(e) što znači rumen, jasno crven. Naziv paprika potiče od južnoslovenske reči piperka ili poprika. Pravi se od osušenih crvenih paprika, slatkih varijeteta Capsicum annuum.

Najčešće se za pravljenje paprike koristi takozvana paradajz paprika, a ponekada joj se dodaju oštrije sorte, kao što su čili i kajenska paprika, da bi dodale ljutinu.

Ukrasna biljka u bogataškim vrtovima

Paprike potiču iz Amerike, naročito centralnog Meksika, gde su se gajile vekovima. Koristila se u ishrani, a Indijanci su je koristili i kao lek još pre 9000 godina. Sa američkog kontinenta prenete su u Španiju i Portugal u 16. veku. Iz Španije se zatim gajenje proširilo na Afriku, Aziju i centralnu Evropu. U početku je služila kao ukrasna biljka u baštama bogatih porodica. Iz Grčke je preko Bugarske i Srbije doprla u Mađarsku. I danas su Mađarska i Španija najveći proizvođači i potrošači paprike.

Od 100 kilograma sveže paprike dobija se oko 10 kilograma aleve

Interesantno je da su biljku paprike od koje je nastala mađarska verzija gajili Turci u 16. veku, u Budimu, odnosno starom delu današnje Budimpešte.

Ta paprika bila je ljuta sve do 1920. godine, kada je segedinski uzgajivač pronašao biljku paprike koja je davala slatke plodove i iskoristio je za dobijanje slatkih sorti. Inače, u Mađarskoj se paprika u 19. veku koristila kao lek za groznicu, a tek kasnije postala je popularan začin.

Aleva paprika obično je slatka, ali može se naći i u ljutoj, i u dimljenoj formi. One slično izgledaju, ali ukusi se razlikuju. Od varijeteta crvenih paprika zavisi da li će paprika biti slatka ili ljuta, ali i slatka i ljuta mogu biti dimljene. Slatka paprika pravi se od slatkih crvenih paprika, ima blagi, voćni ukus koji malo gorči. Koristi se u raznim jelima, a najkarakterističnija su gulaš i paprikaš.

Ljuta paprika pravi se od ekstra ljutih crvenih paprika koje sadrže kapsaicin, kao što su čili ili kajen. Koristi se umesto slatke paprike kada se želi veoma ljuto i začinjeno jelo. Ponekad se meša sa slatkom alevom da bi se dodala delikatna ljutina.

Suva i dimljena crvena paprika dobija se dimljenjem za koje se koristi hrastovo drvo. Ovaj specijalitet je španskog porekla i zove se Pimenton de la Vera, a koristi se najviše da bi dodao dimljeni ukus jelima, bez potrebe da se samo jelo dimi.

U Srbiji se godišnje utroši oko 10 vagona, a po stanovniku 120 grama

U procesu dobijanja slatke aleve paprike koriste se suve paprike koje su blage i imaju tanju pokožicu i meso. Paprika za proizvodnju aleve jedna je od najznačajnijih začinskih biljaka kod nas. U Vojvodini je koncentrisano oko 90 odsto celokupne proizvodnje i važan je izvozni artikal izuzetnog kvaliteta. Najviše se gaji sorta horgoška slatka i aleva NK. Inače, od 100 kilograma sveže paprike dobija se oko 10 kilograma aleve. U Srbiji se godišnje utroši oko 10 vagona, a po stanovniku 120 grama.

Najpoznatije vrste aleve

Po branju, paprika se slaže u kontejnere od žičanog pletiva da bi dozrela, što traje 10 do 14 dana i u tom procesu smanjuje se sadržaj vode sa 85 odsto na 20 do 30 odsto. Nakon toga, paprika se mašinski pere, seče i suši nekoliko sati na povišenoj temperaturi, čime se dodatno smanjuje vlažnost. Potom se drobi do čestica veličine dva do tri milimetara. Tada se može upakovati u kese i čuvati na niskim temperaturama.

Drobljena ide u mlin gde se potom premešta na valjak, gde se dodatno usitnjava. Ponekada se pre mlevenja dodaje seme, čime se zapravo dodaje ulje koje doprinosi intenzivnijoj boji praha, ali i stabilnosti zbog prisutnih antioksidanasa. Samleveni proizvod se prosejava na situ koje ima veličine 150 do 500 mikrometara.

Aleva paprika je obično slatka, ali može se naći i u ljutoj, i u dimljenoj formi

Inače, majstori kulinarstva razlikuju šest grupa mlevene paprike: plemenitu (slatka, oštrog ukusa, svetlocrvene boje), delikatesnu (najblaža, vrlo slatka i tamnocrvene boje), delikatnu (blaga, bogatog ukusa, svetlo do tamnocrvena), ružičasta (jake arome i blage oštrine, svetlocrvene boje), poluslatka (mešavina slatke i oštre), ljuta (najljući oblik slatke paprike, svetlobraon boje).

U slatkim paprikama nema kapsaicina, za koji se zna da u ljutim varijetetima ima mnoge zdravstvene prednosti. Slatka paprika sadrži razne antioksidanse kao što su karotenoidi koji sprečavaju oštećenja koja može da izazove oksidativni stres izazvan slobodnim radikalima u telu.

Kapsantin i kapsorubin su karotenoidi prisutni u crvenim paprikama. Oni su rastvorljivi u mastima, tako da se najbolje usvajaju kada se unose sa zdravim masnoćama, kao što je na primer avokado.

Paprika je bogata vitaminom A, ima umerene količine vitamina B6, E, C, K. Vitamin A smanjuje zapaljenske procese. Vitamin B6 ima povoljan uticaj na nervni sistem, snižava loš i povećava nivo dobrog holesterola, snižava visok krvni pritisak i, uopšte, dobra je za stanje kardiovaskularnog sistema.

U Americi se aleva više koristi za posipanje hrane kada je već gotova, međutim, bolji ukus se postiže kada se greje na ulju

Takođe, dobra je za oči i varenje, dok gvožđe i vitamin E utiču na formiranje crvenih krvnih zrnaca i sprečavanje anemije. U tradicionalnoj medicini kašičica aleve rastvorena u čaši vode koristila se za ispiranje upaljenog grla.

Aleva se koristi kao začin u brojnim jelima i raznim kuhinjama sveta. Daje toplinu i boju pirinču, supama, gulašu, paprikašu, sarmi, punjenim paprikama, boraniji, grašku, spanaću i, naravno, kobasicama. Može se posuti na pržena jaja ili koristiti za premazivanje mesa, pre pečenja.

U Americi se aleva više koristi za posipanje hrane kada je već gotova, međutim, bolji ukus se postiže kada se greje na ulju, ali ako se preprži, jelo dobija gorak ukus.

PROBAJTE RECEPTE

Aleva paprika

Naučite kako da sami napravite alevu papriku kod kuće.

domaca aleva paprika

1

Alevu papriku možemo i sami da napravimo kod kuće. Papriku treba oprati i obrisati papirnim ubrusom. Zatim je staviti na sto u senci na papirne ubruse, kada je dan topao i suv. Sušiti ih najmanje dva dana, a potom iseći po dužini, odstraniti peteljke, semenke i dodatno iseći na kockice od centimetar, dva. Suve komadiće samleti u mlinu za kafu i prosejati kroz sito.

Ingredients

Directions

1

Alevu papriku možemo i sami da napravimo kod kuće. Papriku treba oprati i obrisati papirnim ubrusom. Zatim je staviti na sto u senci na papirne ubruse, kada je dan topao i suv. Sušiti ih najmanje dva dana, a potom iseći po dužini, odstraniti peteljke, semenke i dodatno iseći na kockice od centimetar, dva. Suve komadiće samleti u mlinu za kafu i prosejati kroz sito.

Notes

Aleva paprika

Paprikaš sa piletinom jedno je od najpopularnijih jela na našim prostorima. 

Kako ga vi pripremate? 

Postoje brojni načini i recepti za paprikaš sa piletinom, a čini se da svaka domaćica ima onaj jedan tajni sastojak koji doprinosi punom ukusu i aromi ovog jela. Jedan od najpoznatijih je sasvim sigurno pileći krompir paprikaš, a mnogim gurmanima srce je osvojio i mađarski paprikaš. 

Ako se do sada niste oprobali u pripremi ovog jela i tražite recept za ukusan i kremast obrok - pročitajte naš tekst i dodajte sjajnu recepturu u svoju kolekciju!

Mađarski pileći paprikaš - recept za jelo na mađarski način 

Jedno od najznačajnijih jela u Mađarskoj je upravo mađarski paprikaš sa piletinom, a uživanje u mekanoj piletini u bogatom kremastom sosu ne bi bilo kompletno bez slatke paprike od koje i potiče naziv ovog jela.

KOLIČINA 6 Porcija  PRIPREMA 10 mins  VREME KUVANJA 50 mins  UKUPNO VREME 1 hr

Sastojci:

  • 2 kašike masti (može da se zameni puterom, ali mast daje specifičan ukus)
  • 1, 50 kg piletine sa koskom i kožom, u originalnom receptu, a može da se koristi i piletina očišćena od kostiju;
  • 2 srednja crna luka, sitno iseckana
  • 2 čena belog luka, propuštena kroz presu
  • 2 srednja sitno iseckana paradajza (bez semenki)
  • 1 crvena iseckana paprika (bez semenki)
  • 3-4 kašike aleve paprike
  • 2 šolje pileće supe od kocke
  • 1 ½ kašičica soli
  • ½ kašičice mlevenog bibera
  • 3 kašike brašna
  • ¾ šolje kisele pavlake na sobnoj temperaturi
  • ¼ šolje slatke pavlake

Priprema:

  1. Zagrejati mast u šerpi i kratko propržiti piletinu sa svih strana;
  2. Prebaciti piletinu na tanjir.
  3. Na masti propržiti luk, zatim dodati beli luk, iseckani paradajz i papriku i pržiti dva do tri minuta.
  4. Skloniti šerpu s vatre i dodati alevu papriku, so i biber. Aleva paprika postane gorka, ako se sprži, pa vodite računa o tome da pržite na srednjoj vatri i mešate. 
  5. Vratiti piletinu u šerpu i staviti je ponovo na vatru.
  6. Preliti pilećom supom od kocke, piletina bi trebalo da bude skroz pokrivena. Dodati više supe, ako je potrebno. Dovesti do tačke ključanja, smanjiti vatru i krčkati 40 minuta.
  7. Potom piletinu izvaditi i staviti na tanjir.
  8. U maloj činiji izmešati brašno i pavlake, dok se ne napravi pasta bez grudvica.
  9. Sipati krem u sos, stalno mešajući da se ne bi napravile grudvice.
  10. Blago kuvati nekoliko minuta dok se sos ne zgusne. Po potrebi dodati so i biber.
  11. Vratiti piletinu u sos da se zagreje.

Služiti sa njokama, knedlama ili kuvanim krompirom, po izboru!

Pileći krompir paprikaš - jednostavan i ukusan tradicionalan ručak

Kada se na našim prostorima kaže paprikaš, upravo se misli na pileći krompir paprikaš sa mesom, krompirom i drugim povrćem koje uglavnom kuvari i kuvarice biraju po svom ukusu. Mi vam dajemo jedan od predloga, a vi svakako recept možete prilagoditi svojim afinitetima.

KOLIČINA 4 porcije       UKUPNO VREME 60 mins

Sastojci: 

  • 1 crveni luk
  • 1-2 šargarepe
  • ½  celerovog korena
  • 1 crvena paprika
  • 4 krompira
  • 1 kašika paradajz pirea
  • 2-3 lovorova lista
  • 4 bataka sa karabatakom
  • 1 belo meso 
  • 1 kašičica aleve paprike
  • po ukusu miks suvih začina i biber
  • voda i malo ulja
  • svež peršun po ukusu

Priprema: 

  1. Luk iseckati na kockice i prodinstati na ulju;
  2. Dodati lovorov list, očišćenu šargarepu, papriku i celer isečene na kockice;
  3. Oprati i očistiti meso, odvojiti batak i karabatak, a belo meso iseći na 4 dela i dodati svo povrće koje se dinsta;
  4. Potom dodati očišćen krompir isečen na kocke, alevu papriku, mešane začine i biber po ukusu;
  5. Dinstasti oko 5 minuta uz mešanje;
  6. Dodati vruću vodu, toliko da prekrije sve sastojke;
  7. Kuvati oko 10 minuta pokriveno;
  8. Dodati paradajz pire i ostaviti da se kuva;
  9. Oko 10 minuta pred kraj možete dodati i knedle po želji; 
  10. Za sam kraj naseckati svež peršun po ukusu i dodati jelu. 

Prijatno!

Vaš specijalitet je spreman kada se krompir može izgnječiti viljuškom. 

Ukoliko svakom jelu volite da dodate ono nešto, pogledajte kako da napravite knedle za pun ukus jela!

Napravite pileći paprikaš sa knedlama

Pileći paprikaš sa noklicama, ili knedlama, kako ih mnogi zovu, jedna je od najboljih kombinacija sastojaka, a za pripremu ovog testa ne treba vam puno vremena, već malo veštine i truda. 

Fantastičan finalni ukus itekako je vredan truda, a vaši recepti poprimiće poseban šmek!

Za savršene noklice, potrebna su vam svega 3 sastojka:

  • 3 velika jaja 
  • 8 ravnih kašika brašna
  • malo soli

Priprema: 

Umutite jaja, dodajte brašno i so, pa sve dobro umutite tako da ne ostanu grudvice. Ostavite malo da odstoji dok se jelo kuva. Potom kašiku umočite u paprikaš koji već vri, tako da bude vrela. Vratite je u smesu sa jajima, zahvatite deo i opet umočite kašiku u paprikaš. Knedla će samo skliznuti. 

Noklice će se odmah podići u šerpi, ali ih svakako kuvajte oko 5 do 10 minuta kako bi bile idealne strukture. 

Uživajte u specijalitetu. 

Nadamo se da vam je naš tekst otvorio apetit, a da su vam predloženi recepti za paprikaš sa piletinom poslužili kao inspiracija da u svoju kuhinju unesete novitete u kojima će uživati svi ukućani!

Za više ideja za preukusne specijalitete, ali i druge korisne tekstove, pratite To Sam Ja magazin

Ingredients

Directions

Notes

Pileći paprikaš – najbolji recepti za paprikaš sa piletinom